Od posledního článku se změnilo pár produktů, pár postupů, jak je používám a vězte, že jsem téměř se všemi maximálně spokojená, takže dokud je nedojedu, moc nového se v mé rutině nezmění. I když už teď vím o pár nástupcích, ale to si nechám jako překvapení.
Miluju články o pleťové rutině. Vy ne? Je to vlastně spojení osobního života autora s kosmetickou stránkou blogu, takže si obě stránky přijdou na své a na závěr se ještě dozvím pikantnosti ze života zajímavých produktů. Možná proto je to jeden z mála typů článků, které pořád píšu. I já se pak po nějaké době ráda podívám, co jsem dřív používala, co si o tom myslela a proč. Člověk má tendenci strašně rychle zapomínat..
Vrtochy mé pleti..
Hned z kraje si uděláme jasno v tom, jakou mám pleť. Pokud toto čtete náhodně, nebo jste už zapomněly na mé trable s pletí, tak jen pro pořádek zopakuju: jsem hrdou snášitelkou rozmarů smíšené pleti. Při použití nevhodné kosmetiky, nebo nedostatečné hydrataci, se mi pleť ohodí bolavými velkými boulemi, kterým snad nikdy není konec. Trpím na ucpávání pórů snad veškerou komerční kosmetikou. Je jen málo produktů, které mi sednou a těch se pak držím zuby nehty.
Pleť se mi přes den mastí, ale pokud ji natřu nějakým zmatňujícím krémem, do večera svědí, rudne, pne a má šupinky, zde už tedy přesedlávám do kategorie smíšené a citlivé pleti. Zase naopak, pokud mám problém se suchými partiemi a použiju na ně, byť příležitostně, něco pro suchou pokožku hodně vyživujícího, pak se do večera zase osypu boulemi. Má pleť má alergii na vitamín C. Joo a trpím hormonálním akné, takže v době periody se pravidelně na týden ohodím a pak to další dva týdny léčím. Vyměníte si to se mnou? ;)
Abych uklidnila ty, které jsou na tom podobně, nezoufejte. Právě proto sem dávám tento článek. Moje pleť totiž už nějakou dobu boule neviděla, černé tečky taky ne (jen pár takových pidi na nose a to většinou po aplikaci nějaké vyživující masky - jílovka to pak vždycky za půl hodiny napraví), už nereaguje přecitlivěle na mé pokusy s pečujícími produkty, nebo denní aplikací různých make-upů (jo! už jsem se dokázala vymanit i z kletby "jen minerální make-up!"), nepálí, nepne, nemá šupinky a snese i pleťové mýdlo (Aleluja!).
Ráno..
Ranní rutinu startuju vždy studenou vodou. Dávám si majzla, aby nebyla fakt ledová, ale studená je pro mě základ. Čistící pěnou Cattier si umyju obličej a zároveň krásně osvěžím - případné otoky se zmenší, pleť se prokrví a prozáří. I oči pak vypadají živěji.
Vím, že jsem vám už několikrát tuto pěnu docela rozmlouvala. Po občasném vyzkoušení na střídačku s pěnou od Mádary, jsem byla vždycky zklamaná nijakými účinky a nelahodící vůní. A víte co? Teď jsem dojela pěnu Cattier, koupila si znovu pěnu Mádara a jsem nešťastná, protože Cattier byl prostě lepší. Navíc dýl vydržela a stála skoro o dvě stovky míň. Taky líp voněla. Udělám nějaké souhrnné srovnání pěn, protože teď mám někde u hodných celníků ještě pěnu od Melvity a nachystanou i tu Alverde a jsem zvědavá, jak to dopadne.
Pěna pleť vyčistí, ale rozhodně nevysuší, to nečekejte. Dokonce ji teď ráno používám ještě po umytí novým Balančním mýdlem Mádara na zhydratování pleti, dobrý ne? Nemusíte se však bát ani nějaké těžkého povlaku na pleti. Pleť prostě zůstane vláčná, hebká, ale napnutá a vysušená, nebo se šupinkami.
Balanční tonikum Mádara a Čistící pěna Cattier |
Následuje moje už skoro roční klasika - Balanční tonikum Mádara. Naprosto nadšeneckou recenzi jsem vám psala už zde a od té doby se můj názor na ni vůbec nezměnil. Možná spíš ještě utvrdil, protože jsou na pleti po té době pravidelného používání výsledky opravdu znát. Po jejím vstřebání pleť zůstává napnutá (ale ne ve špatném slova smyslu), spíš vyhlazená, zmenšuje mi póry a to jak okamžitým efektem, tak dlouhodobým, kdy už nemám žádné černé tečky, nebo ucpané mini póry na čele (taková ta krupička nad spánky i na tvářích) a nos je vcelku dobře udržovaný. Navíc miluju její vůni po ránu.
Po jejím úplném zaschnutí, které trvá cca půl minuty až minutu, podle toho, jak to s ní přeženu, aplikuju jedno pumpnutí séra na obnovení buněk od Alverde. Kromě toho, že se jedná o velmi voňavé a konzistenčně příjemné sérum, ihned se plně vstřebává a jeho účinek poznáte přesně ve chvíli, kdy si chcete nanést na pleť krém a pleť ho potřebuje méně, než bez použití séra.
Opět, při dlouhodobém používání zjistíte, že je pleť celkově v lepší kondici, rychleji regeneruje a na neplechy moc netrpí. Když se mi vlivem zimy začala objevovat začervenalá místa a občas suché tváře a nos, tohle sérum tomu udělalo spolehlivě přítrž. Recenzi na něj chystám. Čekala jsem, až uvidím nějaké výsledky a budu ho používat nějakou dobu, což už za chvilku nastane, takže pak očekávejte pojednání. Ale pokud teď potřebujete sérum, jděte do něj. Stojí něco přes kilo, má pleť ho miluje, neucpává se, ani se po něm neosype a opravdu jí pomáhá. Navíc má nádherně barevný obal (černo-zelený) a skvělou pumpičku.
Zell Aktiv Serum Alverde - sérum pro obnovu pleťových buněk |
Tu se objeví první nespokojenost s produktem a to konkrétně s očním sérem s Goji od Alverde. Myslím, že ho hrozně vychvalovala eMka a používá hodně dlouhou dobu. Já ho zkusila začátkem roku koupit, když mi došel třešňový krém s antioxidanty od Ilcsi. Chtěla jsem vyzkoušet něco z levných přírodních vod a tady to nedopadlo nejlíp.
Jako jo, sérum je lehoučké, ihned se vsákne, nelepí, nedělá problémy s korektorem, krásně sladce voní a je levné, ale to je pro mě z benefitů asi tak vše. Absolutně nic mi pod očima nedělá. Nepotřebovala jsem nikdy extra oční péči - nedělají se mi šílené vrásky, tmavé kruhy pod očima, ani otoky. Jediné, co jsem od séra očekávala, byla zvýšená hydratace, výživa, popřípadě hebkost pokožky. No, tak zde se nic nekonalo. Normálně mě znáte asi míň striktní, ale za sebe bych toto rozhodně nedoporučovala. Nezlobí, ale jsou to pro mě zbytečně vyhozené peníze. Ale tím jsem neskončila, brousím si zuby na oční sérum také od Alverde, ale z řady pro obnovu buněk, tedy ze stejné, jako mám pleťové sérum. Tak uvidíme, jak si povede..
Po vstřebání séra přichází na řadu oční krém a s ním další zklamání. Po pravdě, jestli někoho napadá, co jsem čekala od Cattier, tak máte pravdu, nic moc. Neměla bych teda být moc překvapená. Ale po skvělých zkušenostech s jejich pěnou a intimním gelem (už mám druhý), jsem opravdu čekala aspoň něco. No, tak oční krém Cattier to určitě nesplnil.
Oční krém Cattier a Anti-aging oční sérum s Goji Alverde |
Krém neobsahuje žádnou parfemaci, je výživnější, ale rychle se vstřebává, je v praktickém pumpičkovém balení. A to je asi tak vše, co o něm pozitivního můžu říct. Těch negativů má pro mě víc a jsou podstatnější. Krém při rozmazávání bělí, což sice nahrává správné aplikaci poťupkáním, ale stejně mě to pokaždé naštve, když spěchám a chci jen máznout. Pumpička je narosto nesmyslná - velká a hrozně bytelná na obsah o objemu pouhých 15 ml, takže při každém pumpnutí mi na prst vyjede had krému, kterým bych namazala skoro celý obličej. A jak dáte zpátky krém do pumpičky? Správně, nijak. Takže se s krémem docela plýtvá. Navíc, nemám super citlivé oči, takže bych nějakou tu lehkou přírodní přirozenou vůni i uvítala a tahle lékárenská "ne-vůně" mi moc nejde pod nos. Prostě mi nic nepřináší a nebaví mě se tím vůbec mazat. Příště si za podobnou cenu radši koupím zase třešňový Ilcsi, který navíc i dobře projasňoval. Jo a to jeho anti-age působení je také dosti diskutabilní.
A teď už závěr na konec, mažu krémem. U mě je to klasika v podobě Baobabového krému se zinkem. Momentálně mám zimní verzi, která v sobě ukrývá lehké nosné oleje jako hroznový a caprylis, což se překvapivě ukázalo, jako výborná a mé pleti vyhovující kombinace a spolu s panthenolem je to v zimě zcela dostačující a přitom stále nemastí.
Hodně z vás má na "Zinek" názor, že bělí, vysušuje, nebo divně smrdí. Mně nedělá ani jednu neplechu z uvedeného a možná vám napoví můj postup a zapracování spolu s dalšími produkty, jak docílit toho, aby i vám "Zinek" maximálně sloužil a nebylo to zrovna na úkor vašeho pohodlí, nebo estetické stránky. Co se týče vůně, za tu fakt nemůžu, spojení benzoe, levandule a tea tree v určitém poměru je tak účinné a pro mě líbezně vonící, že ho nehodlám měnit a nebylo by to pro jeho účinky ani vhodné.
Kovářova kobyla.. s obaly pro svou potřebu se fakt nijak nepářu. |
Zkoušela jsem svou "závislost" na zinkovém krému utnout, vážně. Naposledy začátkem tohoto roku. Pokaždé však, co jsem se k němu vrátila zpět, byla moje pleť nadšená a uvítala ho s náležitou pompou - celá jakoby rozkvetla, pleť byla hladší, neplechy se léčily rychlostí blesku. Prostě mi vyhovuje. Zas na druhou stranu mi pleť tak hezky "opravil", že už si teď můžu na pleť namazat hodně věcí jen tak pokusně, aniž by se mi hned obsypala. Takže můžu i experimentovat. Ale stále se k němu poslušně vracím.
Jen musím doplnit, mně "Zinek" vyhovuje v rámci zimní péče o pleť opravdu jen v závislosti na aplikaci i ostatních produktů uvedených v tomto článku. Proto tomu radši věnujte pozornost a inspirujte se. Kdybych cokoli vynechala, moje pleť bude za čas šupinkatá a lehce vysušená. Prostě si to vyžaduje doplňující péči v podobě zvlášť večerní výživy - olej na noc a zvlášť hydratace - ranní sérum. V létě takovéto problémy nejsou. Jo a na sérum Alverde se zinek i líp nanáší - hezky klouže po pleti a lépe se do ní vstřebává. Hlavně ho nesmíte dát moc.
No a teď už jen dekorativka a tím ranní návštěvu koupelny zakončuji. O dekorativce tu asi taky napíšu nějaké zamyšlení, protože jsem dělala poslední dobou dost velký úklid a překvapeně jsem zjistila, že čím jsem starší, tím lpím na jiných věcech a dávám důraz na něco jiného. No, letělo toho docela hodně a většina věcí nebyla třeba nikdy použitá (bohužel se dřív zkazily) a asi pro vás nebude ani velkým překvapením, že skoro všechny byly unáhlenými koupěmi z drogerky.
Večer..
A je večer. Když má pleť rozbouřenější období, tak se jí snažím vyjít vstříc a maximálně jí odlehčit. Přijdu tedy z práce domů a první, co udělám, je odlíčení jen tak nahrubo vatovým tamponem s micelárkou. Sice pak dost rychle micelárka letí, ale od té doby, co jsem upustila od mé 15 let zajeté rutiny Biodermy H2O, to už pro peněženku není taková přítěž. Navíc, odličuju fakt jen tak šmahem, hlavně od bakterií a prachu, které se na pleti usadí za celý den a od už pomalu nevábně vypadajícího make-upu (přes den neopravuju, takže pohled po 12 hodinách na mě stojí za to.
Micelárka od Mixy mě nejdřív překvapila. Na něco, co je na citlivou pleť a voní to jako okena, tedy alkoholem, jsem nebyla zvyklá. Moje oči taky ne a daly mi to sežrat mírným řezáním. Asi to nebude znít moc dobře, ale po nějakých třech dnech si oči zvykly, nebo jsem se naučila s micelárkou zacházet opatrněji, nevím, a řezat přestala. Několik vrstev řasenky i tekuté linky odličuje téměř stejně dobře jako Bioderma. To "téměř" je vykoupeno trochou šudlání navíc, než mi stačilo s Biodermou.
Pokud s ní stáhnu make-up i z obličeje, zanechá pleť příjemně vláčnou a nemusím s ní až do předpostelové rutiny nic dělat. Mám ten pocit moc ráda. Jen mě na ní stále nepřestává překvapovat, jak je to možné a k čemu sakra pění? Není to moc, ale občas, když to s ní přeženu, zůstává za tamponkem nepatrná a rychle mizící stopa jemné pěny.
No a přichází na řadu mé odličovací kombo. Když je extrémně chladno, když moje pleť trpí, když fouká silný vítr, nebo když je sušší, používám na první čištění obličeje odličovací balzám Čičorečku. Ne jen tak se jim říká odličovací "balzámy", protože když je balzám kvalitní, je nakonec jeho použití i balzámem pro pleť i pro dušičku (vůně medu a levandule, aach). Pro pleť kvůli sametové konzistenci, se kterou vám prsty jemně kloužou po pleti a kromě zbavení nečistot jí dodáváte i masáž a duši zahřeje vůně včelího vosku a uklidňující levandule před spaním navodí pocit pohody. Pozor! Opravdu je třeba setřít a smýt žínkou namočenou v co nejteplejší vodě. Jinak se vám časem začne zanášet pleť a osypávat - true story.
Normálně však stačí, když v klidu odlíčím jen gelem, už od podzimu používám pokusně mycí gel od ECO cosmetics a hned vzápětí přejdu k druhé fázi čištění a tou je následné umytí pleti ještě čistící pěnou od Cattier. Ani jeden z přípravků nevysušuje, nedráždí, natož aby ucpával póry. Jo a byť jsou to mycí záležitosti na bázi vody a umýváte se tedy pěnou, nehrozí ani podráždění v podobě vyrážky v linii vlasů, která mi občas vyrazila pro špatné smytí pěny. Přípravky jsou opravdu nevysušující a dost jemné, takže si samy o sobě moc nedokážou poradit se silnějším make-upem. Vyřešeno použitím obou dvou produktů po sobě.
Jakmile pleť osuším, ihned nanáším pod oči opět sérum Alverde, aby se stihlo vstřebat ještě před namazáním očním krémem. Což zrovna tomuto séru problém fakt nedělá a do minuty není na pleti cítit. Pleť přestříkávám Pleťovou vodou s růží a heřmánkem od Cattier. Obvykle nesnesu blízko nosu nic, co jen vzdáleně voní po růži, natož pravý odér nějaké echt růžovky, ale tohle se dá. Voní to jak květinový přírodní deodorant. Sice si na této voní zrovna neujíždím, ale co už, byl to dárek, tak ji použiju.
Navíc, úkol plní dobře. Nečekám po ní žádné zázraky, jen chci osvěžit a hydratovat obličej před nanesením pleťového oleje. Naštěstí je vůně pleťovky natolik univerzální a nerušivá, že dokáže dobře splynout s vůní jak třeba zinkového krému, Primavera oleje, nebo docela silného po borovicích vonícího řebříčkového oleje od Ilcsi - a pozor, tento drahoušek se mi před týdnem po dlouhých dvou letech vrátil znovu do poličky!! =)
Takhle olejíček "rozpísmenkoval" celou původně krásnou etiketu.. Občas mi na obličeji zůstane nějaké písmenko =D |
Do ještě mokré pleti vmasíruju asi 1 cm velké jezírko do dlaně oleje z Oříšku Inků od Primavera. Vím, že jsem vám slibovala celkovou recenzi a vážně se na ni chystám, protože tento olejíček si to zaslouží. Vydržel mi už od září dennodenní používání a přitom mám stále ještě cca 1,5 cm v lahvičce. Má opravdu zvláštní vůni, jako čerstvý hrachový lusk, ale fakt to nevadí, jeho účinky za to stojí a vůně se po rozetření do chvilky vytratí.
Olejíček je perfektní pro pleť náchylnou na ucpávání pórů. Nejenže ji ucpáváním rozhodně neohrozí, ale pomáhá i regenerovat jizvičky a flíčky po akné a celkově je pleť po něm rozzářená, vláčná, hebká a vyživená. A přitom jí nijak neuškodí. Neuvěřitelné! Zatím se peru i s řebříčkovým brčálem od Ilcsi, ale tento oříškový zázrak si s mou pletí od začátku sedl a byli kámoši jak hrom. Jo a tohle o něm říká většina lidí, která jej vyzkoušela a do té doby nemohla olej na svou problematickou pleť ani použít.
Když je mé pleti ouvej a obličej mám obsypaný, tak dávám na olejíček ještě "Zinek". Pokud chci jen namazat a vyživit, tak nechávám olejíček. Na závěr máznu pod oči zase oční krém Cattier a jsem hotová.
Tuto zimní rutinu praktikuju už druhou sezonu a neměnila bych. Nejde o to, jaké od značky produkty používám, ale pokud dodržím jejich počet, sled úkonů a druh, pak mi to vyhovuje. Stačí však, abych vynechala jeden krok z rutiny a je to na pleti hned znát. Např., když na noc nenamažu olejíčkem, pak není pleť tak hebká, časem začne být drsná a hrubá. Když zase vynechám ranní sérum, přes den se pod krémem mastím víc než obvykle a večer mám na pleti šupinky. Pokud vynechám např. o víkendu na oba dva dny jakoukoli péči o pleť, v pondělí bych si nafackovala - jsem obsypaná, flekatá, tváře šupinaté a červené a pleť hrubá. Stačí vynechat jen ranní rituál a večer už není pleť tak pěkná jako s ním.
Co vy a vaše pleťové rituály? Také máte nějaké speciální, kterých se držíte zuby nehty?