Quantcast
Channel: Mitsuuko de Ak
Viewing all 127 articles
Browse latest View live

Aktuální péče o pleť | Zima 2015

$
0
0

Od posledního článku se změnilo pár produktů, pár postupů, jak je používám a vězte, že jsem téměř se všemi maximálně spokojená, takže dokud je nedojedu, moc nového se v mé rutině nezmění. I když už teď vím o pár nástupcích, ale to si nechám jako překvapení.

Miluju články o pleťové rutině. Vy ne? Je to vlastně spojení osobního života autora s kosmetickou stránkou blogu, takže si obě stránky přijdou na své a na závěr se ještě dozvím pikantnosti ze života zajímavých produktů. Možná proto je to jeden z mála typů článků, které pořád píšu. I já se pak po nějaké době ráda podívám, co jsem dřív používala, co si o tom myslela a proč. Člověk má tendenci strašně rychle zapomínat..
 
 
Vrtochy mé pleti..
Hned z kraje si uděláme jasno v tom, jakou mám pleť. Pokud toto čtete náhodně, nebo jste už zapomněly na mé trable s pletí, tak jen pro pořádek zopakuju: jsem hrdou snášitelkou rozmarů smíšené pleti. Při použití nevhodné kosmetiky, nebo nedostatečné hydrataci, se mi pleť ohodí bolavými velkými boulemi, kterým snad nikdy není konec. Trpím na ucpávání pórů snad veškerou komerční kosmetikou. Je jen málo produktů, které mi sednou a těch se pak držím zuby nehty.

Pleť se mi přes den mastí, ale pokud ji natřu nějakým zmatňujícím krémem, do večera svědí, rudne, pne a má šupinky, zde už tedy přesedlávám do kategorie smíšené a citlivé pleti. Zase naopak, pokud mám problém se suchými partiemi a použiju na ně, byť příležitostně, něco pro suchou pokožku hodně vyživujícího, pak se do večera zase osypu boulemi. Má pleť má alergii na vitamín C. Joo a trpím hormonálním akné, takže v době periody se pravidelně na týden ohodím a pak to další dva týdny léčím. Vyměníte si to se mnou? ;)

Abych uklidnila ty, které jsou na tom podobně, nezoufejte. Právě proto sem dávám tento článek. Moje pleť totiž už nějakou dobu boule neviděla, černé tečky taky ne (jen pár takových pidi na nose a to většinou po aplikaci nějaké vyživující masky - jílovka to pak vždycky za půl hodiny napraví), už nereaguje přecitlivěle na mé pokusy s pečujícími produkty, nebo denní aplikací různých make-upů (jo! už jsem se dokázala vymanit i z kletby "jen minerální make-up!"), nepálí, nepne, nemá šupinky a snese i pleťové mýdlo (Aleluja!).
 
 
 
Ráno..
 
 
 
Ranní rutinu startuju vždy studenou vodou. Dávám si majzla, aby nebyla fakt ledová, ale studená je pro mě základ. Čistící pěnou Cattier si umyju obličej a zároveň krásně osvěžím - případné otoky se zmenší, pleť se prokrví a prozáří. I oči pak vypadají živěji.

Vím, že jsem vám už několikrát tuto pěnu docela rozmlouvala. Po občasném vyzkoušení na střídačku s pěnou od Mádary, jsem byla vždycky zklamaná nijakými účinky a nelahodící vůní. A víte co? Teď jsem dojela pěnu Cattier, koupila si znovu pěnu Mádara a jsem nešťastná, protože Cattier byl prostě lepší. Navíc dýl vydržela a stála skoro o dvě stovky míň. Taky líp voněla. Udělám nějaké souhrnné srovnání pěn, protože teď mám někde u hodných celníků ještě pěnu od Melvity a nachystanou i tu Alverde a jsem zvědavá, jak to dopadne.

Pěna pleť vyčistí, ale rozhodně nevysuší, to nečekejte. Dokonce ji teď ráno používám ještě po umytí novým Balančním mýdlem Mádara na zhydratování pleti, dobrý ne? Nemusíte se však bát ani nějaké těžkého povlaku na pleti. Pleť prostě zůstane vláčná, hebká, ale napnutá a vysušená, nebo se šupinkami.
 
Balanční tonikum Mádara a Čistící pěna Cattier
 

Následuje moje už skoro roční klasika - Balanční tonikum Mádara. Naprosto nadšeneckou recenzi jsem vám psala už zde a od té doby se můj názor na ni vůbec nezměnil. Možná spíš ještě utvrdil, protože jsou na pleti po té době pravidelného používání výsledky opravdu znát. Po jejím vstřebání pleť zůstává napnutá (ale ne ve špatném slova smyslu), spíš vyhlazená, zmenšuje mi póry a to jak okamžitým efektem, tak dlouhodobým, kdy už nemám žádné černé tečky, nebo ucpané mini póry na čele (taková ta krupička nad spánky i na tvářích) a nos je vcelku dobře udržovaný. Navíc miluju její vůni po ránu.

Po jejím úplném zaschnutí, které trvá cca půl  minuty až  minutu, podle toho, jak to s ní přeženu, aplikuju jedno pumpnutí séra na obnovení buněk od Alverde. Kromě toho, že se jedná o velmi voňavé a konzistenčně příjemné sérum, ihned se plně vstřebává a jeho účinek poznáte přesně ve chvíli, kdy si chcete nanést na pleť krém a pleť ho potřebuje méně, než bez použití séra.

Opět, při dlouhodobém používání zjistíte, že je pleť celkově v lepší  kondici, rychleji regeneruje a na neplechy moc netrpí. Když se mi vlivem zimy začala objevovat začervenalá místa a občas suché tváře a nos, tohle sérum tomu udělalo spolehlivě přítrž. Recenzi na něj chystám. Čekala jsem, až uvidím nějaké výsledky a budu ho používat nějakou dobu, což už za chvilku nastane, takže pak očekávejte pojednání. Ale pokud teď potřebujete sérum, jděte do něj. Stojí něco přes kilo, má pleť ho miluje, neucpává se, ani se po něm neosype a opravdu jí pomáhá. Navíc má nádherně barevný obal (černo-zelený) a skvělou pumpičku.
 
Zell Aktiv Serum Alverde - sérum pro obnovu pleťových buněk
 
Tu se objeví první nespokojenost s produktem a to konkrétně s očním sérem s Goji od Alverde. Myslím, že ho hrozně vychvalovala eMka a používá hodně dlouhou dobu. Já ho zkusila začátkem roku koupit, když  mi došel třešňový krém s antioxidanty od Ilcsi. Chtěla jsem vyzkoušet něco z levných přírodních vod a tady to nedopadlo nejlíp.

Jako jo, sérum je lehoučké, ihned se vsákne, nelepí, nedělá problémy s korektorem, krásně sladce voní a je levné, ale to je pro mě z benefitů asi tak vše. Absolutně nic mi pod očima nedělá. Nepotřebovala jsem nikdy extra oční péči - nedělají se mi šílené vrásky, tmavé kruhy pod očima, ani otoky. Jediné, co jsem od séra očekávala, byla zvýšená hydratace, výživa, popřípadě hebkost pokožky. No, tak zde se nic nekonalo. Normálně mě znáte asi míň striktní, ale za sebe bych toto rozhodně nedoporučovala. Nezlobí, ale jsou to pro mě zbytečně vyhozené peníze. Ale tím jsem neskončila, brousím si zuby na oční sérum také od Alverde, ale z řady pro obnovu buněk, tedy ze stejné, jako mám pleťové sérum. Tak uvidíme, jak si povede..

Po vstřebání séra přichází na řadu oční krém a s ním další zklamání. Po pravdě, jestli někoho napadá, co jsem čekala od Cattier, tak máte pravdu, nic moc. Neměla bych teda být moc překvapená. Ale po skvělých zkušenostech s jejich pěnou a intimním gelem (už mám druhý), jsem opravdu čekala aspoň něco. No, tak oční krém Cattier to určitě nesplnil.
 
Oční krém Cattier a Anti-aging oční sérum s Goji Alverde
 
Krém neobsahuje žádnou parfemaci, je výživnější, ale rychle se vstřebává, je v praktickém pumpičkovém balení. A to je asi tak vše, co o něm pozitivního můžu říct. Těch negativů má pro mě víc a jsou podstatnější. Krém při rozmazávání bělí, což sice nahrává správné aplikaci poťupkáním, ale stejně mě to pokaždé naštve, když spěchám a chci jen máznout. Pumpička je narosto nesmyslná - velká a hrozně bytelná na obsah o objemu pouhých 15 ml, takže při každém pumpnutí mi na prst vyjede had krému, kterým bych namazala skoro celý obličej. A jak dáte zpátky krém do pumpičky? Správně, nijak. Takže se s krémem docela plýtvá. Navíc, nemám super citlivé oči, takže bych nějakou tu lehkou přírodní přirozenou vůni i uvítala a tahle lékárenská "ne-vůně" mi moc nejde pod nos. Prostě mi nic nepřináší a nebaví mě se tím vůbec mazat. Příště si za podobnou cenu radši koupím zase třešňový Ilcsi, který navíc i dobře projasňoval. Jo a to jeho anti-age působení je také dosti diskutabilní.

A teď už závěr na konec, mažu krémem. U mě je to klasika v podobě Baobabového krému se zinkem. Momentálně mám zimní verzi, která v sobě ukrývá lehké nosné oleje jako hroznový a caprylis, což se překvapivě ukázalo, jako výborná a mé pleti vyhovující kombinace a spolu s panthenolem je to v zimě zcela dostačující a přitom stále nemastí.

Hodně z vás má na "Zinek" názor, že bělí, vysušuje, nebo divně smrdí. Mně nedělá ani jednu neplechu z uvedeného a možná vám napoví můj postup a zapracování spolu s dalšími produkty, jak docílit toho, aby i vám "Zinek" maximálně sloužil a nebylo to zrovna na úkor vašeho pohodlí, nebo estetické stránky. Co se týče vůně, za tu fakt nemůžu, spojení benzoe, levandule a tea tree v určitém poměru je tak účinné a pro mě líbezně vonící, že ho nehodlám měnit a nebylo by to pro jeho účinky ani vhodné.
 
Kovářova kobyla.. s obaly pro svou potřebu se fakt nijak nepářu.
 
Zkoušela jsem svou "závislost" na zinkovém krému utnout, vážně. Naposledy začátkem tohoto roku. Pokaždé však, co jsem se k němu vrátila zpět, byla moje pleť nadšená a uvítala ho s náležitou pompou - celá jakoby rozkvetla, pleť byla hladší, neplechy se léčily rychlostí blesku. Prostě mi vyhovuje. Zas na druhou stranu mi pleť tak hezky "opravil", že už si teď můžu na pleť namazat hodně věcí jen tak pokusně, aniž by se mi hned obsypala. Takže můžu i experimentovat. Ale stále se k němu poslušně vracím.

Jen musím doplnit, mně "Zinek" vyhovuje v rámci zimní péče o pleť opravdu jen v závislosti na aplikaci i ostatních produktů uvedených v tomto článku. Proto tomu radši věnujte pozornost a inspirujte se. Kdybych cokoli vynechala, moje pleť bude za čas šupinkatá a lehce vysušená. Prostě si to vyžaduje doplňující péči v podobě zvlášť večerní výživy - olej na noc a zvlášť hydratace - ranní sérum. V létě takovéto problémy nejsou. Jo a na sérum Alverde se zinek i líp nanáší - hezky klouže po pleti a lépe se do ní vstřebává. Hlavně ho nesmíte dát moc.


No a teď už jen dekorativka a tím ranní návštěvu koupelny zakončuji. O dekorativce tu asi taky napíšu nějaké zamyšlení, protože jsem dělala poslední dobou dost velký úklid a překvapeně jsem zjistila, že čím jsem starší, tím lpím na jiných věcech a dávám důraz na něco jiného. No, letělo toho docela hodně a většina věcí nebyla třeba nikdy použitá (bohužel se dřív zkazily) a asi pro vás nebude ani velkým překvapením, že skoro všechny byly unáhlenými koupěmi z drogerky.
 
 
 
Večer..
 
 
 
A je večer. Když má pleť rozbouřenější období, tak se jí snažím vyjít vstříc a maximálně jí odlehčit. Přijdu tedy z práce domů a první, co udělám, je odlíčení jen tak nahrubo vatovým tamponem s micelárkou. Sice pak dost rychle micelárka letí, ale od té doby, co jsem upustila od mé 15 let zajeté rutiny Biodermy H2O, to už pro peněženku není taková přítěž. Navíc, odličuju fakt jen tak šmahem, hlavně od bakterií a prachu, které se na pleti usadí za celý den a od už pomalu nevábně vypadajícího make-upu (přes den neopravuju, takže pohled po 12 hodinách na mě stojí za to.

Micelárka od Mixy mě nejdřív překvapila. Na něco, co je na citlivou pleť a voní to jako okena, tedy alkoholem, jsem nebyla zvyklá. Moje oči taky ne a daly mi to sežrat mírným řezáním. Asi to nebude znít moc dobře, ale po nějakých třech dnech si oči zvykly, nebo jsem se naučila s micelárkou zacházet opatrněji, nevím, a řezat přestala. Několik vrstev řasenky i tekuté linky odličuje téměř stejně dobře jako Bioderma. To "téměř" je vykoupeno trochou šudlání navíc, než mi stačilo s Biodermou.

Pokud s ní stáhnu make-up i z obličeje, zanechá pleť příjemně vláčnou a nemusím s ní až do předpostelové rutiny nic dělat. Mám ten pocit moc ráda. Jen mě na ní stále nepřestává překvapovat, jak je to možné a k čemu sakra pění? Není to moc, ale občas, když to s ní přeženu, zůstává za tamponkem nepatrná a rychle mizící stopa jemné pěny.
 
 

No a přichází na řadu mé odličovací kombo. Když je extrémně chladno, když moje pleť trpí, když fouká silný vítr, nebo když je sušší, používám na první čištění obličeje odličovací balzám Čičorečku. Ne jen tak se jim říká odličovací "balzámy", protože když je balzám kvalitní, je nakonec jeho použití i balzámem pro pleť i pro dušičku (vůně medu a levandule, aach). Pro pleť kvůli sametové konzistenci, se kterou vám prsty jemně kloužou po pleti a kromě zbavení nečistot jí dodáváte i masáž a duši zahřeje vůně včelího vosku a uklidňující levandule před spaním navodí pocit pohody. Pozor! Opravdu je třeba setřít a smýt žínkou namočenou v co nejteplejší vodě. Jinak se vám časem začne zanášet pleť a osypávat - true story.

Normálně však stačí, když v klidu odlíčím jen gelem, už od podzimu používám pokusně mycí gel od ECO cosmetics a hned vzápětí přejdu k druhé fázi čištění a tou je následné umytí pleti ještě čistící pěnou od Cattier. Ani jeden z přípravků nevysušuje, nedráždí, natož aby ucpával póry. Jo a byť jsou to mycí záležitosti na bázi vody a umýváte se tedy pěnou, nehrozí ani podráždění v podobě vyrážky v linii vlasů, která mi občas vyrazila pro špatné smytí pěny. Přípravky jsou opravdu nevysušující a dost jemné, takže si samy o sobě moc nedokážou poradit se silnějším make-upem. Vyřešeno použitím obou dvou produktů po sobě.

Jakmile pleť osuším, ihned nanáším pod oči opět sérum Alverde, aby se stihlo vstřebat ještě před namazáním očním krémem. Což zrovna tomuto séru problém fakt nedělá a do minuty není na pleti cítit. Pleť přestříkávám Pleťovou vodou s růží a heřmánkem od Cattier. Obvykle nesnesu blízko nosu nic, co jen vzdáleně voní po růži, natož pravý odér nějaké echt růžovky, ale tohle se dá. Voní to jak květinový přírodní deodorant. Sice si na této voní zrovna neujíždím, ale co už, byl to dárek, tak ji použiju.
 
Navíc, úkol plní dobře. Nečekám po ní žádné zázraky, jen chci osvěžit a hydratovat obličej před nanesením pleťového oleje. Naštěstí je vůně pleťovky natolik univerzální a nerušivá, že dokáže dobře splynout s vůní jak třeba zinkového krému, Primavera oleje, nebo docela silného po borovicích vonícího řebříčkového oleje od Ilcsi - a pozor, tento drahoušek se mi před týdnem po dlouhých dvou letech vrátil znovu do poličky!! =)
 
Takhle olejíček "rozpísmenkoval" celou původně krásnou etiketu.. Občas mi na obličeji zůstane nějaké písmenko =D
 
Do ještě mokré pleti vmasíruju asi 1 cm velké jezírko do dlaně oleje z Oříšku Inků od Primavera. Vím, že jsem vám slibovala celkovou recenzi a vážně se na ni chystám, protože tento olejíček si to zaslouží. Vydržel mi už od září dennodenní používání a přitom mám stále ještě cca 1,5 cm v lahvičce. Má opravdu zvláštní vůni, jako čerstvý hrachový lusk, ale fakt to nevadí, jeho účinky za to stojí a vůně se po rozetření do chvilky vytratí.
 
Olejíček je perfektní pro pleť náchylnou na ucpávání pórů. Nejenže ji ucpáváním rozhodně neohrozí, ale pomáhá i regenerovat jizvičky a flíčky po akné a celkově je pleť po něm rozzářená, vláčná, hebká a vyživená. A přitom jí nijak neuškodí. Neuvěřitelné! Zatím se peru i s řebříčkovým brčálem od Ilcsi, ale tento oříškový zázrak si s mou pletí od začátku sedl a byli kámoši jak hrom. Jo a tohle o něm říká většina lidí, která jej vyzkoušela a do té doby nemohla olej na svou problematickou pleť ani použít.
 
Když je mé pleti ouvej a obličej mám obsypaný, tak dávám na olejíček ještě "Zinek". Pokud chci jen namazat a vyživit, tak nechávám olejíček. Na závěr máznu pod oči zase oční krém Cattier a jsem hotová.
 
Tuto zimní rutinu praktikuju už druhou sezonu a neměnila bych. Nejde o to, jaké od značky produkty používám, ale pokud dodržím jejich počet, sled úkonů a druh, pak mi to vyhovuje. Stačí však, abych vynechala jeden krok z rutiny a je to na pleti hned znát. Např., když na noc nenamažu olejíčkem, pak není pleť tak hebká, časem začne být drsná a hrubá. Když zase vynechám ranní sérum, přes den se pod krémem mastím víc než obvykle a večer mám na pleti šupinky. Pokud vynechám např. o víkendu na oba dva dny jakoukoli péči o pleť, v pondělí bych si nafackovala - jsem obsypaná, flekatá, tváře šupinaté a červené a pleť hrubá. Stačí vynechat jen ranní rituál a večer už není pleť tak pěkná jako s ním.
 
 
 
Co vy a vaše pleťové rituály? Také máte nějaké speciální, kterých se držíte zuby nehty?
 
 

Zahraniční dekorativní i pleťová péče | NEW IN Březen 2015

$
0
0

A je to tady. Konečně jsou všechny balíčky z celního vězení vysvobozené a už se spolu mazlíme doma. Nejčastěji po ránu, protože pak si je užiju se vší jejich péčí a pompou. Nebudu lhát, zásluhu na tom má i jarní sluníčko, které všemu dodává ještě větší slávu a lesk.


No jo, trochu teatrální začátek, ale já jsem opravdu ze všeho naprosto nadšená. Víte co, "newiny" jsem psala snad naposled před rokem a půl? Od té doby jsem v nich nějak začala postrádat smysl - taky, co psát o výrobku, který jste pomalu ani nevybalily z krabice? No, ale jsem to holka šikovná, s focením jsem čekala na sluníčko a mezi tím si mohla většinu těch mých nových krásek patřičně užít a vyzkoušet. Samozřejmě to se týká hlavně dekorativky, na pleťovku dojde až po dopoužívání aktuálně rozdělaných produktů, takže počítám, někdy po porodu =) Ale k té vám zase pěkně povím, proč mě zaujala, jestli se po ní třeba máte ve slevách pídit taky a co od ní očekávám.


Pleťové přírůstky do koupelny


Začneme pleťovkou, to by mělo být rychlejší.

Nuxe, Reve de Miel
Božský lepivý, matný, neuvěřitelně regenerační a ochranný balzám na rty s úžasně žravou vůní připomínající citronové piškotové těsto na koláč. Vlastně v té jedné větě jsem vám shrnula všechny důvody, proč jsem si jej po dvou letech od poslední recenze koupila znovu (orientujte se především na spodní část článku viz Edit, ta je aktuální a stojím si za každým slovem). A proč až po dvou letech? No, dámy, neuvěříte, ale tento zázrak mi totiž opravdu dva roky vydržel. Nejenže se nezkazil, ale taky vydržel deno-denní mazání ráno pod rtěnku a večer před spaním. Jsem ráda, že už se dá sehnat u nás v lékárnách a navíc za daleko výhodnější cenu než na zahraničních e-shopech.

Melvita, Lehká čistící pěna
Žádný alkohol  ani glycerin na předních místech ve složení, jen květové vody, pečující extrakty a účinné složky. Ještě jsem se stále nedostala k vyzkoušení pěny Alverde (na kterou teda většina blogerek nadává, že docela vysušuje), abych narazila na takovou, která by mi pleť opravdu poškodila  a já se po ní obsypala. Nechci se holedbat, že jsem promýšlela koupi každé hlavou a tedy četla složení a domyslela si účinky složek, nebo zda je za tím jen štěstí. Nebo je má pleť už v klidu a neosype se po všem možném? Spíš vybírám hlavou a nechodím už do riskantních složení. Na pěnu nemám ani přehnané nároky, takže nechci, aby mi stáhla make-up do posledního smítka včetně očního a ještě mi k tomu zazpívala ukolébavku na dobrou noc. Nesmí vysušovat a musí sama o sobě stačit na ranní lehčí očistu pleti. Zatím to všechny splnily, uvidíme, jak si s tím poradí Melvita. Teď vám můžu říct jediné - voní bylinkově, ale ne nepříjemně a je jí 155 ml. Jo a kupovala jsem ji se slevou na Lookfantastic (dále už jen LF) za €17,28. Docela darda, tak doufám, že bude stát za to. Cenově je na tom podobně jako pěna od Mádary.

Sukin, Pěnící pleťový čistič
No, je to gel. Voní hodně podobně jako Juliet od Antipodes - po tropickém ovoci - což mě dostalo, protože si schválně srovnejte cenu Juliet se Sukinem, který vyšel na necelých €11. Jasně, je ho tam míň, to je pravda, ale stejně to vychází cenově podstatně jinak. Když na mě vypadl z balíčku, bylo to překvápko, protože si už nepamatuju, že jsem ho, nebo proč jsem ho kupovala. Tak uvidíme. Hodit se bude vždycky. Prodává se ještě verze pro citlivou pleť, ale brala jsem rovnou tu klasickou. Neobsahuje sulfáty, ale zato se pyšní mňamkami jako jsou extrakty z heřmánku, vilínu, aloe, olejem z pupalky, makadamu.. No a má vyrovnávat činnost pleti, což jak víte, od objevení Vyrovnávacího tonika od Mádary je to pro mě největším lákadlem.

Antipodes, Juliet
Je to legenda. Alespoň pro mě. Vůbec nechápu, jak je možné, že jsem na ni dosud nenapsala celkovou recenzi, když jsem ji během používání opravdu milovala, považovala jsem ji za zázračnou a vychvalovala jsem ji kolem dokola tak moc, že si ji nejedna dívčina a blogerka kvůli mě koupila. Asi to budu muset napravit. Je to sice šíleně drahý gel - cca €34 bez slevy a i se slevou je to pěknej ranec - ale funguje. Pokud nemáte problémy s pletí, na které je Juliet určena, pak si v klidu zapněte zase zipy na peněženkách, schovejte kreditky a buďte rády, že jste ušetřily, pokud jste chtěly pořídit jen běžný mycí gel. On je to totiž snad první bělící produkt (rozumějte => zmizík skvrnek a jizviček po akné), který i za tu krátkou chvíli, co působí na obličeji jen po dobu jejího mytí, dokáže takové divy. Pleť se s ním méně mastí, je čistější, prozářenější a jednotnější, protože skvrnky, fleky a zarudnutí mizí. Miluju ji už pro tu vůni, ke které si každé ráno chodím alespoň čuchat, když už jsem se zařekla, že na ni nesáhnu dřív, než dojedu své momentální zásoby. Pokud hledáte ideální gel na léto, jděte do něj. Ale bacha, radši si ještě jednou pořádně přečtěte celý tento odstavec, ať pak nelitujete drahé koupě. Já ji využiju asi až po porodu a slibuju si od ní jak jinak než bělení a pomoc s případnou nerovnováhou pleti z dalšího bouření hormonů.


Alverde pleťovka
Je to tak jediná pleťovka z drogerie, jejíž nákup si užiju. Teda, bylo tomu tak do té doby, dokud v mé utajené a hezky schované, plně zásobené prodejně nepřeházely regály a všechno z jednoho stojanu Alverde nerozhodily mezi běžnou drogerkovou péči - pardon, ale toto se DM vážně nepovedlo.


Dětský olejíček
Původně mě na něj nalákala slevová cedulka. Pak jsem si přivoněla a i argument, že pro Prtě už jeden olejíček mám a je bez vůně, parfemace, éteráků, letěl bokem. Řekla jsem si, že si ho koupím pro sebe. Voní totiž jako meruňková jadýrka a nevím, jak vy, ale já je jako malá milovala! Butelka mě vyšla na kilo a je to skoro o trojnásobek méně, než Krémový olej kakao švestka od Mádary z dětské řady, na který jsem měla políčeno pro jeho propagovanou vůni po marcipánu a úžasné účinky. Ještěže existují vzorky, protože se zadrhával jak na suchou tak na mokrou pokožku a spíš mi smrděl. Navíc ho bylo za necelé 400,- docela málo (85ml). Doporučuju, až budete bloumat po DM, jděte si ho aspoň očuchat. Dostane vás! Edit: to brzo =D No, tak jsem olejíček zkusila po sprše na mokro a dámy, druhý den sice jemná a hedvábná kůže, ale na loktech lehce šupinkatá. Jde to vůbec najednou?? Zkusím ještě nalít do vany jako koupelový olej, než ho zařadím do Propadáků.

Minerální make-up
Tento make-up už mám cca od začátku roku a jsem s ním hrozně spokojená. Dokonce tak moc, že zcela odsunul z mé denní rutiny sypký minerální make-up, který jsem do té doby používala třetím rokem v kuse a dělala si svůj vlastní. Zkušenost a zima však ukázaly, že jsem bledší, než jsem si myslela a v náhlém záchvatu jsem letěla pro nějaký světlý odstín neškodného MU, kterým bych mohla ředit všechny moje make-upové nasyslené zásoby v tmavých odstínech (daň za zvyk, kdy jsem chodila na solárko průběžně celý rok). První jsem o něm četla u eMky a naposledy u Lišky. Jelikož je však každý její výrok k tomuto MMU naprosto opačný od toho mého (haha, Lišul, fakt nevím, jak je to možné! =D), stejně vám sem zrecenzuju všechny alverdí MU, co mám doma. Recenzí v blogosféře na ně totiž moc nenajdete a přitom některé stojí opravdu za to. Nakonec se však volba nejsvětlejšího odstínu Naturell ukázala stejně jako šlápnutí vedle, protože je moc do růžova, takže zůstávám u svého Golden Sand a tento snad použiju na to ředění ostatních.


Kofeinové noční sérum na řasy
Naposledy jsem o něm psala v "newinu" snad před dvěma lety? Při nedávném jarním úklidu koupelny na mě právě tento kousek vypadl a až mi bylo líto, že už jeho chvilka slávy dávno pominula. Koupila jsem tedy z nostalgie nový a zase si denně mažu před spaním poctivě obočí a kartáčuju řásky. Voní nasládle jak černá tuš a ani mým přecitlivělým očím nezpůsobilo žádnou újmu. Podporuje růst řas (proč ho tedy nedat i na obočí), jejich pevnost, pružnost a délku. Tak uvidíme. Dříve bylo těžko sehnatelné, nyní už jsou všude regály doplněné, takže máte šanci. Stálo 99,- kaček.


Intenzivní pečující krém na nehty a kůžičku Meruňka
Stále je ve slevě za nějakých 35,- Kč. Kupte to. Já už mám dva - jeden v práci a druhý v neustálé pohotovosti a mažu a mažu. Kůžička je spokojená, nehty hezky voní po rádoby meruňkách, ale spíš jako nespecifikovatelný sladký ovocný krém a všichni jsme spokojení. I kdyby to stálo kilo, tak to za něj dám. Na přesušenou, záděrovitou a doničenou kůžičku mi to pomohlo lépe, než péče za pětikilo od drahých profi značek..


Dekorativní novinky
 
Přišla jsem na to, že nejvíc si cením dekorativky, která mě stále čertovské peníze, jejímiž obaly se kochám a nemusím je ani nutně použít, ráda je nosím v kabelce a vytahuju je třeba v práci pod stolem, abych se s nimi pomazlila a poctivě je oprašuju a umývám jim kabátky, aby stále zářily novotou.
Rozhodla jsem se tedy rozšířit tento rank a jasná volba padla na Jahodu. Ne vždy a vše tam stojí za to, ale když umíte hledat, tak určitě něco najdete (asi jako v sekáčích a na ty já jsem machr). Vše z dekorativky mám z Jahody a na celnici mi to dali pěkně sežrat. Proclili oba balíčky - jak ten za 2100,- tak ten za 700,- kaček. No nic, zlatá Jahoda, která vše vrací. Sice je to dost papírování, ale neproděláte.



Ach, jen to vidím, tak už se těším z práce zase domů, až paletku otevřu, pokochám se barvičkami, na rty namáznu slaďounkou rtěnku, která mi vůbec nesluší, ale hrozně dobře chutná..


MUFE, Black Tango Palette
Nejsem na paletky, ale pár jich vlastním. Jsou to ty případy, kdy mě okouzlilo balení. Tohle je další z nich, navíc od MUFE, což je značka, se kterou osobní zkušenost žádnou nemám, jen jsem o ní do dnešní doby slýchala. Jedná se o 4 voděodolné (jejda, to jsem si všimla až teď) krémové stíny s docela dobrým oboustranným štětečkem. Vyšla mě na necelou pětistovku a nelituju jediné koruny. Sice jsem poprvé stíny zkusila na celé oko a byla to černota černá, ale pak jsem reinkarnovala svou sbírku starých tenkých štětců na gelovky a začala paletku používat jako linky. A to je bomba!! Barvy jsou syté, silně pigmentované, ani se nehnou (chce to už napoprvé pevnou ruku, jinak to neodmáznete ani micelárkou), vydrží celý den, možná i dýl, nedrolí se a neobtiskávají se pod obočí. Ten nejsvětlejší odstín je zase perfektní rozjasňovač, takže si vystačíte s paletkou bohatě a vykouzlíte s ní jak romanticky, tak těžce gotický look, jak je libo. Jediné minus je, že pokud si nedáte majzla a nezavřete opravdu důkladně každý kelímek, pak vám i do druhého dne barva zaschne a při nanášení se už drolí. No, musím na to myslet.

Jouer, Transparentní pudr a Bronzer
Od zahraničních youtuberek jsem přejala lásku k Jouer pomalu jako k nějakému náboženství, ale po pravdě, balení je plasťák, sice bytelný, ale rozhodně nepůsobí tak elegantně, draze a vyňuňaně jako jeho kolegové od MUFE, Benefitu, nebo ti zmiňovaní níže. Ani jeden z produktů nepráší, ale pudr s normálním jemným štětcem skoro nenaberu, jak je tvrdě slisovaný. Bronzer je na tom s aplikací už trochu líp, ale je zase tak malý, že trefit se do něj štětcem dá docela práci. Až podrobným zkoumáním jsem si všimla drážek po stranách, které jsou určené k nasouvání dalších dílů. Můžete si tak plně dle svého dokoupit díly s tvářenkou, rtěnkami, stíny a všechny do sebe zasunete do jedné cestovní paletky. Je to fajn, docela bych ocenila u pudru a bronzeru ještě přítomnost tvářenky, popřípadě ještě krémový stín na linky a měla bych všechny šmínky v kuse. No, tady nejsem vysloveně zklamaná, protože produkty fungují jak mají a barvy jsou skvělé, ale ten obal a aplikace - z nich jsem trochu rozpačitá a moc mě na celou značku nenalákaly (a za 800,- to tedy nebyla žádná výhra).

Kevyn Aucoin, rtěnka odst. Jasmine
No, abych byla objektivní, musím pominout to, že jsem prostě vůbec netrefila odstín. Jedná se o studenou barbínkovskou růžovou s podtónem do modra, což na mě vypadá mrtvolně a prostě blbě. Fotka hodně klamala jak na Jahodě, tak i u mě. Vypadá jako přirozená nude, ale je fakt jen hodně světlá růžovka. Ale ani to, navíc proto, že je to moje chyba, neubírá z rtěnky na mém nadšení. Voní sladce jako šípkový čaj, nádherně se roztírá, hydratuje, je krémová, nezvýrazní vám šupinky, má na mě až moc vysoký lesk (miluju spíš matnější rtěnky), chutná sladce a to balení je prostě boží!! No, ale co byste nechtěly za čtyři stovky, že jo, takže jsem ráda, že to splnila a určitě se někdy zkusím trefit i do vhodnějšího odstínu.

Kevyn Aucoin, Krémový oční stín v tužce
A tady opět dostalo zpětně balení Jouer na frak. Tohle je totiž další skvost, který se bude vyjímat nejen v kabelce ale klidně i místo propisky v diáři a nikdo to nepozná. Balení je bytelné, poctivé, kovové s pevným zacvakávacím víčkem a za pořizovací cenu 260,- Kč se opravdu vyplatí. Stín má jakoby sametový chlupatý aplikátor po vzoru lesků na rty, ze kterého šroubováním spodní části vyjede malý hádek se stínem. Bála jsem se, že na mě stín bude moc šedý a tím pádem zase mrtvola hadr, ale naštěstí je neutrální. Ač tak nevypadal, není třpytkatý a na očích se ani neleskne. Spíš jej rozetřete do velmi přirozeného stínování do ohybu víčka. I bez primeru drží jak přibitý, neslévá se do linek a ani přes den nemizí. Klidně bych si koupila i další barvičky.


A zde máme Jahodu podruhé. To je ten zmiňovaný balíček za 700,- kaček. Docela slušný nákup na tu cenu, ne?



Calvin Klein, Volumising Mascara
Jedna babka povídala.. prý "volumising" hm, leda ve snu. A já trubka ji koupila dvakrát - pro sebe a jednou jako dárek! No, bohužel, neodpovídá ani té ceně, za kterou jsem ji dostala, něco okolo 180,- Kč. Jo, pardon, tak ona stála 122,- no ale ani tak ne. Zkoušely jste řasenky od Alverde? Ty, které moc nevydrží, prostě z očí po čase zmizí, hezky řasy nabarví, ale ani neprodlouží, nenatočí, natož aby dodaly objem? No, tak tahle ani nenabarví. A nechápu, že to posílají bez folie, vždyť takhle mohla být řasenka otevřená už x měsíců a je jasný, že potom v ní moc barvy nenajdete. Budeme to brát jako pokusný omyl "za kilo" a už to nebudeme dál řešit. Jen dodám, když chcete kvalitní řasenku, musíte za ni i něco zaplatit, holt, někde se šetřit nevyplácí (a ne, neberu jako argument Myš Sporty - díky eMí za nádhernou přezdívkou, s chutí přebírám a posílám dál ;) - která mi z řas dělá peklo a po prvním použití letěla a platí to pro všechny barevné verze - oranžovou, zelenou i žlutou.

bareMinerals, Mineral Veil Finishing Powder
A máme tu další hvězdu. Na tuto značku moc nejsem. Měla jsem od ní několik vzorků, dokonce jsem po ní koukala i v Sephoře, ale nemají tak čisté složení, jaké bych si přála, navíc cenově je to docela šílené, takže jsem se smířila s tím, že od této značky nic vlastnit nebudu a ouha. Potřebovala jsem nějaký transparenťák do kabelky a jak jsem už psala, Jouer zklamal  a navíc bych k němu musela nosit štětec, což moc cestovní úprava není. A najednou na mě vykoukl za 260,- kaček tento malý ufonek. Veil se prodává ve dvou odstínech, tento transparentní světlounký a pak tónovací tmavší, který imituje opálení. Jsem opravdu ráda, že jsem nakonec sáhla po světlém, protože je na pleti zcela průsvitný a nemusím se trápit nejen s tmavším make-upem, ale i s tmavým pudrem. A teď to hlavní! Ve spodním půlce ufonka se skrývá štětec, který si automaticky přetáčením nabírá do štětin pudr. Můžete tak pudrovat jednou rukou a nepotřebujete k tomu už vůbec nic. Koukněte na youtube na video. A víte co? Tento veil dokáže skvěle zafixovat make-up tak, že se přes celý den ani nehne a já se dokonce nezačala ani lesknout a na dotek se nános ani neobtiskne - u mě nevídané! Miluju tohoto ufounka a klidně bych brala i tu tónovanou verzi místo bronzeru, nebo makeupu.

Bourjois, BiO détox korektor
No a teď zase spadněme z růžového obláčku ideální kosmetiky. Toto je stejně jako jeho velkej brácha - tekutý make-up BiO détox - úplnej propadák. Má speciální kovovou kuličku pro chlazení očního okolí, ale i na hutný oční krém se velmi špatně a v mapách nanáší a hned cuckuje. Neexistuje, že byste jej plynule rozmazaly ani prstem, natož štětcem. Když se do toho víc opřete, tak se začne drolit. Je to škoda, protože odstín je perfektní, krásně projasňuje a pokud se vám ho podaří nanést, tak pak drží celý den. Nechápu, když se značka jako Bourjois už konečně odhodlá udělat svou přírodní odnož, proč si neposichrovali, aby se to dalo aspoň nanášet. Měla jsem i make-up a bylo to to samé. Děs a hrůza. A to mám jejich silikonové make-upy, asi jako většina světa, ráda, protože se skvěle nanáší a na pleti vypadají výborně (byť se po nich občas osypu). Za 184,- Kč jsem si měla koupit u nás v drogerce radši "Lumíka".

Academie, Stylo Purifiant IZ 17
No a tohle byl totální úlet. Potřebovala jsem něco, čím bych se dostala na minimální cenu 700,- pro dopravu zdarma a už jsem nevěděla coby. O Academii jsem nikdy nic neslyšela, o tomto výrobku také ne a nebudu kecat, okouzlila mě skleněná matná lahvička s tmavě hnědou tekutinou, že jsem ji hodila do košíku dřív, než jsem začala vůbec pátrat, co to kupuju. Až když mi dorazila, zjistila jsem, že se jedná o chemkou docela napraný koncentrát na neplechy. Nevoní vábně, dost po alkoholu a nějaké chemii a na stránkách jsem našla jen kusou informaci, že ranky vysušuje a hojí. A ona je to pravda! Neříkám, že je to zlatý grál, ale je to rozhodně skvělá desinfekce. Pokud však máte doma čistý vysokoprocentní líh, zřejmě vám prokáže stejnou službu.


A na závěr třešnička. Moje milovaná vůně od Benefitu.



Benefit, Ring My Bella
Pokud si dokážete představit pocit, když jste v letní zahradě, procházíte se po louce a z nejbližšího stromu si utrhnete už úplně zralé žluto-červené jablko, které křupne, když do něj kousnete a vytryskne šťáva. Po jazyku se vám pak rozlije voňavá sladkost, kterou má většina z nás spojenou s letními prázdninami. Tak právě jste se dostaly k pocitu, který ve mně tato vůně už několikátým rokem vyvolává. Ani doopravdy nevím, z čeho se skládá a ani jsem po tom nepátrala. Ta vůně mi úplně stačí. Z Benefitích vůní můžu ještě Garden of Good and Eva, ale tu si oblíbila spíš moje mamča, na mě je moc intenzivní květinová. V Sephoře vás vyjde na něco přes litr, což je za 30 ml fakt pálka a ani ten nádherně zdobený zlatý a v krabičce zabalený flakón mě nepřesvědčil, abych si ji koupila v "plném" balení. Myslím, že jsem si ji nechala párkrát doplnit do atomizéru a tím jsem skončila. No a na Jahodě ji měli za 400,- a nekupte to, že jo, když po ní tak dlouho nyjete a přežíváte jen ze vzorků. Měla jsem sice strach, jestli mi vůbec přijde přes opatření na zasílání parfémů, ale dorazila naprosto v pořádku a nikdo s tím žádný štráchy nedělal. Takže jukněte na Jahodu klidně i do sekce parfémů, teď na mě blikla sleva na všechny.



Čím jste si udělaly radost vy a co z toho jste zkoušely, nebo byste chtěly vyzkoušet?


Jak šel čas ve druhém trimestru | "Jsem v tom", těhotenský deníček

$
0
0

Jojo, je to tady, do týdne oficiálně ukončuju druhý trimestr těhotenství. Strašně to letí! Co se v tomto období událo za změny, jakými vyšetřeními vás zase protáhnou a v neposlední řadě - jak moc ztěžknete a vyroste vám pupík! - o tom v dnešním článku.

Je zvláštní, že zpětně si říkám, že ten trimestr utekl jako nic, ale přitom s vědomím celého třetího před sebou mám pocit, že mám ještě dost času do porodu, není to divné? Je pravda, že velkou zásluhu na tom má i moje "flákání" v práci. Už nemám tolik energie ani síly a je to dost znát zejména v pracovní morálce, takže mě zmáhá i vstávání podle budíku, hoďka a půl denního dojíždění, nervy na dálnici, nebo výživnější oběd, aniž bych se po něm mohla na chvilku natáhnout.

S tím je tedy spojená docela velká změna, se kterou jsem sama nepočítala a to, že si dovolenou vyberu už teď - před odchodem na mateřskou - a nebudu si ji syslit k proplacení v lednu, což by sice bylo finančně o jeden celý měsíční plat výhodnější, ale už to nedávám. K tomu si připočtěte školu, která teď na konci třeťáku graduje jak v nebývalém počtu zkoušek a předmětů, tak v počtu seminárek, bakalářky a přípravy na státnice. Do toho přihodíme jednu mňamku v podobě malování celého bytu, do kterého se Ondra na moje více než roční výzvy pustil netradičně začátkem března, tedy v zimě a je hotovo, tedy "vymalováno". A víte co? Byť už teď začnu živořit jen z mateřské (a to rodičák bude ještě horší), tak se mi hrozně ulevilo. 

O nové kosmetické krásky v mé kopelně jsem se s vámi podělila v posledním článku NEW IN

Co jsem ani nečekala je, že mě zase začala zajímat kosmetika. Ale jak! A je to o to horší, že - a na tom se s většinou shodneme - jen čtením našich českých blogů se člověk v kosmetice moc nevyřádí. Je to furt o tom samém: co nového zase rozeslal Dermacol mezi blogerky, jaké má nové edice Ladybox, nové vůně sprcháčů FA a Balea, nebo recenzování něčeho, co "jsme" už dávno před lety recenzovaly na základě boomu mezi blogerkami ze zahraničí, ale k  nám se dostalo obchodní zastoupení až teď (zdravím Nuxe Reve de Miel a pomalu i Urban Decay - už jsem zvědavá, jak to všichni začnou hromadně recenzovat). Mým útočištěm se tedy opět stalo youtube a dámy jako Tati, Lily, Essie apod.

Takže místo toho, abych šišlavě pojmenovávala části dětských mini oděvů a slintala nad nimi za výlohami nebo na internetu, slintám nad kosmetikou na Naturisimu (opět), na Lookfantastic a nečekaně pravidelně ob pár dní objednávám dekorativku z Jahody. Jo, dámy, už je to tu zas, včera jsem se neudržela a už se těším, jak se budu znovu dohadovat s celním skladem.praha.120 (kdo by to za krémové stíny Esteé lauder za 150,- nepodstoupil, že). Zase tedy můžu psát články na blog, a že to nejsou plané řeči můžete vidět už z posledních příspěvků. Mám chuť to tu zahltit kosmetikou! =D

A teď zpátky k těhotenství, protože o tom měl původně tento článek být..



4. měsíc

Uff, to je doba, zkusím vyhrabat lístečky s poznámkami a vzpomínat. Byl to prosinec. Období shonu a Vánoc. Já měla konečně radost, že mám víc energie a není mi blbě po jídle, takže jsem byla spokojená. Srovnávat to s dnešní dobou však nemůžu - teď je mi daleko líp, paradoxně mám síly dvakrát tolik a nejsem už ani tak opatrnická, jako jsem byla ve 4. měsíci. Ono, když vám najednou vyroste bříško (trochu, ale je to poprvé!), tak jste najednou hrozně přecitlivělé. Nechtěla jsem se moc ohýbat (přes to břicho že jo), nechtěla jsem chodit na dlouhé procházky (protože je to namáhavé, že jo) apod. No, schválně si to pak srovnejte se zápisem níže z konce 6. měsíce i s tím břichem. ;)


Bříško ve 4. měsíci

V tomto období jsem prahla nejvíc po mrkvi. Neřeknu vám proč, možná jsem se převtělila do vánočního soba, ale já denně o svátcích místo cukroví chroustala svazky karotky a uvádělo mě to do gurmánského nebe. Taky se pak není čemu divit, že jsem od začátku těhotenství moc nepřibrala, asi jen 3 kila. Jo a taky jsem prodělala docela bouřlivou alergickou reakci. Bylo to někdy před Vánocemi, kdy jsem se plácla přes kapsu a koupila si těhotenské vitamíny už pro 2. trimestr (Femibion 2), tedy nabušenější, než ty předchozí a po slupnutí první várky jsem byla do 20 minut KO. Byla jsem v takovém stavu, že mi Ondra volal sanitku a pak jsem strávila noc na Bulovce, kde mě tahali po různých vyšetřeních a jako vždy, když jsem skončila na Bulovce, zase na nic nepřišli a jela jsem domů. Prostě alergie. Od té doby to Prtě vzalo pevně do svých malinkých ručiček a má chuť výhradně na zdravé ňamky - ovoce a zeleninu - asi abych se nemusela cpát žádnými tabletkami navíc.



5. měsíc

Váha se drží stále na + 3 kg a nehýbe se. Je půlka ledna a já jsem zvědavá na druhý velký screening, který mě čeka v Motole začátkem února. Mrkvové období mě už přešlo, ale přesedlala jsem na dražší srandu - Prtě si zamilovalo jablka Red Chief, která se prodávají naleštěná do sněhurkovské podoby, jsou rudá, tvrdá, krásně křupou, medově sladce voní i chutnají a kilo stojí cca 45,- kaček. Při spotřebě 3-4 kil na týden už se pomalu dostávám na útratu za cigára, když jsem ještě kouřila. =D

Bříško se zvětšilo cca o půlku a stále převládá ve spodní polovině těla. Je trochu oříšek, jak to obléct, protože dříve dlouhá trika vám nemilosrdně končí v půlce břicha, ale volné věci jsou vám zase stále hrozně volné nahoře - hrudník totiž máte stále stejný. Jo, hrudník, to mi připomíná oblast prsou. No, tak tam se, milé dámy, nic nezměnilo do teď ( tedy do začátku 7. měsíce). Prsa nejsou větší, už naštěstí nejsou tak citlivá, činnost mléných  žláz se už připravuje na svou práci, takže mám dost často studené mokré flekaté tričko. To je ale asi tak vše. Jo, možná jsou trochu žilnatější a tmavší. Ale na první pohled bych to ani já nezaznamenala.

Bříško v 5. měsíci (mizerná foto, ale světlo nic moc)

Konečně začátek února. Půlku zkouškového mám úspěšně za sebou a druhou mám rozloženou tak šikovně, že hned po screeningu v Motole odjíždíme jako každoročně na týden na Vysočinu a zbylé dvě zkoušky dodělám hned po návratu. Jó, člověk míní, život mění. Začalo to první kašlajícím kolegou. Naštěstí nebyl ze stejného oddělení, takže jsem ho jen vyhodila za dveře, nebo opustila místnost, když přišel. S ním ovšem chodil na oběd můj kolega od vedlejšího stole (super nápad, ten openspace!!), který přišel už druhý den s rýmou. Dva dny na to už chrchlala půlka našeho patra. Já jsem zatím statečně odolávala. No, přesně do té doby, než jsem se v sobotu, tři dny před odjezdem, neprobudila s oteklým obličejem, řezajícíma očima, bolestmi v krku a s teplotou. 

Do práce jsem už nenastoupila. Kolegové mysleli, že jsem už na dovolené a já místo toho jela s horečkou do Motola, protože jsem na to vyšetření čekala už měsíc a mají tam narváno. Zážitek to byl hlavně pro Ondru, který mi musel po cestě několikrá zastavit (skončila jsem dokonce na záchodě v nějaké středoškolské jídelně na Bílé hoře) a když jsme se konečně dostali do Motola, muselo se mu hrozně ulevit z všude rojících se lékařů, protože jsem mu hned při výlezu z auta omdlela. V čekárně na ultrazvuk mi dali milosrdných 45 minut na čekačce (byť jste objednané přes měsíc na přesnou hodinu), během kterého jsem si ale stihla zdřímnout a nabrat sílu na chůzi. 

Už to zkrátím. Ležela jsem s virózou celý další měsíc. Ze zpráv z kanclu jsem se dozvěděla, že postupně lehli všichni a průběžně lehají znovu, protože si to tam roznáší furt dokola. My jsme zase přišli o hory (poslední bez Prtěte), na které jsme se hrozně těšili a o to víc, že jsme zase chytli termín, kdy se v Novém Městě běžel biathlon a byl tam konečně sníh.



6. měsíc

Začal v půlce února. Ještě týden jsem radši ležela, ale pak už jsem doma začala vymýšlet. Bylo to přesně období, kdy se začalo "něco" dít. Najednou jsem i přes horečku měla pořád hlad, nebo na něco chuť a ovoce mi už nestačilo. Začala jsem rychle přibírat na váze a skoro trojnásobně mi vyrostlo bříško, o které se teď už opírají prsa, protože mi končí těsně pod žebry. Začínám se budit z těhotenského snění a je mi fajn. Až na to, že se už nemůžu moc ohnout bez funění a oholit si nohy je pro mě výkon, ze kterého se musím vyspat, abych zase nabrala síly, je mi krásně, mám hrozně energie a začínám hnízdit.

Bříško na konci 6. měsíce

U normální těhule znamená hnízdění nakupování dětských fíčovinek a hadrů (u těch nenormálnějších začalo toto období už v prvním trimestru). U mě to začalo nákupem prvních Prtěcích knih a tím založení dětské knihovničky. Samozřejmě nemohly chybět kasiky jako "Děti z Bullerbynu", "Kocourek Modroočko", všechny díly Neználka, "Pejsek a kočička", "Dášenka", nebo všechny díly Káji Maříka (ale ty mám ještě po babičce vázané v kůži a už notně očtené). Ale to byl jen rozjezd.

Dohnala jsem Ondru k mnou už od prvního trimestru plánované přestavbě bytu (spíš přesunu místností, jejich účelu a zařízení novým nábytkem). Koupili jsem dvě velké komody na Prtěcí věci (protože v bytě žádné jiné zásuvky nemáme a fochy ve vestavěných skříních metr na metr jsou fakt praktické na 20cm pidi-trička a plenky - chvála jejich navrhovateli!) a já jsem se pustila do jejich montáže. Miluju přesuny nábytku a možnost, jak si najednou ze zajetého bytu můžete udělat úplně jiný. Tyto touhy mě popadají vždy s prvními jarními slunečními paprsky. Ondra mrmlal, tak jsem musela počkat, až odjede do práce a složit to bez něj, jinak by mi to nedovolil. A ani se nedivím. Co mi dřív trvalo hodinu, s tím jsem teď strávila celý den a druhý jsem tu námahu musela vyležet.

Budoucí Prtěcí pokoj. Teď už je v bílém kabátku, na zdi nic nevisí, ale Marilyn na to dohlíží furt.

A jak je to se mnou fyzicky. No, břicho mám tak velké, že i ležení na boku je problematické a s tím přišlo zase ponocování a nemožnost usnout. U doktora mi navíc nasadili velkou dávku Magnesia proti tvrdnutí bříška, což byl ze začátku pro organismus energetický šok a nemohla jsem spát vůbec. Když se chci pohodlně uvelebit, tak musím mít tělo podepřené pevným polštářem, takže ono něco na těch těhotenských polštářích bude. Ale plně postačí i normální podlouhlý a trochu víc naducanější. Když není v noci po ruce polštář, tak jsem vzala za vděk Matýskem, kterému jsem začala dovolovat spát na polštáři. Funguje totiž jako dokonalý ergonomický těhu-polštář navíc s vestavěným vyhříváním!

Teď už jsme v aktuálním datu. Sakum prdum jsem do teď přibrala 8 kilo, čímž při jednoduchých počtech dojdete k tomu, že jsem za poslední měsíc skočila s váhou o 5 kil nahoru. A je to znát. Funím při každém kroku i převalení v posteli a nohy mi občas už musí namazat Ondra, protože to po akrobatických číslech holení nohou ve sprše nedávám. 


A co se ve 2. trimestru událo za změny?
  • začaly se mi zvětšovat některé pihy a naskakovat nové
  • asi je to i prokrvením, ale nechtějí mi z pleti mizet jizvičky tak jako dřív 
  • zvýšená pigmentace (už se mi dělá typická těhu-čárka na břiše, ale místo aby šla až od pupíku dolů, tak začíná už pod žebry
  • když se dlouho ničeho nenajím, pálí mě žáha, strašně! (Rennie mi nefungují, ale skvěle působí ledové tučné mléko)
  • v 6. měsíci už byly těhu-hadry nutnost (nejen kalhoty, ale i spodní prádlo - udělala jsem nájezd na H&M a až je mi líto, že je nevyužiju jako netěhotná, protože mám troje tak nádherně sedící a střihem dokonalé slimky, které se mi na mě ani v normáním stavu dosud nepodařilo sehnat)
  • hrozně se mi zlepšily nehty (rostou dlouhé, vůbec se neloupají, jsou pružné a přežily malování i montování nábytku). Sice jsou na to ideálně dlouhé, ale lakovat se mi stále nechtějí (už pro to čichání smradu) a nehodlám s tím teď po 6 měsících začínat.
I na můj vkus už trochu přerostlé, ale zkouším, co to dá =)

  • skoro si nemusím holit nohy (dřív jsem musela pravidelně po cca 3 dnech, by to nebylo vidět, teď mi stačí s klidem jednou za 2-3 týdny)
  • začínají mě bolet záda a to fest (stačí hodinu v kuse stát, nebo chodit a bolí mě v kříži a plosky chodidel - hodně paty, asi je víc zatěžuju)
  • pleť je stále smíšená, hůř regeneruje po neplechách a na noc už pravidelně používám olejíček a žádný zinek (na noc chce trochu víc hydratace a péče třeba v podobě nočních masek)
  • na to bych zapomněla, v 6. měsíci také podstoupíte test na cukrovku - asi nejhorší na tom jsou ty dvě hodiny od rána nejíst a trojitý odběr krve, kdy máte předloktí rozpíchaná až vás bolí
  • ke konci 2. trim začínám už "jíst za dva", nebo se tomu alespoň dost přibližovat. Nejradši bych jedla všechno a pořád. Stále vedou jablka Red Chief, o něco méně Granny Smith, protože jsou hrozně kyselá a já paradoxně celé těhotenství nemůžu vystát kyselé chutě. Jo a ob den si kupuju litrovku višňového kompotu (třešně jsou dost těžko k sehnání) a vymlasknu ji na posezení.
  • začíná mi zase vonět a chutnat káva (rozhodně ji nepiju pravidelně a navíc když už, tak jen v mírné podobě jako latte nebo capuccino, ale když si ji cca jednou za měsíc dám, je to pro mě malý svátek)
Sladká, přesladká nedělní snídaně.. (broskvový piškot s mléčnou meltou)

  • mám neustále obsypaný dekolt a celá záda. Někdy míň, někdy víc, ale co není na obličeji, to bohatě dohánějí tyto dvě partie.
  • pořád chodím na záchod (už jsem si zvykla, že jdu třeba 3x za hodinu přes den, takže nemůžu podniknout větší výlet aniž by tam bylo WC, nebo záchytný keříček. Stále mě to však dostává v noci, kdy jdu někdy i 4x a to se pak moc nevyspíte)
  • začala jsem být háklivá na sůl (solím stále, ale o hodně míň, je to pro mě až moc výrazná chuť)
  • stále ujíždím na sladkém (jsem schopná se ráno hodinu dělat s buchtou, abych ji mohla posnídat - vede u nás šlehaná piškotová buchta bez kypřidel, zato z 8 vajíček, s broskvemi a drobenkou)

Koukám, že je to zas mega dlouhý článek. A já myslela, že budu v tomto stručná. To se nedá nic dělat, tak o mé prozatimní výbavě pro Prtě a jak se od posledního článku změnila zase až příště..



Otázku žádnou konkrétní nemám. Snad jen, jak se máte? =) Byly jste z něčeho ve článku překvapené, měly/máte jste to jinak?



P.S.: Víte, jak se říká, že psi jsou velmi citlivý na příchod malého člena rodiny - jsou velmi ohleduplní na bříško a po netu kolují dojemné fotografie, jak leží a koukají na břicha paničky. Hm, tak věřtě, že je to těžce přestylizovaná koláž. Mates na břicho kašle, jen z nadávání pochopil, že si na něj už nemůže lehnout, nebo na mě skočit, jinak ho ingoruje. Mámina Babule (malej prťavec, kterého máme už druhý měsíc na hlídání pro mamčinu nemoc) zase naprosto kašle na naše zákazy a moje nadávky a vesele mi skáče na břicho, chodí po něm a válí se na něm dál. Dokonce ji ani nevadí na něm spát, i když jí Prtě kope do hlavy a třese se po dní celý "polštář"! =D

A tady mám pro milovnice ušatců malý bonus. Omlouvám se za kvalitu, je to foceno mobilem a ten nestíhá rychlé rvačky nebo přítmí..

Psí bitka
A po dlouhé době blogo-asistent v akci

Zdroj titulního obrázku.

Pleťový olej "Oříšek Inků" od Primavera vs. Řebříčkový olej od Ilcsi

$
0
0

Dost často se mě ptáte, co dávat na pleť a kde se asi stala chyba, když se vám začnou i přes pravidelné mazání krémem na pleti tvořit šupinky a napnuté, místy začervenalé, suché plochy. Odpověď je ukrytá v posledním článku o denní rutině. Pro ty, které ji tam nenašly, a pár dotazů od té doby jsem už na to opět dostala, bude snad už konečně vysvětlení v tomto článku a můžete se inspirovat i volbou perfektního přípravku, který vám vaše trampoty nadobro vyřeší - pleťový olej Oříšek Inků od Primavery. A protože se vám nějak hluboko do povědomí dostala moje recenze na Řebříčkový olej od Ilcsi, schválně si tyto dva kosmetické poklady porovnáme, abyste věděly, jak na ně a pro koho jsou určené.

Můžete to brát jako článek 2v1 - konečně napsanou a dlouho slibovanou recenzi na Oříšek Inků od Primavery a zároveň jako update téměř dva roky staré recenze na Řebříčkový olej od Ilcsi. Přišel mi totiž jeden dost zajímavý mail, ve kterém slečna popisovala problémy s pletí, které chtěla po mém vzoru vyřešit/vyléčit kosmetikou Ilcsi a začala jejich krémy a právě Řebříčkovým olejem (krémy budou mít vlastní update). Co se však nestalo, pleť se jí po něm začala osypávat ještě víc a místo regenerace se jí naopak začaly hromadně ucpávat póry. Kde tedy udělala chybu, když má podle projevů stejný typ pleti jako já a mně přitom vyhovoval?

Odpověď vám sem samozřejmě hned z kraje nenapíšu. Nejdřív trochu oslím můstkem přeskočíme k recenzi oleje Oříšku Inků a pak se i dobereme kýžené odpovědi..



Pleťový olej Oříšek Inků, Primavera

Nevím, jestli vás některou zajímá to povídání, že se jedná o olej za studena lisovaný z tzv. Oříšků Inků, kteří jej používali pro jeho léčivé účinky, ale také pro jeho skvělý vliv na organismus a to především vnitřně. A bla bla bla. Je to zajímavé, ale už jsem to jednou psala do recenze pro Greenwave, tak si to prosím přečtetě tam (teď jsem koukala, že se mi vytratilo autorství, hehe, no, ale z toho úvodu o počasí a rozvláčného popisu vůně a všeho možného mě určo poznáte =), ať se neopakuju a jen doplňuju po půl roce jeho používání nové a přínosné poznatky. 



Ve zkratce bych mohla říct, že je to ten nejlepší olej, se kterým se kdy má pleť setkala. Když se rozepíšu, tak tam hodím o větu navíc, že nejenže voní po hrachových luscích, ale možná i trochu po syrových bramborách (a nenechte se zmást popisem, tu vůni i chroupání syrových brambor mám moc ráda). Má naprosto neuvěřitelnou skluznost. Stačí ho opravdu maličko. Vždyť celá 30 ml lahvička mi vydržela konstantní večerní používání už od září a dopotřebovala jsem ho teprve tento týden v pondělí (to máte lehkou matematikou výdrž balení 7 měsíců a pak mi ještě někdo jednou napište,že se vám zdá drahý!).

Naprosto neucpává pleť. Naopak ji regeneruje, takže když jako já zkusíte na noc máznout pokusně nějakým vzorkem krému a ono to zrovna nevyjde, nebo přes den přetřete čumák super silikonovým Vitalumiere Chanel make-upem, tento olejíček vám dá vše většinou přes noc do pořádku.

Vyhlazuje pleť. Ano, je tomu tak, pleť je hladší. Nevím, jestli za to může i jeho další výjimečná vlastnost a to, že dokáže dlouhodobě rozpouštět usazený maz v pórech, takže vám ten ksichtík opravdu dokáže hezky spravit. Pleť má po něm hladší reliéf a je měkká a hebká. Dřív se mi i mamča divila, proč mám pleť jak struhadlo, když na ní není nic vidět, ale na omak je to fest cítit. Nevím, asi jsem blbla se špatnými oleji. Každopádně Oříšek Inků si s tím poradil.

Jedná se o vazký olej v porovnání s tekutějšími jako třeba Rakytníkový nebo Meruňka (ale rozhodně míň než Riciňák)

Vyživuje a hydratuje. To hydratuje berte jako "hydratuje" ve smyslu, jak jen olej může hydratovat. Ale pokud pod něj nastříkáte pleťovku, tak vězte, že si s ním vystačíte na celou zimní sezonu a nepotřebujete na večer už žádné jiné mazání. Plně nahradí jakýkoli krém nebo sérum. Pleť vám tedy šupinkovat nezačne. Naopak, vždy když byl nějaký teplejší teplotní výkyv a já ho na noc frajersky vysadila, pleť se mi po pár dnech odvděčila suchými tvářemi a nosem, do dvou dnů to bylo s olejíčkem pryč.

Vyhovuje jakékoli pleti. Citlivou pleť zklidní, dodá potřebné živiny a po čase zjistíte, že už není tak náchylná jako dřív. Zralou a suchou pleť vyživí a dodá ji hydrataci. U mastné a smíšené pleti zase vyrovná její funkce, nebude se tak mastit a ty póry, hlavně ty póry! se vám krásně vyčistí a pleť vyhladí. Juch! No a problematická si zase pošmákne velkou hojivou a regenerační schopností olejíčku, takže se neplechy budou rachleji hojit a nové už budou jen ubývat a ubývat až se přestanou dělat úplně. (skoro =).

Mám jedinou výtku a všechny, které jsem teď předchozím popisem nalákala, tak musím hned uklidnit, není to výtka k jeho vlastnostem. Ale to balení! Schválně koukněte na fotku. To prostě vymýšlel buď chlap, který je zvyklý všechno lít po kýblech, nebo naprostý deb... Možná by mi olejíček vydržel o další měsíc dýl, kdybych se tak dlouho neučila s ním zacházet a správně dávkovat. Kvůli absenci kapátka, nebo kapavé vložky, je hrdlo i přes nějaký umělohmotný pokus o zmenšení příliš široké. Kdo ze začátku nezná vlastnosti oleje - jeho vazkost, míru tekutosti apod., tak dopadne jako já a to tak, že si vždycky na dlaň vychrstne moc a pak se to snaží vracet do flanděry (hrozně hygienické). Kdybych nebyla tak líná, už dávno jsem si to přelila do tmavé flaštičky s kapátkem a byl by klid. Jo a ještě jedno minus, které se také týká obalu - popisky na flaštičce olej nevydrží a po nějaké době se vám nemilosrdně začnou přeskupovat a hrát škatulata hejbejte se. Jak to vypadá v praxi můžete vidět na fotce z posledního článku o aktuální používané péči. 

To hrdlo, ach to hrdlo!

A k čemu všemu se dá tento olejíček ještě použít? No, aby mě to nenapadlo, přeci si z něj udělat vlastní krém!!! Tohle mě bohužel napadlo až ve chvíli, kdy jsem byla v půlce lahvičky a už se mi nechtělo zbytek "zahodit" do krému a přijít tak o olej. Ale teď si půjdu pro novou lahvičku a hned z kraje si usyslím aspoň na jeden kelímek krému.

Z popisu výše je patrné, že Oříšek Inků je ideální pro pleť problematickou, zánětlivou, smíšenou i mastnou a velmi náchylnou na ucpávání pórů (jako jo, je na všechny druhy pleti, ale primárně z něj budou nadšené tyto doslova jmenované, protože mají dost problému se sehnáním oleje, který by jim seděl). 

*

Teď se zase vrátíme zpět k Řebříčkovému oleji. Je třeba udělat update a jeho dříve popisované účinky zahrnout do v té době aktuálních souvislostí..



Řebříčkový olej, Ilcsi

Když jsem začínala s tímto blogem, měla jsem velké problémy s pletí. Zadělala jsem si na ně v podstatě sama, protože jsem po 10letém používání výhradně dvou produktů na pleť od Biodermy - micelárky H2O a ze stejné edice jejich Light krému - přesedlala na přírodní kosmetiku. A v tom začalo to tóčo. V té době jsem nevěděla absolutně ani fň o nějakých účinných složkách, rozdělení olejů, nebo jejich účincích. Takže jsem zkoušela, co mi přišlo pod ruku a byly to samozřejmě nejdříve značky, které byly na trhu nejvíc vidět - Dr. Hauschka (katastrofa), LUSH (taky průšvih, navíc drahej), Melvita apod..


Tím vším zkoušením a střídáním kosmetiky jsem si zadělala na parádní přecitlivělou pleť, která reagovala podrážděním už jen když jsem kolem nějakého kelímku s krémem prošla. Nevěděla jsem si s tím rady a zašla jsem za velmi doporučovanou (a navíc utajovanou, což mě lákalo ještě víc) přírodní kosmetičkou - zde na blogu známou jako Baba kořenářka, nebo Baba Jaga - později. Ta pracovala právě s Ilcsi a Nobilis Tilia. Asi se mi budete smát, ale já před těmi dvěma lety neměla vůbec tušení, že takové značky existují a co jsou zač. A o tom, že bych recenzí na Řebříčkový olej rozjela blogové povědomí a šílení po této značce, se mi ani nesnilo.

Tolik co k úvodu do souvislostí, teď jejich překlad, nebo-li interpretace. Vy, které jste mě už v té době četly, možná tušíte, k čemu tím mířím. Pro ostatní podávám vysvětlení. V té době jsem měla pleť hodně zanešenou, krupičkatou, všude se mi tvořily milie, velké podkožní boláky, pleť jsem měla bolavou a pálila mě (jooo, když je to přírodní, vražte do toho vitamin C, bude to ještě lepší - ale nesmíte na něj mít alergii, to pak tuze pálí!). K hloubkovému léčení Biofází (chcete na ni taky zpětně update?) jsme s kosmetičkou hledaly něco, čím bych ještě posílila večerní léčbu séry a regenerovala pleť i přes den. A tak vzniknul nápad na Řebříčkový olej.

Nepoužívala jsem ho tedy k běžné péči o pleť smíšenou a náchylnou na ucpávání pórů, ale o pleť dehydratovanou, přecitlivělou a ze všech kosmetických zákroků jako je čištění pleti a používání jílových masek natolik iritovanou, že potřebovala zklidnit, hydratovat a regenerovat. Už chápete? já taky pochopila, hned po týdnu, co jsem si po těch dvou letech koupila Řebříčkový olej znovu a na čele mi začala vyskakovat drobounká (zatím) krupička a na bradě a nose černé tečky. Koukla jsem na složení a bylo to jasné.


Ať chcete nebo ne, z Řebříčku pravý olej nevylisujete, existuje jen jako éterický olej, ale běžného oleje dosáhnete vždy jen v podobě řebříčkového macerátu. A zde nastal kámen úrazu. Už na flaštičce je napsáno, že olej je určen na pleť citlivou a trpící rosaceou. Mě zmátl ten řebříček, který vyniká skvělými protizánětlivými účinky. Bohužel, macerát je zde dělán z kukuřičného oleje, který se vám se smíšenou, problematickou nebo mastnou pletí prostě kamarádit nebude. Je na to moc výživný. 

Proto, přenechte řebříčkový olej jejich právoplatným majitelům - těm, kteří mají pleť citlivou, zralou, suchou - a vy se mu vyhněte obloukem (majitelky problematické pleti.). Kdyžtak si natrhejte řebříček a udělejte si vlastní řebříčkový macerát pro smíšenou pleť, např. v Caprylisu, který je bezpečný a na "naši" pleť skvělý a okořeňte ho třeba pár kapkami řebříčkového éteráku. A pokud jste, jako já, závislé na borovicové vůni Ilcsi olejíčku, můžete zakápnout i borovicovým éterákem a budete mít Ilcsi "dupe" ;).

*

Za příležitost objevit a vyzkoušet fantastický olejíček Oříšek Inků od Primavery moc děkuji obchůdku Greenwave v zastoupení majitelky Denisy, která mi jej sama vybrala a já jí za to nemůžu dostatečně poděkovat. Nejenže ho odhadla správně přesně na mou pleť, ale dala tak vzniknout mé další velké lásce.

*

A vám, které jste ještě váhaly s jeho koupí, šup pro něj! Nejenže vám krásně spraví pleť po zimě, ale ani v teplejších měsících s ním nešlápnete vedle. Za 399,- ho koupíte zde.



Tak schválně, která už jej máte doma a jak jste spokojené? ;)







Namíchejte si Zinkový krém podle svého | DIY

$
0
0

Vyrobte si svou vlastní verzi legendárního (no, to je poněkud přehnané tvrzení, ale budiž, když je ta sobota) Zinkového krému. Hojí rychlostí světla, vyživuje, regeneruje, matuje. Je to všechno možné? No jo, je to pravidelně a hodně dlouho prověřovaný krém - nedám bez něj ani ránu!

Hned v úvodu asi zklamu ty z vás, které čekají recept na mou verzi "Zinku" aka Baobabového krému se zinkem. Tuto recepturu si opravdu syslím pro sebe a trvalo mi hezkých pár měsíců ji vymakat do dnešní podoby od poměrů, přes skladbu olejů, až po kompozici esencí. Ale pomůžu vám vyrobit vlastní verzi Zinku, která bude sedět každé z vás dle vašich potřeb. Parametry a vstupní ingredience si totiž zvolíte samy.

Nejdříve si vytyčíme cíl. Tím je vytvořit krém s takovými složkami, které nebudou ucpávat póry, dělat boule, iritovat pleť, ale ni vysušovat a pleť zhoršovat. Nechceme krém, který bychom si mohly mazat jen občas, protože je moc silný, nebo k němu ještě vymýšlet či kupovat alternativy, které vyléčí nežádoucí vedlejší příznaky, které na pleti vzniknou - po vzoru většiny mazadel z kožního a lékáren.

Nejdůležitejší je vybrat vhodné oleje.. Pro problematickou a smíšenou pleť se mi dobře osvědčily:
  • Lískový olej
  • Hroznový olej
  • Caprylis
  • Baobab olej
  • Arganový olej
  • Okurkový olej
  • Jojobový olej (vosk)
  • Neemový olej
  • Šípkový olej
  • Rakytníkový olej (stejně jako Šípek dodá vašemu krému lehce tónující vlastnosti)
  • Meruňkový olej
- existuje jich samozřejmě mnohem víc, ale tyto mi sloužily nejlíp, jsou dobře absorbovatelné pokožkou a nezanechávají na ní mastný dojem.



Pak si vybereme vodní základ. Zde se fantazii také meze nekladou, můžete použít:
  •  květovou vodu s protizánětlivými účinky (levandulová, tea tree, cistus, vratič, vilín...)
  • destilovanou vodu (obyč. verze, ale poslouží dobře)
  • aloe vera gel (zde dejte majzla vy, které se po něm ohazujete tečkami)
  • výluh, odvar (zase z bylinek s protizánětlivými účinky, výběr ponechám jen na vás
- teď mě toho víc nenapadá, ale fakt můžete použít téměř cokoli.

Zvolíte si účinné složky: Tam je jasná a předem daná pouze jedna a to Oxid zinečnatý v poměru 10 %. Prosím, dejte si ho tam, kolik je vám libo. Já jen píšu, jaký poměr používám já a že je opravdu ověřený, že sice blokuje zarudnutí pleti jemným filtrem (což je super), ale při dobrém rozetření ještě nebělí a přitom jeho hojivá síla je na maximu. Pokud se se mnou chce někdo (nebylo by to poprvé) dohadovat, zda to není moc, že to musí bělit, že to musí bla bla - prosím vás, ani mi to nepište. Zinek dělám už xy měsíců a stejně tak dlouho ho denně používám a kdyby mi dělal něco z toho, co jsem výše jmenovala, opravdu nejsem tak tupá, že bych ho dál používala, natož pravidelně a ještě vám to doporučovala.

Tak k těm účinným složkám:
  • Glycerin (můžete, nemusíte, ale pokud chcete, bude hezky hydratovat, ale dejte ho max 5-10 %, ať zase nevysušuje - já ho do krému nedávám)
  • Vitamin A - podpoří hojení, ale pozor! pouze v dávkování 0,2 %, které je pleti bezpečné, jinak hrozí předávkování (max je 0,4 %)
  • vitamin C (pokud máte přecitlivělou pleť, nebo rovnou víte, jako já, že jste na něj alergické - poznáte podle toho, že vám po takovém krému pálí pleť, pak ho vynechte)
  • Vitamin E (dávám ho v malém dávkování 0,5-2 %, protože může způsobit ucpávání pórů. Zároveň se však skvěle doplňuje s VIT A a dohromady působí jako přírodní konzervant)
  • Provitamin B5 aka Panthenol - ten dávám a je skvělý! V podstatě má stejnou funkci jako glycerin, až na to že víc podporuje regeneraci a hojení. Dává se 0,5-2 %
  • Bisabolol - hojivá látka, kterou obsahuje např. heřmánek. Skvělý na citlivou, podrážděnou a poškozenou pleť. I v nižším dávkování je silně hojivý a uklidňující. Dávkování 0,05-1 %
  • Olivový skvalen - zvláčňuje pleť, pomáhá obnovit lipidovou bariéru, chrání pokožku před dehydratací, perfektně absorbovatelný, pomůže dalším složkám víc prostoupit do pleti a pak rozvinout silnější účinek (dávkování 5-70 %) - některé podobné vlastnosti má i lecitin
  • extrakty všeho druhu (třeba Brutnákový apod.. přidává se 1-30 %) - podle toho, jaký  mají nosný základ, jestli olejový, nebo třeba glycerinový apod..
- co vše tam dáte, to už je na vás, je jich opravdu nepřeberné množství. Jen bacha, některé látky se přidávájí do vodní fáze, některé zase do olejové (proto barevné označení). A pokud s nimi nemáte zkušenosti, nevíte, jak na vaši pleť působí apod., radím, dejte tam max 3 účinné látky napoprvé. Nejlíp začít s minimem a postupně přidávat, než se hned osypat z prvního máznutí.

Rozpuštění emulgátorů v olejové fázi

Vyberte éterické oleje, kam spadají všechny druhy protizánětlivých, desinfekčních, hojících  ÉO a také podle toho, zda vám voní a vaší pleti sedí a neiritují ji:
  • Levandule
  • Heřmánek
  • Tea tree
  • Citron
  • Benzoe
  • Bergamot
  • Jalovec
  • Grapefruit
  • Rozmarýn
  • Máta Peprnná
  • Santal
  • Šalvěj
- jsou toho fakt mraky. Zde opět platí pravidlo, nemíchejte jich víc jak 2-3 najednou, pokud nevíte, jak vzájemně účinkují, jak fungují, jan na ně reagujete a v neposlední řadě, jak vám voní.


No a teď už se pustíme do vaření..

*

Nachystáme si zvolené ingredience:
  • 30 ml vodního základu
- do něj přidáme všechny složky pojící se s vodní fází (např. panthenol, nebo koncentrát aloe apod.)
  • 20 ml olejového základu (jedná se o hutnější zimní verzi, do lehčí letnější dejte olejů polovinu a o to přidejte na vodní složce)
Někdy se to zdrcne..

    - do něj přidáme zase složky určené do olejové fáze ( hlavně emulgátory Glyceryl stearate - 1,25 g a Glyceryl staerate citrat - 2,25 g)
    • vše zahřejeme ve vodní fází (mám na sporáku dvě pánvičky, v každé vodu a souběžně dám ohřívat obě mističky s fázemi najednou - nepřepalte teplotu, chcete to jen zahřát a rozpustit emulgátory, ne vyvařit všechny účinné látky)
    • mezi tím si bokem rozemeleme oxid zinečnatý na jemný prášek bez hrudek (já mám tříštivý mlýnek, můžete se s tím ale také "hmoždit" v hmoždíři), toho 7,25 g
    • ve chvíli, kdy jsou emulgátory v olejové fázi rozpuštěné a povrch hladiny je průzračný a ne kalný, tak vyndáte obě fáze z lázně a tu vodní přilijete do té olejové. Ne naopak!
    • už jen šleháte do zblbnutí. Můžet přidat zinek už teď, ale pokud ho předem namelete, klidně stačí přidat ho až ve fázi, kdy vám směs začne houstnout
    • až z toho budete mít krásně jemnou hustou šlehačku ve skoro už pokojové teplotě, vrzněte tam vitamíny a éteráky a nakonec 0,6 - 1 % Cosgardu, nebo jiného konzervantu

    - může se vám stát, že konzistence zpudingovatí (zdrcne se), jen hezky míchejte dál a pokud by taková byla až do úplného vychladnutí a zhoustnutí, přidejte tam trochu vodní složky (ale jen po ml, někdy stačí fakt maličko)

    - tyto poměry jsem promakávala fakt dlouho a sedí přesně na mou skladbu olejů, složek a éteráků. Je tedy možné, že když použijete oleje oproti mým hustější, nebo naopak méně éteráků a složek, které konzistenci ředí, budete muset trochu improvizovat 

    Kromě výše zmiňovaných hojivých a uklidňujících účinků také vyhlazuje a matuje. Vše díky oxidu zinku. Vlastně se díky němu chová nejen jako krém, ale zároveň i jako báze pod makeup, ze které většina majitelek problematické pleti má strach, že se po nich osype, protože často zanáší pleť. Tady vám to nehrozí.

    Ale Zinek nakonec dobrý, takže všechno dobré ;)

    Všechny vlastnosti krému, které zde vypisuju, má moje verze. Samozřejmě, podle vámi zvolených ingrediencí, budete mít i krém s jinými účinky. Hojit bude každopádně (možná míň, já to hodně posiluju i přidanými aktivními látkami, oleji i vyňuňanou vodní složkou), uklidňovat taky, matovat díky zinku taky a zbytek podle toho, co si namícháte. 

    Tip: Pokud do krému v konečné fázi zašlehávání oxidu zinečnatého přidáte i sypký minerální make-up, který jste si mohly vyrobit podle této receptury, pak máte krásně hojivý krémový make-up. Pokud ho přidáte málo, je z toho lehce tónovaný BBcream ;) Díky obsahu zinku má krém také cca 6 - 10 % SPF a spolu s minerálním makeupem s ním lezu na normální sluníčko celé jaro bez problémů.

    *

    Tááák, už jsem ukojila vaši zvědavost? =) Tak pro vás kosmetické kuchařky a nadšenkyně mám navíc skvělou zprávu! Míša Suchá (z blogu MishaBeauty), bývalá lektorka kosmeický kurzů pro Manipuru, nyní je už vede zcela sama, se vydala vlastní kosmetickou voňavou cestou a kromě psaní blogu naditého DIY recepty založila vlastní e-shop. A kdo jiný vám poskytne lepší a podrobnější info o ingrediencích a kdo jiný zajistí jejich vstupní kvalitu lépe než kosmetický nadšenec? 



    E-shop "Kosmetické suroviny" najdete na tomto odkazu, nebo proklikem u mě na blogu po levé straně pod rubrikami. Je nově otevřený, pošta kurýrem za 30,- kaček na objednávky od 500,- Kč a suroviny stále přibývají podle toho, jak se je rychle Míše daří nechávat otestovat, certifikovat apod. věci, které se s tím dělat musí. U každé suroviny pak najdete kromě jejího popisu i co z ní můžete vytvořit, jak s ní nakládat, jak dávkovat. Už jsem tam objednávala a doporučuju!!



    Tak co, kdy se budete pouštět do vaření? ;)



    "Přírodní kosmetika, jak na to" a "Zelená kosmetika" | Z DIY knihovničky

    $
    0
    0

    Měla jsem víkend blbec. Nebo ne zrovna blbec, ale "víkend třináctého" - všechno mi padalo, teklo, připalovalo se, uvařené jídlo mi nechutnalo apod. Tak mi jistě dáte za pravdu, že bezpečnější bylo se nepouštět do větších kosmetických počinů a radši jsem si zalezla s moudrými knihami do postele a čerpala informace a inspiraci. A vy můžete taky. Zvládla jsem poctivě pročíst písmenko po písmenku dvě kosmetické kuchařky a musím se s vámi o ně podělit, protože stojí za to!

    Často se mi stává, že se pro něco nadchnu a pak potřebuji zdolat tu věc komplet - nejlíp ráz naráz. Chci o ní všechno vědět, všechno vyzkoušet, všechno umět. Z vlastní zkušenosti přelétavého blížence vím, že takovouto chuť/vervu musím využít co nejrychleji a nejvíc, protože po čas mi dojde dech a s ním i energie, nebo ta chuť. Naštěstí, čím jsem starší, se chutě už vytříbily a ustálily a když přejdou, tak se zas za nějakou dobu vrátí, viz kosmetické vaření právě toto jaro. Takže toho využívám a informace saju jak houba.

    *

    "Přírodní kosmetika, jak na to" - Shannon Bucková

    Jako první jsem sáhla po této knize. A dobře jsem udělala. Protože je ideální pro začátečníky. Problémem většiny překládaných zahraničních recepturných knih (a nemusí to být nutně jen o kosmetice) je samozřejmě v naší domovině nedostupnost všech potřebných surovin a požadovaných ingrediencí. To si pak přečtete knihu a na konci jste spíš rozladěné tím, že nemůžete v praxi vyzkoušet to, co jste tak pracně poslední hodiny nalouskaly. U této knihy to platí tak na půl.

    Na své si přijdou především začátečníci (ve vaření kosmetiky), kterým je zde vše perfektně vysvětleno, předloženo více možností zpracování, přehledy účinků olejů v tabulkách apod. Ne však začátečníci-naprostí neznalci, protože na to je v knize málo obrázků, složitější návody a podrobnější vysvětlení působení některých látek. Pokud byste tak chtěly touto knihou podarovat někoho, kdo se o DIY kosmetiku nikdy nezajímal v naději, že poté třeba začne, možná ho ta kniha na první pohled odradí přemírou textu. Co neocení jeden, ocení však druhý.



    Navíc, ani pro pokročilejší kuchařky není marná - i když vše v knize uvedené budete již znát, je fajn si osvěžit paměť, možná i rozšířit obzory o některé neznámé ingredience, nebo jejich využití a pasáže s recepty oceníte stopro. Ty recepty totiž považuji na knize asi za to nejlákavější.

    V první části knihy najdete praktické rady, co budete potřebovat za nástroje a pomůcky, jak desinfikovat dózy, pracovní plochu a bezpečnostní zásady práce. Autorka vám také poradí, jaké koupit základní ingredience do začátku vaší tvorby. To je pro mě snad nejpraktičtější část knihy, protože jsou v ní uvedeny tabulkové přehledy všech ingrediencí, rozepsané pěkně po druzích, jejich použitelnosti, způsobu skladování, vlastnostech apod. (bylinky, oleje, ÉO...)

    Kniha je dál rozdělena do sekcí věnujících se vlasové péči, pleťovce, parfémům, nebo tělové péči. U každé najdete popisy produktů, které si podle knihy můžete vyrobit, jak se používají a na co jsou. Tady jsem asi nejvíc ocenila sekci pleťovky a tělovky, protože parfémářka jsem stále ryze komerční a nějaké směsice éterický olejů mě zhola nelákají. Na konci každého oddílu pak najdete výběr autorčiných nejoblíbenějších a nejosvědčenějších receptů. To oceníte, dámy tvořilky, naprosto všechny, protože tu najdete takové nezvyklé skvosty jako pleťové napařovací lázně, gomáže, přírodní vlasové stylingové přípravky, nebo masky jakoby vypadly z receptur LUSH.

    Dám vám příklad na sekci pleťové péče. Ta je rozdělena na pododdíly jako jsou čištění pleti, peelingy, masky, napařování pleti, pleťová tonika, oční péče, péče o rty a hydratační přípravky. Na začátku každého pododdílu jsou pak vysvětleny druhy produktů, které tam spadají a jejich odlišnosti jak v účincích na pleť, nebo v jejich samotné přípravě/vaření. Na konci pododdílů jsou pak uvedeny receptury, podle kterých se nejedna z vás vyřádí. Já jsem tam pár nápadů taky našla a už se těším na jejich zkoušení (viz všechny oranžové samolepky v knize, viz foto).

    Kniha je napsaná čtivě a jen některé jak pro tupce papouškované pasáže (např. na co používáme balzám na vlasy a jaký je rozdíl mezi krémem a gelem), které jsem měla chuť přeskočit, jsem ji zhltla jedním dechem - vystačila mi na jedno odpoledne. Kdybych ji měla srovnat, tak např. v porovnání s "biokosmetikou" (recenzovanou zde) je toto přesně publikace, která nadchne každého začátečníka a poradí mu co a jak vařit. Jejím velkým plus je navíc to, že kromě začátečníků zde najde dostatek informací i pokročilá kuchařka a využije je (ať už praktické přehledy pro rychlý nákuk, nebo recepty).

    Knihu jsem kupovala na megaknihy.cz a i s doručením mě vyšla na 280,- Kč. Počteníčko obsahující 144 stránek.

    *

    "Zelená kosmetika" - Michaela Suchá

    A touhle knihou jsem musela hned pokračovat. Syslila jsem si ji v knihovně netknutou snad už od Vánoc a po rekordním pročtení předchozí publikace jsem potřebovala nutně pokračování. A jaké jiné pokračování by vás mohlo uspokojit víc, než to o úroveň výš, že. Tahle publikace všechno perfektně splňuje. Je napsána jednoduše pochopitelným a poutavým stylem i pro začátečníky, ale myslím, že ji plně docení až pokročilejší.

    Míša Suchá, majitelka blogu Mishabeauty a nyní nově otevřeného e-shopu s kometickými ingrediencemi, se věnuje výrobě domácí kosmetiky už přes sedm let. V době, kdy začínala, byly těžko dostupné, ale spíš převážně nedostupné jakékoli informace o vaření kosmetiky, nebo jejích recepturách. To mi připomíná, že já taky musela hodně tápat na začátku, protože v Česku se tomu plně věnoval blog snad jen Mišky Bee a pokud jste do něčeho zapálené, trvá vám projít někomu blog jen pár dní a chcete toho víc. Takže jsem se nakonec taky uchýlila na zahraniční stránky. Jak to pak musela mít těžké Míša Suchá, když tady opravdu lautr nic nebylo.



    Alespoň tak začala vznikat série jejích receptů, o kterých si pište, že musejí být časem pořádně propracované a prověřené, protože jak Míša uvádí, téměř všechno, co používá, je vlastní výroby (včetně čistících prostředků do domácnosti nebo na praní). Po letech tak všechny nej recepty shromáždila do jedné tlusté bichle a vznikla z toho "Zelená kosmetika" ve stylu pracovního sešitu.

    Kniha obsahuje 142 stránek a provede vás světem vaření domácí kosmetiky - a co je na tom nejlepší - vše situované pro český trh, takže se vám nestane, že v receptech používá ingredience, které byste tady dnes nesehnaly. První třetina je věnovaná práci s ingrediencemi, jejich popisy, účinky a dávkování základních surovin a barevný foto návod práce s emulgátory. Ve zbylých dvou třetinách už se můžete kochat jen neuvěřitelným množstvím receptů, které jsou navíc rozděleny nejen podle druhů produktů, ale i podle druhů pleti. Najdete zde recepty od základních pleťových krémů, až po ty s velmi bohatou a výživnou texturou, od lehkých fluidů a roll-on gelů až po oční krémy proti otokům a vráskám, nebo sekci věnovanou směsím ÉO vhodným do tuhých parfémů.

    Pecka je, že když se zamilujete do nějakého recetu a vadí vám v něm třeba jen jedna složka, Míša většinou intuitivně u návodu nebo začátkem sekce napíše, jaké máte možné alternativy, abyste ji nahradily a mohly vařit dle své pleti a jejích potřeb. A taky se třeba nemusíte leknout ani použití macerátů a extraktů v recepturách - proč taky? Míša vás v receptu rovnou odkáže na první část knihy, ve které je uvedeno, jak si macerát, nebo různé druhy extraktů udělat. Jednoduché jak facka, že? Takhle vás vlastně kniha učí jít nejen ve vyšlapané cestičce daného receptu, ale ještě se dál rozvíjet o poznatky, které s receptem souvisí.

    Tohle je Mišky asi nejobsáhlejší souhrnná publikace, ale rozhodně ne první. Spolu s ostatními ji můžete zakoupit přímo na stránkách jejího e-shopu v sekci Brožury a knihy a vyjde vás na 299,- Kč. A o  jejích dalších knihách vám povím zase příště. ;)

    *

    Co říci závěrem? Pokud jste maniačky do každé vydané publikace na téma vaření kosmetiky, pak neváhejte a kupte obě. V knihovničce se vám rozhodně neztratí. Já jsem tak udělala a byl to krásný knižní víkend, ze kterého vzejde ještě hodně nápadů a zkušností (viz ty moje šílené lístečky s poznámkami - aspoň víte, že jsem knihy prolouskala opravdu poctivě a celé).



    Vyhledáváte knihy podobného druhu? Máte nějakou, na kterou nedáte dopustit?




    Tradičně i netradičně | NEW IN Březen 2015, pokračování

    $
    0
    0

    Koukám, že je u mě březen nejen nakupovacím měsícem, ale taky pěkně živým. Se nedivte, reaguju na počasí jako většina zvířat a s prvními jarními dny vylézám z pod kameňa, koukám, co by se kde dalo prozkoumat, vykoumat a spáchat. V tradiční části vám ukážu zbylé příchozí objednané kosmetické poklady z Havlíkovy apotéky, Jahody a theBalm a v té netradiční zase změny nebo novinky, které se mi udály (vymalování bytu, konečně máme kočárek!! apod.). A ještě jedna malá nápověda: kolik kadeřníků je potřeba, aby dokázali dostat pravou zrzavou hennu z vlasů? ;)

    A budu to střídat, abych vás neustále napínala a neubíjela na začátku jen nákupy a pak novinkami, nebo opačně..



    Make-up Nude Illusion, Catrice
    Mraky, mraky, mraky make-upů. Po probuzení z dlouhého makeupového spánku se ze mě stal šílenec, který musí vyzkoušet téměř každý druhý tekutý poklad. Aspoň vidíte, co s vámi udělá více jak dvouletý absťák v podobě aplikace pouze minerálního sypkého make-upu. Jednou došlo k tomu, že jsem si MMU omylem umíchala moc tmavý a bylo. Už jsem ho nemohla použít a na novou dávku jsem byla moc líná. A od té doby neustále zkouším, všechny domácí zásoby točím pořád dokola a přibyly k nim i noví miláčci, takže můžu mít každý den po dva týdny jiný makeup. Věřte mi, že pokud se cítíte jak veverky v kruhu a rutina už vás ubíjí, není nic lepšího, než to změnit takovou prkotinou jako je make-up.



    No a co dodat k tomuto kousku od Catrice? Zase jsem hledala ideální rozjasňovač pod oči, který by mi vynahradil můj milovaný Fit Me! a zaujalo mě tohle balení. Na drogerkový make-up je dost solidní - celé z matného skla s pevnou pumpičkou. Dokonce i odstíny se mi zdály v dobré barevné škále, byť mají pouze tři. Myslím, že si z nich vyberou jak tmavší žluťásci, světlé růžovky i majitelky neutrální pleti. Jen teda vysloveně porcelánové panenky asi utřou, protože já mám nejsvětlejší odstín020 Rose Vanilla a sedne mi akorát (a to nejsem ani do růžova, ani moc světlá). Chce to vyzkoušet. Já jsem tam čapla zrcátko a šupala k nejbližšímu oknu. A co dělá na pleti? To je právě ono! Perfektně kryje, dobře se aplikuje štětcem i prsty a neucpal mi jediný pór na obličeji za celodenní nošení. Jo a hrozně mě na něm baví ten popis "Luminous matt" - takový roztomilý oxymóron - který však sedí perfektně. Pleť po něm matnou, nebo vysušenou fakt nečekejte, klidně bych ho doporučila i sušenkám.


    *


    Vymalováno!
    Jak to vypadá, když se chlap pustí do malování, zatímco jste vy raději vyklidily bitevní pole a zdrhly do práce si asi umíte představit. Některé věci hledám dodnes, ale zase je bez těch krámů byt takový čistší.  O vymalování bytu jsme uvažovali už od té doby, co jsme se sem přistěhovali, cca dva roky. Když se navíc objevila vyhlídka na Prtě, tak už to bylo jasný a vymalovat se prostě musí dřív než přijde na svět a oslepí ho ty tmavé oranžové, špinavé a zaprášené zdi. Se nedivte. Původní majitel zde vymaloval v rámci moderny nového tisíciletí (a od té doby na to nikdo ani nesáhl) a silně ho podezřívám, že to bylo striktně za účelem prodeje. Je pravda, že v té době nezvykle vymalovaným bytem v oranžové, zářivě zelené, sytě žluté a fialové udělal díru na realitním trhu a když jsme volaly na inzerát (páč nás ta "moderna" taky dostala) ještě v neděli večer hned po jeho publikování, byly jsme s mamčou už cca třicáté.

    Před/Po - nalevo sytě žlutá chudba a vzadu je lehce vidět i ta tmavá oranž v obýváku a vpravo jen čisťounká bílá

    Naštěstí není v tomto světě moc bláznů, kteří by koupili byt na základě fotky a jedné večerní prohlídky (až po nastěhování jsme vlastně zjistily, jak vypadá okolí za denního světla), takže nám neunikl. Nedávno jsme s Ondrou ukončili podnájemničení v krcálku 1+kk v Nuslích, mamča šla bydlet do menšího do centra a my se s Matýskem ocitli na periferii Prahy. Nebýt novostaveb, kterými to tu notně zasír...í, tak tu jsou jen louky, potoky, stromy a pole. No, bejvávalo. Ale stejně lepší než v Nuslích. Takže teď už chápete, proč byla nutnost vymalovat. Od rekonstrukce původními majiteli v roce cca 2002 tu na to nikdo ani nehrábl, práší se tu jak sviňa, komáři se nejdřív ohleduplně k malbě ze zdí luxovali, později už sadisticky mlátili pantoflemi po stěnách a tak to tu ještě nedávno vypadalo. 

    Obávýk je navíc, opět v duchu "moderny" původních majitelů, spojen s kuchyní, čímž vznikl volný prostor ve velikosti půlky bytu a jen "umělecky" oddělen stěnou z luxferů. Jako jo, je to hezký, docela, byť mi to připomíná po domácku vyrobené skleníky z 5litrových flašek od okurek z mého mládí. Ale hlavní je, že je to praktický - s Matýskem se kolem luxferů hrozně rádi honíme a bafáme na sebe a myslím, že Prtě si tuhle srandu taky užije (zvlášť s Matýskem! =D). 

    Obývák před zabordelením tunou knih a drobných fíčovinek (jo a povšimněte si uměleckých kreseb, které má na svědomí novojičinská umělkyně eMka z Kočičákova)

    No a po týdnu mého plného pracovního nasazení (kdy jsem seděla u compu v práci a začala pro vás psát zase články), bylo vymalováno. Ondra se o to postaral a teď máme byt, který už nepřipomíná tmavě oranžovými zdmi temný kutloch. Naopak to tu všechno vyniklo, ve vzduchu už není cítit prach, ale čerstvost a svěžest a hned se do bílých zdí líp vstává. Pro názornou ukázku jsem vám sem dala fotku chodby před a poté a jak nyní vypadá obývák, u kterého je mi fakt líto, že jste tu oranžovou "před" nemohly porovnat. 


    *


    Havlíkova Apotéka
    Jo, sice hrozně nerada, však mě znáte, ale i já se chytla Havlíko-mánie a nedávno udělala svou první objednávku. Výhodné je, že má vše i po menších zkušebních baleních a zrovna 30,- korunová "pálka" v podobě výše poštovného vás taky před nákupem moc nezabrzdí. Nemám ráda trendy, které udává blogosféra, ale většinou jsou to sponzorované high-endovky, nebo naopak braky v podobě Dove apod. takže doufám, že Havlíkem se do tohoto blogo-PR-koloritu moc nezařadím. Naopak, co jsem od vás tak četla komentáře na FB, tak o Apotéce většina z vás sice ví, ale váháte, zda koupit, či nekoupit. A v tom vám velice ráda pomůžu.



    Když jsem najela na jejich stránky, byla jsem moc ráda, že nemají zatím víc druhů zboží, jinak bych přišla na buben. Ceny pod kilo za více 30ml "vzorky" echt přírodní a navíc české kosmetiky v tak krásných obalech připomínajících starodávnou lékárnu, to je prostě mor a nejde odolat. Vzala jsem tedy vše, co by se mi tak nějak hodilo. Doma mám No Poo nepěnivý čistič na vlasy, šampon z 13 bylin, intim emulzi, makový olej ještě na cestě a 3-minutovou ranní čistící masku. Zrovna z té jsem tak strašně odvařená, že si s ní dám ještě pár rán a pak vám k ní něco napíšu - protože ta božská vůně a ta hebká pleť! Ale hlavně ta vůně!! A pro DIY nadšekyně chystám dupe, tak uvidíme, jak se zadaří ;).


    *


    Máme kočár!!
    Vlastně malování odstartovalo i jakékoli vážnější přemýšlení o prtěcí výbavě. Najednou jsme se oba trochu lekli, že jsem už v 7. měsíci a my nemáme lautr vůbec nic. A navíc se nám do toho ani nechce. Tak jsme se do toho pustili a najednou jsme zjistili, že po 14 dnech máme pro změnu už všechno a nic víc není třeba =D. Já vím, že koupě kočárku s takovým předstihem je dost na hlavu. Ale schválně vám předložím argumenty, se kterými jsme se setkali v praxi a bohužel nešli nebrat v potaz. 

    Od článku s plánovanou výbavou se na poli kočárků leccos změnilo, zvlášť když jsem v jednom obchodě uviděla plánovaný X-lander naživo. Byl ošklivý, maličkatý a nedovedu si představit, že by se do něj vešlo víc jak půlroční Prtě (zvlášť pokud se bude rádo roztahovat jako já, což už vlastně dělá a kopanci se hezky uvelebuje). Pak jsem dostala tip od kamarádky na solidní super velkou trojkolku BabyJogger City Elite. U ní jsem ho viděla i naživo, vyslechla všechna úskalí i pozitiva a byla přesvědčená, že jiný nekoupíme. Jen mě trochu odrazovaly prodávané barvy - nemyslím, že šedá, černá, vyblitě hnědá a červená by byly vhodné barvy pro dítě. V úvahu přicházela tedy jen červená a tu mám sice ráda na šatech, ale jinak na mě působí trochu "nasrávacím" dojmem. Ale barvu vem čert, hlavně že je to super kočár a červená je taky barva, že jo.

    Z venku černá elegance, zevnitř duha všech barev. I pejsci byli nadšení!

    No a jednou jsme vyrazili po obchodech si ho jen tak vyzkoušet a projet. Hmm, původně to bylo  "do jednoho obchodu", ale zásobování našeho trhu nás nemile překvapilo a poté, co jsme ho nenašli naživo ani ve 4. prodejně, jsme se na něj vybodli a nechali si ukázat i něco jiného. A bylo to tu! Najednou všechny moje požadavky letěly do háje. Místo trojkolky máme čtyřkolku, místo BabyJoggera máme Britax, místo magnetické stříšky máme hlučné suché zipy, místo perfektního polohoání nožiček nemáme polohování žádné a bylo. Stejně tomu nešlo odolat. Navíc jsem ho ten den na netu objevila se slevou 5 tisíc, takže bylo jasný, že si pro něj další den jedeme.

    Aby těch znamení nebylo málo, byl to poslední kus na prodejně, další prý budou nejdřív v červnu (což by nám už bylo k ničemu) a čekačky na kočáry, které jsou k světu, se opravdu pohybují v řádech měsíců - jak překvapivé a znepokojující! No a ještě ten den jsme už kočárek doma sestavili, do spodního koše šel aspoň Matýskův garfield, když se tam sám brouček nevešel, do horní korby šla Babule, která si cestu buď užívala jako v blaženém tranzu, nebo hrozilo, že se každou chvílí poblije a Ondra vozil po bytě. Dámy, schválně, kterou z vás by nepřekvapilo, když by chlap byl nadšenější z kočárku pomalu víc než vy? Jo a koho to zajímá, jedná se o Britax B-Motion 4 Hidden Treasure.

    *


    Další balík z Jahody
    Hehe, poslední vracení celních poplatků se Jahodě asi už nelíbilo a poslali mi tento balíček z Rakouska. Nevím, jestli to mělo na zaslání ten zásadní vliv, ale asi jo, protože mi přišel normální poštou, ač jsem marně vyhlížela mail ze skladu Prahy 120 a zadarmo. A čemu jsem neodolala tentokrát?



    Krémovým stínům od Estée Lauder (cca 160,-), úžasné objemové řasence bareMinerals za dvě stovky, za stejnou cenu krémovému make-upu v tyčince Beca (to balení je vážně skvost a navíc se mi podařil hurónský kousek v podobě výběru perfektně padnoucího odstínu), bareMinerals cestovnímu veilu tentokrát alá bronzer (nic moc zatím) a snad za kilo sadu korektorů pro tmavou pleť Laura Mercier. Zvlášt ten poslední kauf byl fakt sranda, protože za cenu 150,- no nechte to tam a to, že je to na tmavou pleť mi bylo v tu chvíli šumák. Ale během čekačky na doručení jsem vymyslela, že světlejší část bude korektor na neplechy a tmavší část budu používat jako krémovou konturu, kterou nemůžu nikde sehnat. No, udělala jsem si tím hroznou radost, protože všechno to byly položky v cenovce podobné drogerijním. Jen teda ten Veil jsem si mohla odpustit, ale budiž mi omluvou, že jsem od něj čekala stejné zázraky jako od jeho transparentního bráchy a on mě podrazil.


    *


    Je tu jaro, nasaď nový háro!
    V průběhu trvání blogu jste se tu mohly setkat už s proměnami vlasů jak psychickými (zařeknutí se proti chemce a návrat k přírodě), tak fyzickými (i přes přírodní smýšlení jsem byla nejdřív melírovaná, pak čistě přírodní blond alá šedá myšice, pak komplet odbarvená zářivá ananas blond, pak zářivě zrzavá hennou). No a teď jsem se snažila vše vrátit zase na úplný začátek, tedy moje přírodní vlasy jen lehce tón v tónu jako od sluníčka prosvětlené. No jo, ale jděte si s chemkou na pravou hennu, že jo..

    Nejradši bych si za tu kadeřnici nakopala, ale co už teď nadělám. Zcela zbytečně, hnána mou vidinou světlých vlasů už po první návštěvě, mi háro nejdřív projela dvakrát odstraňovačem barvy a když bezvýsledně, tak na to vzala na hoďku na celou hlavu melír. Asi si dovede představit, co to vláskama udělá. Vlastně jsem moc ráda, že mi nevypadaly. Naopak, všemi jejími zákroky mi ještě víc vylezla oranžová, ale už ta mandarinková, ne přirozená hennová a samozřejmě se pak oranž nepodařilo přetlouct ani následnou barvou. 

    Tsss, někdo potřebuje na domalování ksiftu photoshop za tisíce. To já si poradím i v malování!

    Momentální stav - vlasy mám dvojbarevné: u hlavy 5 cm odrostů svých, pak lehce do zrz hnědý pruh (nevím, jak se tam vytvořil, když už všude byla jen henna) a na koncích 10 cm opět můj plavý blond. Dohromady to vypadá jako světlejší hnědá. I přes razantní zkrácení vlasů, viz foto, bude trvat počítám ještě tak rok - rok a půl, než budu mít svoje vlasy, byť asi ještě stále krátké. Aby to nebylo tak kách, budu si muset zřejmě po celou dobu dobarvovat odrosty, ale naštěstí díky jedné mé dobré duši-čtenářce, sáhnu po přírodních barvách Naturtint z Biooo a budu doufat, že to bude stačit (nemáte s nimi některá zkušenost? Prý 100% kryjí šediny, ale přitom se všude píše, že jen tónují). No, tolik co do jarních proměn. Myslím, že bych dopadla daleko líp, kdybych nakvačila do drogerky, koupila si tam nějakou tmavší barvu a přetřela to doma. Navíc bych ušetřila nehorázné tisíce za zničení vlasů a i ty vlasy by vlastně nebyly zničené. Ne vždy zkrátka platí, že je nejlepší na všechno odborník (u mě se hodně potvrzuje právě u kadeřníků a taky u lékářů). Holt, někdy sama sebe znáte líp. Prostě, fakt jsem si "užila".

    *


    TheBalm, mega nákup
    Ani nevím, jak se to stalo. Jak mě to vlastně napadlo? Prostě jsem byla tak rozpálená z té dekorativky z Jahody, že jsem si vzpomněla na mou zamilovanost do theBalm výrobků a chtěla si rozšířit sbírku. Jako většina z vás mám doma jejich transparentní pudr Sexy Mama, Mary-Lou Manizer a navíc ještě řasenku, která však byla bohužel hodně velkým krokem vedle. Miluju jejich obaly. Na pleťové péči jsou mi obaly vesměs ukradené a spíš než roztomilost preferuju čistotu, funkčnost a jednoduché linie. Ne však u dekorativky. U ní se naopak vyřádím a věřte mi, že od theBalm jsou to všechno kousky, které každý den okukuju, kochám se jimi a maluju se s nimi jen tak pro radost, třeba když jdu jen umýt nádobí. Prostě mě to s nimi baví.

    Moje mánie v krémových produktech (započato make-upy viz začátek článku) totiž přerostla do takových rozměrů, že chci krémové naprosto všechno a od sypkých konzistencí dávám ruce pryč. Naprosto největším favoritem celého nákupu je tak pro mě paleta 6 krémových tvářenek "How ´bout them apples?". Barvy jsou to rozkošné, na krémové produkty neuvěřitelně pigmentované a na tvářích vám vydrží celý den. Používám ji denně, barvy střídám a nenašla jsem jedinou, která by se mi nelíbila, nebo by snad nebyla přirozená. Dají se prý použít i na rty, ale na to se mi nelíbí konzistence, výdrž ani vlastnosti a vlatně ani ty barvy nejsou pro rty moc lichotivé. Je prostě dokonalá na tváře. Kdybych si měla vybrat tři věci v životě z dekorativky, tak tohle bude jedna z nich. 



    Na stupnici favoritů bude po tvářenkách následovat hned Cindy-Lou Manizer, což je božská teplá růžovka s měkkým zlatavým leskem. Vypadá skvěle místo tvářenky, nebo jako oční stín. Když ji chcete použít jako rozjasňovač, tak bacha, zas tak zářivá a světlá není, takže třeba vnitřní koutek oka vám spíš zatmaví a na lícních kostech působí intenzitou jako tvářenka, čímž můžete vypadat, že jste se s růží trochu víc rozmáchly a vzaly to už od oka. Bronzer Bahama Mama je zase perfektní na kontury - je neutrální (ani do šeda, ano do teplé zlatohnědé, nebo nepřirozené cihlovky), stačí ho málo a drží celý den. Ještě přesně nevím, co si myslet o jejich BB krému Balm Shelter a to jsem si ho nejdřív koupila v moc světlém odstínu Light a pak dokoupila ještě Light/Medium. U jejich krémového make-upu time Balm jsem se bohužel dost sekla a zatímco jsem si myslela, že mi bude vyhovovat ve stejném odstínu jako BB, tedyLight/Medium, tak je na mě moc tmavý. Nechávám ho tedy na léto a budu doufat, že ho upotřebím. 

    Jako samostatnou kapitolu musím uvést paletku očních stínů Nude Dude. Je to vlastně "2. díl" paletek navazující na prvotinu Nude Tude. Odstíny jsou víc do růžova a teplejší. Nenajdete tam tak tmavé stíny jako šedé nebo černé, ale místo toho je tam tmavě fialová, tmavě hnědá apod. Fakt se mi barevně líbí a už jsem ji zkoušela i jako linky na mokro a perfektně držely. Docela mi připomíná paletku Naked 3, ale s tím rozdílem, že je v ní víc zastoupena růžovo-fialová škála namísto béžové a hnědé, což je super, když už máte základní hnědé Nakedky doma a co s další, že jo.. A teď vám povím malou třešinku, ať se taky pobavíte (ale jen vy, dámy, starší 18 let!). Schválně si zadejte do googlu název paletky "Nude Dude" a dejte sekci obrázky, co na vás za pestrou paletku vykoukne! Málem jsem spadla ze židle a jen klika, že Ondra pracoval v obýváku, protože nevím nevím, jak bych tohle ukecávala na průzkum očních stínů! =D

    A postřehly jste tu malou světle růžovou krabičku? Tak se koukněte ještě jednou a pořádně. Uvidíte tam Jahodové rozjasňující sérum pro smíšenou pleť. Jsem snad jediná, kdo nezaznamenal, že theBalm má řadu své pleťové kosmetiky? Nemáte s jejich produkty některá zkušenost? Toto sérum jsem si vybrala cíleně na rychlejší regeneraci a prosvětlení flíčků po neplechách a po konzultaci s hrozně milou zástupkyní firmy jsme se shodly na tom, že by to mělo být to pravé. Zatím můžu říct, že sérum je skvělé a denně fotím pleť, abych neprošvihla výsledky a pak vám je sem mohla hezky zdokumentovat. Vůbec přístup theBalm je pro mě až překvapivě pozitivní a jsem za něj hrozně ráda - ať už se jedná o okamžité odpovědi na maily, nebo rychlost doručení, dárek k nákupu a kvalitu zabalení. A moc chci poděkovat theBalm i za to, že mi pak s objednávkou jako překvapení přišlo právě to Jahodové sérum zcela zdarma - člověk se po mailu trochu zapovídá a už je z toho taková úžasná spolupráce. Jo a hádejte, k nákupu jsem dostala i dárek v podobě 20 ml balení Steamcreamu, juchuuu! Voní opravdu nádherně a už se těším, až konečně poprvé vyzkouším.

    *

    Ufff a to je vše přátelé.. tak zase z jednoho zamýšleného krátkého článku vznikl román. Ale snad jste si početly. Já se každopádně u psaní dobře pobavila a to nejen u hledání obrazové sekce očních stínů. Takhle jsem si s vámi radost z nákupů prožila vlastně ještě jednou.



    Tak co, lákají vás některé novinky, nebo už s nimi máte zkušenost? A co na ně říkáte?




    Ranní 3-minutová čistící maska | Havlíkova přírodní apotéka

    $
    0
    0

    Momentálně je toho tolik, o čem bych vám chtěla povídat a co doporučit, že jsem z toho snad dostala až blok a nevím, čím začít. Rozhodla jsem se to tedy rozkřísnout a brát to podle momentální nálady. A protože jsem naposled (asi před 10 minutami) použila Havlíkovu 3-minutovou čistící ranní masku, tak jsou dojmy tak čerstvé, že v hlavě nic jiného nemám. Dneska tedy o masce..

    Celá recenze by se dala shrnout jednou větou: "Je prostě úžasná a musíte ji vyzkoušet!". Ale nic není tak bájo, jak to může vypadat, takže si to pěkně vysvětlíme a vy se pak samy rozhodněte, zda je pro vás maska must-have, nebo ji klidně oželíte. Asi vám to řeknu rovnou hned na začátku - já si totiž nejsem jistá, jestli mi ta maska přináší i nějaké benefity kromě toho, že je mi hrozně příjemná. 

    Maska má podle výrobce hlavně vyčistit, hydratovat a vyživit. Dle páně Havlíka je totiž pokožka po ránu právě nejvíc zanešená z nočního samopročišťovacího procesu. Když jsem se podívala na složení, nebyla jsem si moc jistá, čím by měla pleť čistit. Jsou tam "jen"samé oleje, éteráky a to je tak všechno. Vlastně je to složení i slibované účinky naprosto úžasné pro jiný produkt, třeba denní krém, ale na čistící ranní masku mi přijdou trošičku zvláštní. Ale zůstaňme u toho, že složení je moc fajn.



    Co je mi ale opravdu líto, že na prvním složení je voda a hned za ní glycerin - to vážně nešlo udělat jinak? Někde jsem nedávno četla neuvěřitelnou blbost a to, že glycerin je pro pleť prospěšný proto, že vytahuje vlhkost z okolních molekul vzduchu a dodává jí pokožce. Prosím vás, tak to opravdu není. Glycerin sice opravdu hydratuje a zvláčňuje, ale jen do určitého množství ve složení (plně staší 5 %, ale max bezpečných pro pleť je 10 %). A do většiny přírodních levných produktů se v tak hojné míře přidává proto, že je levný (Alverde, ale i dražší nedrogerijní přírodní značky). Jakmile je tam glycerinu víc, sice to z počátku bude vypadat jako hydratovaná pleť, ale ve skutečnosti "krade" vodu z hlubších vrstev pokožky, čímž dochází k daleko horšímu postupnému a dlouhodobému vysušování. Časem se na vaší pleti používání produktů s přemírou glycerinu podepíše v podobě unavené, mdlé a dehydratované pokožky. Uff, muselo to ven, protože pohádky a nesmysly o glycerinu ve stylu "čím víc, tím líp" mě už značně krkaly.

    Myslím, že Havlíkova maska vás však v tomto bodě ohrozit moc nemůže. I kdyby v ní byl glycerin zastoupený podstatnější měrou a vy jste masku používaly denně, tak pokud nemáte i zbylou péči, ve které je glycerin v přehnaném zastoupení, dožene si pleť hydrataci z jiných zdrojů, třeba z krému, séra, tonika apod.

    "Již po prvním použití pocítíte, jak je vaše pleť svěží, rozjasněná a dokonale připravená na celý váš den." - opsán ofiko test z krabičky.

    - jako jo, je svěží, odpočatá a mám z ní moc příjemný pocit. Ale že by byla znatelně prozářená, vyhlazená, jemná, to vám potvrdit opravdu nemůžu, protože taková byla i předtím a ze zkoušení vím, že za to může i hydratační sérum Alverde a tonikum Mádara. K tomu vyčištění - já vám nevím. Rozhodně nebude pleť vrzat jako po použití mýdla, ale taky nebude mastná, ulepená, nebudete mít pocit zanešených pórů, nebo špinavé pleti. Pravdou je, že se dokonce skvěle smývá.



    Konzistencí vypadá jako Manuka Honey mask od Antipodes - je to vlastně jemný našlehaný, průsvitně bílý krém, který se vám za požadované 3 minuty působení do pleti téměř celý vstřebá. Protože jsem zvyklá omývat ráno pleť studenou vodou, byla jsem zvědavá, jak to půjde s maskou na bázi olejů, ale asi jich tam není tolik, protože to šlo skvěle a na pleti po ní nezbyl žádný film. Pleť byla naopak hezky jemná. Co do hydratace, to vám moc nepotvrdím, namazat jsem se po ní musela. Ale že by vysloveně pnula, nebo svědila, nebo se na ní objevilo jakékoli podráždění, to ne.


    Doba působení
    Setkala jsem se s hodně názory, že mít volné 3 minuty času po ránu je holý nesmysl, že tak odpadá praktické využití masky ve všedních dnech. To je ale dámy blbost. Pokud vím, tak pokud si ráno čistíte zuby a u toho třeba ještě koukáte ne TV, nebo si čtete, klidně zvládnete souběžně i třetí"činnost" a to nechat působit po tu dobu na obličeji masku. Není to žádné omezení a pak jen smyjete obličej, který je už připraven na následnou péči.

    Navíc, pro mě je tahle aplikace praktičtější i příjemnější než si mýt obličej po ránu mycí pěnou, která mi většinou zaleze i do linie vlasů a pak při jejím smývání mám mokrou skoro půlku hlavy a to fakt nepříjemně studí. A to nemluvím o tom, že vám to rozcuchá culík. Masku navíc nanáším štětcem, takže vlastně k prvnímu styku se studenou vodou nedojde šokově hned po probuzení, ale po příjemném pomalém čištění zubů a třeba přečtení jednoho článku z Bloglovin.

    Kdyby to některou z vás zajímalo, co se stane, když necháte masku působit dýl, jestli třeba nebude znásobený efekt zkrásnění, tak ne, nebude. Pleť bude úplně stejná, jako po třech minutách.

    A teď to hlavní. Proč jsem si teda masku zamilovala? Pro její neuvěřitelně nádhernou vůni! Jedná se o spojení rozmarýnu, levandule a citronu s tím, že je tam cítit především ten rozmarýn, ale narozdíl od ostrého aroma v jeho přirozené podobě, díky citronu a levanduli je vůně rozmarýnu lehce nasládlá. Po ránu se tak těším na tuto vůni a ne na to, jak si zase vyšokuju pleť ledovou vodou, až mě po tom začnou zábst inohy. 



    Vůně mě dostala natolik, že při návštěvě mé drahé matinky jsem jí masku na vyzkoušení podstrčila a hádejte co, už ji má doma taky a ráno mi vždy volá z rozmarýnového opojení a s dobrou náladou. Vlastně, hlavně nezvyklý způsob čištění (po ránu maskou) a vůně mě dostaly natolik, že jsem se rozhodla vyzkoušet uvařit dupe této masky a pokud se to povede, bude to skvělé, protože velké balení masky vychází na nějakých 800,- a to je za tyto ingredience fakt ranec, zvlášť když je mám všechny doma.

    S tím se pojí pro mě trochu nepříjemná kauza, kdy už zákaznice zaznamenaly hodně případů náhlého dost podstatného zvýšení cen Havlíkových produktů. Příklady najdeme třeba u šamponů, intimní mycí emulze a obávám se, že maska na sebe nenechá dlouho čekat. Zdražení bylo tak velké, že se začaly zákazníci ozývat asi dost hlasitě, protože se k tomu nedávno vyjádřila i ředitelka Apotéky ve smyslu, že zdražení je čistě logickým důsledkem 100% zdražení BIO ingrediencí. Bohužel, tímto si trochu naběhli, protože kdokoli, kdo bio ingredience nakupuje a pracuje s nimi ví (navíc, Havlík používá opravdu velmi dostupné, které byste si třeba dokázaly sehnat i na Ekokoze), že k ničemu takovému nedošlo. Proto se mi to zdá jako dost hloupé odůvodnění zdražení - vždy lze změnit dodavatele. Navíc jsem měla za to, že většina Havlíkových ingrediencí je vlastního původu (sběru, macerace, pěstování). To jen tak na okraj, co mi kazí na každodenním maskovacím rituálu trochu radost při pohledu na logo Apotéky.

    *

    Z počátku jsem byla k masce skeptická a byla jsem zvědavá, jestli nebude mít její pravidelné dlouhodobější používání pro mou pleť nějaký neblahý následek. Co mě fakt zajímalo, jak to dopadne..

    Zda nebude zanášet při pravidelném používání póry?
    - nezanáší. Vy, které mě znáte, víte, že mám vysoce reaktivní pleť a nejenže reaguje na tuto masku velmi dobře, ale i při odstranění ranního čištění pěnou z denní rutiny pleti neuškodilo, póry jsou stále čisté, nezvětšené a pleť se neosypává. Takže v tomto ohledu dostává 1*.

    Zda bude její čistící funkce dostačující?
    - nevím, jak jinak to posoudit, než podle stavu pleti, který je více než dobrý, takže asi taky za 1.

    Zda to s mou pletí udělá zázrak v podobě prozářené a nastartované pleti, jak je to avizováno?
    - no, tak zázrak se nekonal. Nečekejte, že po 3 minutách smyjete masku a z pod ní na vás vykoukne vaše nové zářivé já. Prostě budete mít hezkou jemnou pleť a když smyjete masku studenou vodou jako já, budete ji mít navíc velmi osvěženou, čerstvou a se zdravými ruměnci ve tvářích. Nastartuje vás spíš psychicky, pokud ovšem nejste na vůni rozmarýnu alergické.

    *

    Takže resumé:
    + skvělá vůně
    + na pleti jemně chladí, což vás po ránu fakt nakopne
    + neirituje ani při ponechání na pleti přes daný limit
    + dobře se smývá
    + nezvyklý způsob čištění po ránu
    +čištění bez práce (žádné šudlání, voda až na konec)
    + nezatíží pleť 
    + nezanáší póry
    + hydratuje

    - prozáření se nekoná
    - je poměrně drahá na použité ingredience
    - když ji nepoužiju a umyju si obličej pěnou Mádara, tak se nic nestane a rozdíl v tom nevidím



    Každopádně ji doporučuju. Myslím, že z ní budou odvařené majitelky všech druhů pleti, pokud jsou nadšené z masek, vůně rozmarýnu a přírodních produktů. Balení je skvělé a vymakané - hliníková tuba se zelenkavou etiketou vypadá perfektně jak v koupelně, tak v cestovním neceséru a rozhodně nikoho neurazíte, když masku podarujete. Maska vám navíc dorazí ještě v pevné papírové krabičce - s balením si fakt vyhráli. Prodává se jak ve velkém  balení 150 ml za 798,- Kč (!!!), ale i v menším 30ml balení za 189,- Kč. Kupováno na ofiko e-shopu s poštovným za pakatel (30,- Kč). To menší balení vám vydrží dle mého i na jeden až dva měsíce, takže v závěru to tak draze zase nevychází. No, ale stejně si ji zkusím umíchat doma =)



    Už jste masku zkoušely? Co na ni říkáte? Nebo po ní zatím jen pokukujete?



    Bambucké masážní máslo z Jasmínu | Infinitely Loving Body Butter, SpaRitual

    $
    0
    0

    Tak jo, jak jste si zajisté už všimly, nejčastěji se tu objevují recenze na pleťovou péči, ve které se cítím i docela silná v kramflecích (aspoň, co se rozmarů mé pleti týče) a je mým koníčkem. Ale tělovku, vlasovku a dekorativku ve článcích docela zanedbávám. A protože na to padá po mailu čím dál víc dotazů, tak jsem se rozhodla začít dodělávat i tyto resty. Zvlášť, když mám dostatek studijního materiálu. Dens to bude o luxusním tělovém jasmínovém másle od SpaRitual..

    Tak už se bez dalších řečí radši pustím do recenze.. Dnes se nejedná jen tak o ledasjaký produkt, ale o velmi luxusní produkt tělové kosmetiky (vy víte, co si o slově luxusní myslím - jak je nadužívané a většinou jen za účelem podpory prodeje něčeho, co luxusní fakt není). Tentokrát však nelze říct jinak, než že toto tělové máslo od SpaRitual opravdu luxusní je. Taky se jedná o nejdražší produkt, který jsem kdy zkoušela. Podrobila jsem ho tedy hned dvojímu testování a níže si přečtete srovnání účinků na pokožku suchou (mojí maličkosti) a na pokožku normální a zralou (mé drahé matičky).

    SpaRitual značku již všechny dobře znáte. A která z vás ještě tápe, tak v tomto článku jste se mohly dozvědět něco o typologii nehtů a cílenou péči pro zdravé nehty (oficiální povídání si zase přečtěte zde). Značku SpaRitual má většina z nás spojenou tedy právě s produkty zaměřenými na nehty, ať už jde o manikúru, nebo pedikúru. Vlastně až na jejich semináři jsem se dozvěděla, jak velké mají portfolio produktů určených i k péči o tělo a říkala jsem si, že pokud jsou všechny tak dobré, jako jejich odlakovač, péče a laky, tak to musím vyzkoušet. A mně se poštěstilo a dostala jsem se právě k tomuto skvostu, čímž chci moc poděkovat Verunce Mořkovské zastupující SpaRitual u nás v ČR, která se mi ozvala a nabídla mi máslíčko k otestování.


    Konzistence aneb Není máslo jako máslo
    Nedá se říct,že by bylo máslo až moc hutné, ale je rozhodně hutnější a máslovitejší než třeba ta Alverdí. Přesto se velmi dobře nabírá a jednoduše aplikuje. Rozetře se během vteřiny a stejně tak rychle se do pleti i vsákne, což je u másla docela raritou a dost vítanou - nemám ráda ten dlouhodobý pocit mastnoty po koupeli, kdy si ani nemůžete sednout na židli, aniž by vám z ní ujel zadek.  Rychlost absorbce však neznamená, že máslo nedokáže pleť vyživit. Naopak, hned po vsáknutí vytvoří na pokožce dojem namazanosti a opečovávanosti, ale přitom nejste mastné, nelesknete se a vaše pleť je pružná a vláčná. Toto nejvíc kvitovala mamča, která tak nenávidí mastná mazadla, že oleje obchází obloukem a byť na zralou pleť, používá raději jen tělová mléka. S tímto máslem je spokojená.



    Navíc, není jako jiná másla zase naopak tuhé a nepoddajné (o Karethic másle vám povím zase přiště). Velmi dobře se nabírá, ať už prstem nebo špachtlí, je měkké, přesto drží tvar, takže se vám ani při cestování v piksle nerozteče. Je zkrátka akorát.


    Intenzivní jasmín..
    Jedná se o tělové máslo, které se prodává opět ve všech 4 verzích, na které mají ve SpaRitual rozdělenou veškerou péči. Sekce jsou rozděleny nejen podle vůní - Zázvor, Geránium, Kadidlo, Jasmín - ale i podle aromaterapeutických účinků (např zázvor povzbuzuje, jasmín hýčká apod.). Máslo mám v jasmínové verzi a od začátku si nejsem jistá, jestli to pro mě byla ta správná volba. Verunka mi ji poslala jako jejich nechválenější a nejprodávanější tělový produkt a aby se Prtě mělo v bříšku dobře, až ho budu denně mazat touto dobrotou. No jo, ale už před otěhotněním jsem se spíš vystříhávala těžších vůní. No a jak  je asi všem jasné, jak budu pokračovat, v těhotenství se to moc nezlepšilo, spíš naopak, a začala jsem vyhledávát vůně jemné a víc nenápadné.

    Milý jasmín, což je asi právě největší devizou celého produktu, mi nejde moc pod nos. Ale vůně jsou čistě subjektivní záležitostí, takže to neberte jako bernou minci recenze. Mamča zase naopak jasmín miluje a o tělovém máslu se vyjádřila jako o božsky vonícím parfému, který nade vše miluje.

    A jsme u druhé záležitosti, která může být na máslíčku trochu rozporuplná, a tou je parfemace. Byť se jedná o čistou jasmínovou esenci (Edit: jak zjistíte níže ze složení, zas tak čistá bohužel není), tak je máslo tak silně voňavé, že si nedovedu představit namazat se jím a pak se ještě přestříknout parfémem. Za prvé by se to na tuty tlouklo a za druhé by to bylo zbytečné. Jasmínový odér z vás bude cítit ještě dlouho po aplikaci. A nejen z vás, taky z povlečení a oblečení - vůně se za vámi poline z každého vašeho pohybu. Což toto máslo vymezuje spíš k večernímu mazání. Když se máslem namažete po večerní koupeli, načichne jasmínem nejen celý byt, ale i vy a vůně se vás bude držet přes celou noc i den až do dalšího umytí. Na oblečení je vůně ještě trvalejšího a intenzivnějšího rázu.



    Měla jsem to tak i třeba s tělovým máslem od Korres - mou milovanou Guavou - kdy byla vůně tak dlouhotrvající, že jsem se jí v letních měsících voněla namísto parfémem a celý den vydržela. Taky od té doby mám Guavu spojenou s letními prázdninami, německými plážemi a nádhernou dovolenou. Zpět k jasmínu.. Takže mě osobně napadá denní využití právě takovéto - vzhledem ke skvělé absorbci a nemastícímu efektu je máslo dokonalým pečujícím "parfémem" pro zbožňovatelky jasmínových vůní, ale na použití parfému raději zapomeňte.


    Balení
    Máslo se dá sehnat ve dvou objemech - 228 ml a v salónním 1745 ml - přičemž já jsem dostala tu běžnou uživatelskou plnou verzi a věřte, že i tak je to velká piksla. Balení je téměř až dárkové - krásná tmavě fialová krabička a v ní světle fialová dóza ze solidního plastu. O tom plastu jsem hodně přemýšlela. Znáte třeba tělová mazadla Laura Mercier? Také se řadí mezi high-end tělovou péči a prodávají se v bytelných skleněných dózách. Já se spíš u tělových produktů přikláním k plastu, který nedojde takové úhony, když vám piksla vyklouzne z ruky a spadne na dlaždice. Navíc, při téměř čtvrtlitrovém objemu krému, si představte, jak by musela být skleněná dóza velká a tím pádem i těžká a jak moc praktická by byla jakákoli manipulace s ní. 



    Za mě tedy balení na jedničku, byť nemám moc ráda zakulacená zužující se dna (mám ráda rovnou pikslu nahoře i dole stejnou, no, jsem konzerva holt..). Jako velké plus beru i to, že v balení pod víčkem najdete praktickou velkou průhlednou špachtli, abyste do krému nemusely hrabat prstíčkama - ušetří vás to bakterií v krému i produktu nabraného prsty navíc. Jen mě překvapilo, jak strašně rychle máslo ubývá. Na fotkách vidíte krém po dvou použitích. I mamča se ke spotřebě vyjádřila, že se jí zdá oproti tělovým mlékům a jiným produktům poměrně velká a spotřebuje víc krému na namazání celého těla než obvykle.


    Účinky
    A teď to tu rozdělím a nejdřív popíšu účinky na svou pokožku a pak a přijde na řadu mamča. Tak tedy, na mou pokožku, která sice už nepotřebuje mazat po každé koupeli, od té doby, co nepoužívám sulfátové sprcháče, ale přesto má potřeby na mazání srovnatelné spíš se suchou pokožkou, máslo fungovalo takto:
    • ihned se po namazání vstřebalo
    • po aplikaci byla kůže jemná, měkká, vláčná a příjemná na dotek
    • na můj vkus i na noc až příliš silná parfemace (z počátku to bylo dobrý, ale teď už ji nesnesu ani na rukou)
    • při aplikaci na noc byla ráno pokožka sice stále jemná a hebká, ale měla jsem pocit, že musím znovu namazat, nic na ní kromě vůně nezůstalo
    • kdo má rád např. na rukou pocit jemného filmu, tak tady nepochodí, chtěl by přemázavat pořád novou a novou vrstvou
    • do kanceláře by však bylo dokonalé, protože se během vteřiny vsákne a neumažete s ním papíry, zůstane jen vůně


    Jak vidíte, tak já s potřebami své pleti a nosíku zkrátka nejsem  cílovkou pro toto máslo. Ale schválně, jak moc odlišně působilo máslo na normální zralou pokožku a co o něm tedy soudila mamča:
    • miluje ze sebe tu vůni - čím víc vůně tím líp ("Normální krémy a mléka ze mě hned vyčichnou, ale tohle pořád voní!")
    • kupuje tělová mazadla ne podle složení, ale podle vůní a její výdrže, takže tohle by si určitě koupila
    • používá tělové mlhy, deodoranty ve spreji a tělová mléka místo parfému (posledním oblíbencem je pomerančová řada od Lavery), takže s intenzitou vůně je naprosto spokojená a prý se s takovou výdrží ještě nesetkala
    • byla nadšená jeho rychlou absorbcí (nesnáší mastný povlak na kůži, takže si běžně kupuje odlehčená tělová mléka, krémy vůbec)
    • i pro milovnici spíš mléčných konzistencí byla nadšená, jak se jednoduše a rychle máslo roztírá
    • "Kůže je po namazání příjemně hydratovaná, nemastná, ale ne suchá. Mám z ní pocit čistoty a lahodné péče o celé tělo."
    • "...svou kouzelnou vůní na večer uklidňuje (jako levandule), příjemněji se mi usíná a líp spí"
    • k designu se vyjádřila: "Oku lahodící elegantní barva a design krabičky" =D
    • "Ráno je kůže stále jemná, s pocitem péče, lehce voní po jasmínu. Stejně jemně provoní i oblečení a ložní prádlo - připomíná mi to vůni jarního keře s křehkými bílými květy. Hned jsem se do té vůně zamilovala."

    Tak to tu máme asi jasné, že? Pokud jste sušenky a hledáte intenzivní péči pro svou pokožku, pak si nejsem jistá, jestli ji zde najdete. Péči vám určitě dodá, ale když se i já zamýšlím nad intenzitou promazání a to nemám vysloveně suchou pokožku, pak pro sušenky bude výživnost a péče možná nedostačující. Ono se není čemu divit.Když uděláte tak krásně uživatelsky příjemné odlehčené tělové máslo, aby nemastilo, dobře se roztíralo a přitom rychle vstřebávalo, nemůžete po něm zároveň chtít i ochranný povlak, který dodávají hutné mastné olejové a máslové balzámy. Ale zase se na vás v posteli po namazání nepřilepí halda chlupů z vašeho domácího mazlíčka (já jsem po namazání olejíčkem od Matesáka vždycky černá). 


    Masážní?
    Máslo je tedy vhodné  pro všechny s potřebami normální pokožky, pro milovnice jasmínu a luxusní tělové péče. Co je pro mě trochu diskutabilní, je to "masážní" uvedeno v jeho popisu. Většinou se jako vhodné k masážím uvádí oleje, které právě nevynikají moc rychlou absorbcí do pokožky a to z jednoduchého důvodu - abyste měly čím masírovat. Netuším, jak se dá masírovat máslem, které se vám opravdu ihned po rozetření, tedy cca do 10 vteřin vstřebá. Možná je v tom jen chyba popisu, nebo nevím co, protože na ofiko papírovém obalu nikde nepadá o masái ai slovo, pouze na českém webu v překladu názvu.

    A rada pro DIY kuchařky - toto si zapamatujte při vaření masážních balzámů - používejte nejlépe kombinaci rychle se vstřebatelného oleje s nějakým s opačnými vlastnostmi. Ten rychlík vám ihned, než stihnou na vzduchu vyprchat, pomůže vstřebat do kůže éterické oleje pro jejich účinky a ten "pomalý" olej zase zajistí dobrou skluznost a dostatečnou dobu k masáži na prohřátí kůže a svalů. Já většinou používám pro zrychlení kompromis v podobě kombinace mandlového oleje a másla. Vydržíte s ní masírovat cca 20 minut, pokožka pak není mastná a vše se krásně vstřebá.


    Složení
    No, ehm, tak tady bych asi radši pomlčela. Nebo se rozdělím na dvě osoby, jo? Takže jako milovnice luxusní kosmetiky, která nemusí obracet každou kačku a nehledí na složení, bych byla nadšená z toho, že se jedná o složky z Fair trade a certifikované bio - některé. Třeba mojí mamče by to bylo úplně šumák, ta by šla prostě jen po vůni. Navíc bych se nechala naprosto nadchnout specialitkou v podobě Maqui Berry ("posvátných plodů") z Chile s obrovským obsahem vitaminu C, vápníku, draslíku a velkým množstvím antioxidantů, které bojují s projevy stárnutí pokožky.



    Ale jako osobu, která zná cenu olejů i bambuckého másla a dokáže si doma leccos umíchat (a proto kupuje především dekorativku, která ji v DIY podobě nebaví, protože ta prodávaná péče většinou nestojí za to) by bambuc máslo a oleje až v druhé půlce složení a voda na prvním a parfém už na 4. místě (což vysvětluje tu intenzitu), po pravdě moc nenadchlo. Řekla bych, že je to taková směs velmi cenný přírodních a kvalitních složek s velmi dobrou kombinací syntetiky, která na základě drahých a dlouhých zkoumání umožnila docílit přesných požadovaných účinků na vstřebatelnost a roztíratelnost a vše výše jmenované.


    Cena
    Tak zde bych znovu musela komentovat schizofrenicky. Pokud bych byla první osobou, viz odstavec Složení, pak bych neváhala jako milovnice těžších vůní pustit jakoukoli kačku navíc a hned bych kupovala. Klidně i ve všech vůních - třeba SpaRitual řady Kadidlo a Zázvor naprosto miluju. Jako druhá osoba bych si už investici téměř 1500,- Kč za čtvrtlitrový kelímek rozmyslela.

    Můžeme zde samozřejmě kontrovat i drahými složkami. Nevím, na kolik vychází Maqui Berry, ale schválně si zkuste koupit pravou jasmínovou esenci a uvidíte jak budete valit oči, protože se cena pohybuje v řádu tisícovek za objemy pouze mililitrové. Toto nadšení mi však opět kazí složka "Parfum" - když už je tam jasmínový olej i extrakt, proč parfém?? No vždyť říkám, schizofrenní..

    *

    Za zkušenost s máslíčkem ještě jednou Verunce moc děkuji. SpaRitual byla pro mě láska na první pohled, ale bohužel se zřejmě bude týkat jen péče na ruce a nehty. Ta je totiž naprosto bezkonkurenční, vyniká právě nejčistším možným složením, jaké na trhu může péče na ruce a nehty mít (včetně neuvěřitelných laků a nádherně vonícího odlakovače) a až bude Prtě na světě a začnu znovu lakovat, začnu vám o těchto pokladech vyprávět.



    Zkoušely jste už něco od SpaRitual?



    Máslo můžete zakoupit např. zde. Zdroj titulní fotky je stejný.

    Shopping Fever 2015 | Co koupit.. Nebo nekoupit?

    $
    0
    0

    Dnes odstartovala již klasická nakupovací jízda Shopping Fever. Do neděle se můžete s pomocí kuponků z časopisů Elle, InStyle nebo Marie Claire snažit urvat nějaký levnější kousek v daných obchodech. Já to jistím už měsíc, na přesném itineráři jsem pracovala asi 3 dny a dokonce si chtěla vzít na dnešní den i dovolenou. Nakonec jsem přišla na to, že byť jsou některé slevy lákavé (a letos se skoro ve většině obchodů pohybují kolem symbolických 22 %), tak vlastně nic z toho nepotřebuju. Dnešní článek tedy můžete brát nejen jako inspiraci k nákupu, ale zároveň také jako rady, jak ušetřit a ovládnout nákupní horečku. Zde si najdou své zkrátka oba tábory.

    Nebudu vám tu vypisovat všechny detaily - PR má akce velmi dobré, takže si je můžete najít na jejich stránkách, nebo stáhnout přímo nakupovací aplikaci, která vás provede třemi dny nakupovací horečky a milosrdně je absolvuje s vámi. Já tohle beru spíš jako nutné zlo, kdy musím vyrazit do obchoďáku  mezi davy. Ale třeba na Biostyl se hrozně těším.

    Tato akce mě však vždy nechávala chladnou. Jak se sem do každého druhého článku snažím vysvětlit, jsem introvert, byť mě všichni přesvědčují o opaku (říkám tomu extrovertní introvert) a jako takový nemám ráda moc lidí, davy, přespřílišnou komunikaci s cizími lidmi v obchodech a prodavačkami, se kterými prostě komunikovat musíte, když se chcete dožádat své slevy, nebo dárku k nákupu nad určitou cenu. A tohle je pro mě strašák nakupování. To už stokrát radši počkám několik týdnů nebo měsíců na akci na Lovelule, Naturisimu, nebo Lookfantastic a nakoupím v klidu s nekonečným časem na rozmyšlení tam. 

    Letos jsem ale povolila a mohl za to jeden jediný důvod - Prtě! (hehe, ještě se ani nenarodil a maminka už se na něj odvolává =D) Ale je to tak. Příčinou byl malý kuponek do dětškého obchodu Malvík, který by nám, jak jsem původně myslela, srazil cenu kočárku o několik tisíc. Dokonce jsem do toho naverbovala i nebohého Ondru, aby si zařídil v práci volno a ráno se mnou vyrazil pro kočár. No a když už bych vyrazila z domu mezi běsnící nakupovací vřavu (ano, znám takové, které si kvůli slevovým dnům ať už těmto jarním, nebo podzimním v rámci dnům Marianne berou dovolenou a přesně jak jsem popsala výše, mají itinerář na celý den s mapou obchodů a seznamem co nakoupit), tak bych samozřejmě využila slev a koupila vše, co potřebuji, že? No, dopadlo to nakonec všechno jinak. Následující řádky můžete tedy opravdu vzít jako inspiraci, po čem jít, co mě zprvu nadchlo, nebo si naopak oddechnout, proč po tom nejít a zůstat raději v klidu doma.


    Kiehl´s
    Začnu tím pro mě asi nejlákavějším. Na zboží Kiehl´s sleva sice nebyla, ale za nákup nad 1050,- Kč dostanete dárkovou sadu 4 miniatur jejich nej výrobků. Kurňa, Kiehl´s, to mě lákalo tak dlouho. Už od otevření prvního obchodu. Kdo by nechtěl vyzkoušet jejich legendární Midnight Recovery Serum, že jo? Sortiment mají tak bohatý, že si vybere opravdu každá a dosáhnout minimálního limitu pro dárek není tak těžké, byť tam naštěstí ceny nejsou tak přemrštěné, jak jsem se bála a čekala. To třeba na Jahodě se ještě před měsícem pohybovala cena séra okolo dvou tisíc a to mi teda lezly oči z ďůlků, když jsem se dozvěděla, že u nás stojí ani ne polovinu. 

    Zdroj

    Prostě mě Kiehl´s lákal a nechtěla jsem se ochudit o ten zážitek si k nim jít nakoupit a něco od nich vlastnit. Hrabinky, hrabinky, nic víc v tom nebylo. Přišla jsem na to až později. Víte kdy? V tom okamžiku, kdy se nade mnou mamča zželela a skočila mi tam vzít dle mých instrukcí vzorky a nechat si doporučit na mou pleť produkty. Tak za prvé, na mou specifikaci pleti "problematická, se sklony k zánětům, ale i vysušování a přecitlivělosti" mi doporučili a dali ve vzorečcích kompletní péči pro suchou pleť. Fakt nechci riskovat, co by se mi po tom rozjelo. Za druhé a to je teda podstatnější, jsem si ze vzorků prošla složení a byla jsem překvapená. Čekala jsem aspoň pseudo přírodku ve stylu Korres, tedy víc přírody, míň syntetiky. Kiehl´s je však syntetikou narvaný a najdete v něm přírodky jako šafránu. A bylo. Po zjištění složení séra jsem navíc neobjevila snad žádnou složku, která by měla dělat zázraky a já kupuju fakt jen to, co mě ohromí účinky a co si neumím umíchat sama.

    Takže moje rada. Slevové dny jsou 3 dny. Pokud jste okouzleny Kiehl´s jako jsem byla z počátku já, tak tam naběhněte, užijte si toho nakupovacího rituálu, bez nakupování, dámy jsou moc milé a rády poradí a vzorečky vám přímo nabídnou, tak si je vezměte a budete ukojené. Buď nejste tak na přírodku a vzorky vám sednou, můžete tam s klidným svědomím naklusat až do neděle, nebo stejně jako já ušetříte pořádné zklamání. Abych pravdu řekla - vzorků mám celý krásný papírový pytlík a ani se mi nechtějí zkoušet.


    Korres
    Když už jsme u písmenka "K", tak ho nemůžu nezmínit. Jak už jsem psala v souhrnném korresím článku tady o jejich produktech, byla jsem nadšená z počátku proto, že všechny jejich výrobky nádherně voní a navíc to byl můj před lety první počín na cestě k přírodní kosmetice. Po vyzkoušení většiny jejich sortimentu a shledání, že krémy mi komplet žádný nesedí, čistítka jsou na mě moc agresivní a šminky mi bohužel ucpávají póry, jsem zakotvila u produktů třech typů - tělová másla (ne mléka, pozor, ta nestojí za nic!), bylinné papací bonbonky, sirupy a čaje a konečně jejich vůně.

    Zdroj

    Už od první návštěvy obchodu jsem byla naprosto okouzlená "žlutou" (bergamot a frézie) a "fialovou" vůní. Vydrží na mě celý den obě, jen žlutá je čerstvá a svěží vhodná na jaro a léto a fialovka je zase trochu sladší a těžší (švestky a pivoňka) a je ideální do sychravých podzimních a mrazivých dnů. Ještě naprosto miluju pánskou vůní Vetiver, ale Ondra na tyto bohužel moc není, takže ji mám ve vzorku a jen si k ní občas chodím čuchat. Ale jako dárek pro chlapa doporučuju! V Koressu dostanete  krásných 22 % slevy, takže vás pak vyjde jedna vůně na něco přes 600,- a to už je krásná cena. Edit: A bacha, mám čerstvé info z krámu, opravdu vyžadují fyzicky kuponky, byť na nich není ani EAN kód. bez nich vám slevu nedají.

    A co mě odradilo? Korres se většinou účastní i dnů Marianne takže doufám, že nakoupím vánoční dárky (vůně) právě na podzim a když, tak na zahraničních eshopech bývá na Korres často sleva. Normálně bych tam šla aspoň pro mé milované tělové máslo Guava, ale ješt mám jedno do zásoby a nějak ztratilo kouzlo vůně prázdnin, sluníčka a pláží, když už si ho nemažu na road tripu po Německu, ale doma v Praze, takže jsem jím trochu přesycená. Co se týče bylinných záležitostí, nemají je tam i za stálé ceny vůbec drahé (teda, až na ten sirup), takže je můžete koupit průběžně dle potřeby. Pomohlo vám to, nebo naopak navnadilo? ;)


    Douglas - Bourjois
    Ano ano, koho by nelákala sleva na skvělé pudry, CC a BB, Healthy mixy, nebo nové Lip Lacquers? Achjo, tady se budu asi sama trochu navnazovat, protože mě lákají stále. Zvlášť nejvíc ta vůně Helthy mixu, která ve mně zase probouzí nakupovací horečku. Na Bourjois je v parfumerii Douglas 30 % sleva (!!!), na ostatní sortiment 20 %. Abych vám pravdu řekla, trochu si tu teď budu protiřečit a jak vám to tu píšu, začínám mít chuť vyrazit aspoň do toho Douglasu. Zatím mě zachraňuje syndrom jedné položky, protože ten mě z pohodlí domova vyhant nedokáže. Moc doufám, že při dalším psaní nepřibyde položek víc!

    Zdroj



    Sephora
    U parfumerek ještě chvilku zůstaneme. Co by mě tak asi mohlo lákat v Sephoře? No, nejdřív jsem si navymýšlela celý sortiment Benefitu (aneb Stará láska nerezaví), pak jsem si to zase zatrhla, protože mám teď komplet novou dekorativku z theBalm a musím vám říct, že jsem s ní spokojená víc jak s Benefitem, péči tam nekupuju, Biotherm BB (o kterém jsem vám pěla ódy zde) ještě mám a až mi dojde, počíhám si na nějakou jinou akci.. Jo a chtěla jsem tam skočit pro štětce. Možná se mi budete některé smát, ale některé jejich štětce mám hrozně ráda a přijdou mi bezkonkurenční. Chtěla jsem už konečně sehnat blendí štětec na oční korektor a vyzkoušet beauty blender.

    Slevy jsou milé - 30 % na Sephora značku a 20 % na zbylý sortiment.Štětce by tak vyšly s krásnou slevou. A pak jsem jednou bendila v DM a rozhodla se vyzkoušet novinky od Ebelin. Nemůžu vám říct, že to jsou nejlepší štětce, dokonce ani že jsou dobré. Ale chtěla jsem je vyzkoušet a k tomu účelu mi slouží. Nejsem z nich však odvařená. Ale od odrazení k návštěvě Sephory mi to stačí. Jako poslední jsem měla v hledáčku UD. Nesvezla jsem se s vlnou šílenství po Urban Decay, to ne, na to už mám jejich sortiment vyzkoušený a zmapovaný moc dobře, navíc se mi tolik nelíbí jejich obaly. Ale co si budeme povídat, touha po tom nej očním korektoru ve mně přeci jenom probublala na povrch a já chtěla vyzkoušet ten legendární a nyní nad NARS korektor všemi zahraničními youtuberkami vyvyšovaný UD concealer. 

    Zdroj

    A víte co? Vůbec se mi nechce přitom jejich mizerném umělém osvětlení dát jako za ten narsí korektor ve špatném odstínu dalších 500,- aby mi doma ležel v poličce. Navíc vás může odradit i to, že 20 % sleva na veškerý sortiment a další někdy i výhodnější akce nákupu 4 za 40 %, nebo 2+1 Sephora pořádá průběžně po celý rok téměř každý měsíc. Proč tam tedy chodit zrovna v tyto tři dny?


    DM - L´oréal Paris
    Poslední kosmetické zastavení. 30% sleva na veškerý sortiment L´oréal v drogerii DM (bacha, platí jenom na jeden produkt). Jo, i já chtěla svého Lumíka, když je tak vychvalovaný a rozhodně o dvě třetiny levnější než jeho UD kolega. Ale, nějak mi dekorativka a rozhodně už vůbec ne pak péče L´oréal nepřirostla k srdci a nestojí mi za to. Prostě mě nechává chladnou stejně jako tento kupon.


    HM
    No, tak zde se dostáváme k ryze praktickému nákupu a fakt jsem na vážkách, jestli tam jít nebo ne. Sleva je opět 22 % na veškerý sortiment a já pasu po jediném - mají skvělá těhotenská a kojící tílka 2v1, prodávají je za stálou cenu 600,- (!!!) a ta moje koupená v lednu, která točím denně, protože je používám i místo podprdy a podpory bříška, jsou mi už pomalu malá. To je tak, když vám o půl metru vyroste břicho, ale prsa zůstávají malá (vypadám jak tučňák), pak si kupte sedící tílko. 

    Zdroj

    Ale už pomalu začínám myslet na to, že po porodu se mi prsa přeci jen zvětší, ať budou chtít nebo ne, budou muset kvůli kojení a to se do "S" tílka už nevejdu. Navíc, kojící podprsenky jsou hrozně drahé a budete jich pak potřebovat několik kusů, tak bych tímto splávla dvě věci najednou (nutnost a ještě slevu). Achjo, tak od tohoto vás asi neodradím, já dnes vyrazím a vám těhu doporučuju taky, protože těhotenský sortiment se do slev v HM nedostává (kdyžtak jen ty hnusné umělé obří haleny) a tato tílka + jejich džíny a kalhoty jsou nejlepší a nejkrásnější těhotenská móda, kterou jsem kdy viděla, vyzkoušela, vlastnila ji a seděla mi.


    F&F
    Z toho samého důvodu viz výše a koukám, že tyto poslední 3 položky už jou převážně z těhotenských důvodů, doporučuju juknout i do F&F, kde dostanete vše s 25% slevou. Bohužel nemám Tesco nikde po ruce, takže tam nechodím, ale vždycky jsem dožraná, když mamča něco od nich přitáhne a většinou tam najde skvosty jako kožené měkké balerínky za dvě kila a podobně. A proč říkám, že to je i těhu-záležitost? Protože jsem nedávno dostala předčasný a přenádherný dárek k narozeninám v podobě plné tašky nádherných miminkovských oblečků (ano, slintala jsem nad nimi i já - nenávistník k šišlavým pojmenováním součástí dětské garderóby). A jak jsem koukala, když na všech byly cedulky z F&F! Milé těhotné dámy, pokud chcete něco roztomilého, hezkého a levného pro své budoucí ratolesti, jděte tam.


    Malvík
    Ha, viník, který to vše odstartoval. Jak to dopadlo s kočárkem? Dopadlo to tak, že jsme se s Ondrou jali raději pro jistotu rekognoskovat terén předem a do "milého" Malvíka vyrazili už před měsícem přes celou Prahu zjistit (chápete, že nám cesta trvala z jednoho konce Prahy na druhý dýl, než bych byla z domu v Pardubicích???), zda se nám vybraný kočár (Baby Jogger City Elite) bude líbit, dobře se nám s ním bude manipulovat, vyzkoušíme si ho a takový detail, jestli ho třeba nebudou mít vyprodaný na slevové dny. 

    Zdroj

    Hehe, narazili jsem tvrdě. Jeli jsem tam v pondělí dopoledne, abychom tam chytli co nejmíň lidí (jak na silnicích tak v obchodě) a byť jsme byli na celou obří prodejnu sami, asni jedna z 6 prodavaček si nás nevšímala - pověsti o neochotě a ignoraci zákazníků tedy nelhaly. Navíc, po hodinovém hledání mezi stovkami kočárů toho našeho vysněného jsme museli rezignovaně oslovit jednu z těch důr, která nám mile a s úsměvem oznámila, že tento kočár sice hodně lidí chce, ale že ho na skladě nemají, na prodejně není ani vystavený a a naskladňovat ho ani nikdy nebudou, že si ho máme natvrdo objednat a potom až se rozhodnout (po měsíci čekání!!), jestli jej chceme nebo ne. Oba jsme se shodli na tom, že do Malvíka už nikdy a vděčíme mu vlastně za to, že jsme pak sehnali náš již pořízený kočár asi o dva dny později, cca o 6 tisíc levnější a v takovém provedení, do kterého jsem se hned zamilovala, byť mě do té doby nechávaly kočárky chladnou. 

    Jestli vás totot neodradilo od Malvíka, pak mi jen zbývá dodat "kdo chce kam, pomozme mu tam" a popřát vám, ať si tam užijete hezkého a ani prodavačkami nerušeného nakupování s 22% slevou.



    Takže dámy, na co a pro co se chystáte během Shopping Fever vy, jestli vůbec? 




    P.S.: Jo a díky tomuto článku právě vyrážím do OC Černý Most, achjo =D

    Zdroj titulního obrázku.

    Jak šel čas v 7. a 8. měsíci | "Jsem v tom!", těhotenský deníček

    $
    0
    0

    Jak šel čas v první půlce posledního, 3. trimestru, těhotenství? Ve článku si zavzpomínám na krásné neduhy i "duhy" 7. a první půlky 8. měsíce. Co můžete čekat? Co jsem čekala já a co mě nakonec potkalo?

    Uznávám, že začátek článku vyzní dost krkolomně. To máte tak, když chcete psát recenzi na mýdlo Mádara a místo toho píšete další díl těhotenského deníčku. Ale nebojte, Mádara bude následovat. Třetí trimestr byla pro mě do jeho dosažení taková nemožná a těžko představitelná meta někde hodně hodně daleko v budoucnu. Asi jako když nastoupíte na vejšku a máte si první školní den představit, jak píšete bakalářku. No a přišlo obojí. Byť teda bakalářku jsem nakonec musela z časových a zabedněných důvodů odložit až na podzim (dá-li Prtě). 

    Třetí trimestr je zvláštní. Celou dobu se do něj ženete, chcete ho dosáhnout, protože to znamená, že už máte jen krůček k cíli, a když se v něm najednou ocitnete, nejen že to nepoznáte (nikdo nestřílí ohňostroje, ani vám k tomu nepogratuluje), ale najednou začnete bilancovat, jestli se víc bojíte příchodu Prtěte na svět (Co s ním budu dělat? Budu to umět?), nebo toho už nebýt těhotné, když jste si na to tak pracně posledního půl roku zvykaly. Fakt se to teď ve mně pere. Moc vám k tomu nepomůže ani začínající nervozita z porodu, z výběru porodnice apod. Takže jsem se rozhodla raději zahrabat do práce a bloguju, instagramuju, studuju ingredience a bylinky, vymýšlím nové receptury a vařím. Jako jo, funguje to, jen se nesmíte zastavit, abyste měly čas začít přemýšlet, což vede ke dvěma možným závěrům. Buď zkolabujete, nebo vás začnou nejbližší hlídat a nutit k odpočinku. Já se teď potácím mezi obojím.

    Nejenže jsem začala plést (povšimněte si prosím mého prvního výtvoru z kolekce "pro Prtě" na titulní fotce), ale Prtě už má i zimní obleček. Dovedete si představit, jak to bude vypadat, když tohle bude vylézat z šátku?? ;) =D

    Problémem totiž je, že si stále (!!!) neuvědomuju, že jsem těhotná. No a pak, když mi dojde, že bych už měla za cca 1,5 měsíce rodit, tak BUM! a praští mě to rovnou přes hlavu a já začnu panikařit. Hezké, ne? Ale nebojte, asi byste to na mě ani nepoznaly (každý mi furt říká, jak mi to mateřství sluší a jak vypadám odpočatě, haha). Psychika mi pracuje pořád stejně. Sice se začínám (teprve teď!) rozněžňovat nad cizími miminky, ale v rámci únosných mezí. Spíš ve mně ještě víc sílí agresivita a netrpělivost, takže jsem spíš než citlivka, pěkná fůrie (má drahá matička by teď oponovala, že se tedy nic od normálního stavu nezměnilo..).Jo a asi mám pocit, že si musím užít, dokud se dá a stále blázním po kosmetice jak šílená, takže místo miminkovských hadrů nakupuju lahvičky, tubičky a piksličky od dekorativky až po pleťovku.

    Ještě pořád řídím. Sice už nerada, ale nedělá mi to žádné problémy. Protože si stále neuvědomuju svoje bříško, tak neřeším, jestli se vlezu za volant. Prostě jen posunu sedačku a je to. To by pak nemohla řídit půlka břichatých závozníků. Pravda je, že se mi do auta už pěkně blbě leze, ale co naděláte, jinak se do nákupáku nedostanete a šlapat pěšky je pro mě teď už za trest.

    Uplést jde fakt cokoli a navíc mě to hrozně baví. Nemám sice ráda takové ty háčkované kloboučky a límečky a světříčky, ale pletený culíkatý tenisák zajímal i Matesa no a čepička s ušima je prostě do zimy nutnost! =)

    Pamatujete, kdy jsem tvrdila, že se těším, až přiberu a naopak byla mrzutá, že se mi váha nezvedá? No, tak teď už se to přehouplo do opačného extrému. Ne, že bych chtěla začít omezovat jídlo, nebo nedejbože hubnout, ale trochu mě začíná znervózňovat moje váha. Stále sice platí, že vidět mě zezadu, tak nepoznáte, že jsem těhotná. Boky a křivky mám stále stejné, ty se nezvětšily, prsa nemlich to samé (o těch ani nemluvím), jen mi pořádně roste bříško. Ale spíš dopředu než do stran, takže to každou chvilkou nevychytám a do někoho/něčeho vrazím.

    Teď si to dáme hezky v bodech. Tedy, co mě potkalo a neminulo?
    • pleť se začala zase zlepšovat (ona na tom nebyla špatně už poslední měsíce, ale teď se konečně začaly regenerovat i ty otravné flíčky po neplechách - ale to nepřikládám za plus těhotenství, ale spíš depigmentační kosmetice, kterou jsem kvůli tomu od ledna začala dost intenzivně používat)
    • vlasy, i přes šílený odbarvovací zákrok, jsou stále stejně pevné, husté, pružné, lesklé a hebké (opět bych to přičetla k dobru spíš péči než těhotenství, protože je to stále stejné, jako bývalo před ním)
    • nejím sice doslova za dva, ale víc jím určitě (počítám, že o necelou 1/3 to tak bude, navíc musím pravidelně svačit a pít, jinak mě začně strašně pálit žáha)
    • žáha pálí fakt dost (a to tak, že když mě to přepadne v obchodě, musím si otevřít litrovku mléka a hned začít zapíjet, jinak je to k nevydržení - Rennie nepomáhají, jenom to mléko)
    • s bodem výš je spojena zvýšená potřeba mléka (nevím, jestli je to dáno fyziologicky, nebo Prtěti prostě chutná, ale s meltou i samostatně na žáhu ho denně vypiju asi dva litry a navíc jsem začala jíst jogurty - nevídané!!)
    Můj poslední počin do domácnosti - za poslední prachy jsem koupila novou sedačku. No schválně, kdo se na ní bude válet nejčastěji až ji rozložím? Správně, Matýsek, Prtě a já. A na to jsme potřebovali novou sedačku, uznejte! Jen mě neustále zaráží, že ač zde focená cca hodinu po smontování, už v tu chvíli vypadala jako těžce zabydlená! Ale zase na ní tolik nebude vidět opotřebování, když tak vypadá vlastně už od začátku.. ;)

    • u papání ještě zůstaneme.. vrací se mi jídlo (je to dáno zvětšujícím se tlakem Prťátka na orgány a záklopku, která pak ochabuje a nefunguje tak jak má. Musím si tedy dávat velkýho majzla, abych se nepřejídala a nepřepíjela)
    • je to dáno asi i zvětšující se váhou, ale vydržím stát, nebo chodit hodinu a pak mě začnou šíleně bolet vnitřní strany pat a kostrč (abyste si nemyslely, že je to tak jednoduché, když zase dýl sedím, začnou mě tlačit žebra a pomáhá jen posed s vystrčeným břichem, z čehož mě zas bolí kostrč =D)
    • už pomalu nemůžu ležet na zádech (pokud jsem v pohodě, tak se to dá, ale když je mi trochu šoufl, nebo jsem unavená, nebo bolí záda, vše se jen zhorší a já se musím hned převalit na bok. Jak se říká, že byste měly ležet jen na levém boku, tak je to šílenost - ty proleženiny a křeče z jedné polohy jsou vážně príma, takže vezmete za vděk i pravým bokem a nezpozorovala jsem žádné problémy)
    • pořád ujíždím na jabkách (už to sice nejsou Red Chief, protože nejsou najednou k sehnání, ale Galy jsou stejně tak dobré - a bohužel i stejně tak drahé - a zvládnu sníst 2 kila za týden)
    • po 7 měsících se mi vrátila chuť na kyselé, takže se teď u psaní ranního článku cpu ke kafi salátem
    • nemám už takovou chuť na sladké (a můžou za to z velké části právě tak jablka a taky přeslazené ranní melty s mlékem)
    • upravil se mi tlak (ze strašně nízkého se mi zvýšil na teď už normální hodnoty, což znamená, že když se ráno zapomenu nebo nestihnu najíst, tak sebou nikde neseknu, než si něco koupím)
    • nevadí mi vůně (ufff, sice stále preferuju jemnější a svěží, než sladké a těžké, ale už se mi nezvedá kufr z vaření ani smažení)
    • netrpím otoky (zatím - stále se bojím, že to přijde, což se prý obvykle stává až v tom posledním měsíci, takže za dva týdny vám řeknu)
    Dost lidí se podivuje, jak se prý stravuju zdravě (tohle je detail večeře, ale stejně tak dobře by to u mě mohl být třeba i oběd) - hodně ovoce a zeleniny, vláknina, jogurty s vločkami, saláty apod.. No jo, jenže mně to hrozně chutná a kdy jindy si odůvodníte koupit kila hroznů za 89 kaček nebo jablka za pade? Takže vlastně svým způsobem mlsám.. ;)

    • celkově jsem zatím přibrala 12 kilo (takže počítám, že v závěru budu mít tak cca 16?Ufff..)
    • těch 12 kil byste na mě nepoznaly (trochu se mi zvětšila stehna a zadek - ale kalhoty nosím stále stejné jako před půl rokem, takže nepatrně), v obličeji nic vidět není
    • strie ještě žádné nemám (ale bojím se, že jsem z těch typů, kterým se objeví až po porodu, protože se mi dělají při hubnutí)
    • vynechává mi rovnováha (což souvisí s tím, že jsem přibrala víc jak pětinu své původní váhy a stále mi to nedochází. To vede k tomu, že se občas někde zamotám, zabalancuju na schodech, nebo do něčeho vrazím)
    • stále papám mega dávky magnésia (nejlepší je od Swiss - stojí nejmíň a má největší koncentraci hořčíku na jednu tabletu, takže běžně stačí jen jedna. Já pápám dvě)
    • pokud to přeženu s pohybem (chůze do kopce, rychlá chůze apod.), začne mi tvrdnout bříškoa funím jak lokomotiva
    • začínám se bát porodu (že to nezvládnu a taky že narazím na blbě vyspaný personál, který pro zjednodušení své práce Prtěti nebo mně ublíží nevhodným a ne nutným zásahem - začínám tak uvažovat o porodní asistentce)
    • vzdala jsem kurzy v porodnici (díky eMí ;) a místo toho si koupila radši další knihy o bylinkách a kosmetiku
    • nastoupila jsem na mateřskou (můžete si vybrat, kdy nastoupíte, jestli 8 nebo 6 týdnů před porodem. Já zvolila 8 týdnů a předtím si nakonec vybrala i veškerou dovolenou, protože jsem to s vařením kosmetiky, předěláváním bytu a školou už nezvládala dohromady - na práci zkrátka nezbýval čas =D)
    • v 32. týdnu jsem podstoupila poslední krevní odběry na genetické poruchy a teď už mě čeká od 34. týdne prohlídka každý týden a s monitorem (poslouchání a monitorování tamtamů srdíčka Prtěte)
    • od 36. týdne už byste měly začít chodit do poradny do porodnice, tak mi držte palce, ať mě tam nejen vezmou, ale ať jsou na mě i hodní, jinak jim uteču a radši porodím někde na cestě do vymyšlené porodnice v sanitce
    • Prťátko už tolik nekope - nemá už moc místa - spíš se tak převrací a různě protahuje (když ale kopne, pak je to pěkně znát - naposled mi z bříška skoplo prkýnko i s namazanými houskami, až jsem se musela začít smát)
    • paradoxně, vzhledem k pokročilému stádiu těhotenství, nemám takovou potřebu spánku, takže ponocuju a brzo vstávám (já vím, každá maminka vám řekne že si to spaní máte užít, než se Prtě narodí, ale ono to jaksi nejde)
    • prsa mi stále nerostou a nezvětšila se ani o píď (je to docela vtipné, protože je mám skoro o půlku menší, než jsem měla na střední a k břichu je to docela velký nepoměr =D)
    A tady už foto s bříškem v půlce 8. měsíce (foceno dnes ráno, takže doslova "těžce" aktuální =)

    • babičky začínají být nervózní, takže si nedočkavost půlka příbuzenstva vynahrazuje nakupováním pro Prtě (sem s tím, hrňte nám to klidně i náklaďákem, na barvy ani styl si nehrajeme, aspoň to bude mít Prtě pestré a oni mají zase dobrý pocit, že ať vyberou cokoli, my to oceníme), druhá půlka příbuzenstva zase vyvíjí zvětšující se nátlak na to, abychom si aspoň poslední měsíc už nechali říct, jestli to bude holka nebo kluk (proboha, proč? po 8 měsících čekání?? Je to sranda, jak to chtějí vsichni okolo vědět, kromě vás. =D)
    • pro Prtě už máme vše (všechno je to hezky schované ve sklepě, nebo ještě zabalené a schované v komodách - prát a chystat začnu poslední měsíc => na úklid vždycky času dost, že jo? ;)
    • paradoxně jsme nekoupili jedinou věc Prěti na sebe (koupili jsem všechny provozní věci jako kočárek, plínky, nebo věci na koupání, ale oblečení žádné - ani teď ke konci mě to stále ještě nebere. O to však víc oceňuji, když to dostaneme darem - jsem velmi vděčný obdarovávaný a kecala bych, kdybych tvrdila, že jsem se nad dupačkami a čepičkou se Snoopym nerozněžňovala jak malá)
    • byť já ten pocit stále ještě nemám, už i sestřičky a doktor mi říkají, že už to "mám za pár" a všichni jsou ke mně milejší a ohleduplnější - je to fajn, bude mi to chybět (ale je vtipné, že když mi bylo nejvíc blbě a nebylo to na mě znát, ocenila bych to víc, než teď, kdy občas zapomenu na svůj stav a pak nechápavě koukám, proč mě lidi pouští sednout apod.)
    • už je pomalu čas poohlédnout se po nějakém pediatrovi pro Prtě v okolí. Požadavky mám celkem "skromné" - musí mít rád zvířata (ať mi třeba nezačne říkat, že pes v domácnosti je rizikový faktor a že ho musíme dát pryč, protože by jeho všudypřítomné chlupy mohly ucpat dítěti střeva a žaludek - jo, i takovou blbost jsem nedávno slyšela od známých), měl by mít rozum a netrvat vždy za každou cenu na běžných osvědčených zkostnatělých postupech, doufám, že mě nevyžene s šátkem...
    • matrika!! Protože nejsme s Ondrou manželé, pak máme asi o 5 papírů víc odevzdat povinně v porodnici. Jedním z nich je souhlas se jménem dítěte (vy, které to máte stejně - Jak to probíhalo pak po porodu, nekoukali na vás divně, když jste byly jiného příjmení než dítě? Nedovedu si představit, jak bych někomu neustále dokazovala, že jsem matka..)

    *


    No a co vy, jak si užíváte těhotenství, jak jste si ho v této době užívali, nebo se na něj teprve ne/těšíte?

    Pleťové vyrovnávací mýdlo Mádara | Balancing soap Mádara

    $
    0
    0

    Našla jsem ho! Konečně jsem našla pleťové mýdlo, které spolehlivě odstraní make-up, nevysuší, nepodráždí a navíc má na mou smíšenou přecitlivělou tlamičku i vyhlazující účinky. Dnes to tedy bude o dalším favoritovi z mé milované Vyrovnávací řady od Mádary - Vyrovnávací mýdlo alias Balancing soap..

    Nechápu, že jsem si ho nekoupila dřív. A to jsem s tím koketovala přes rok (vlastně už od první zkušenosti s Balančním tonikem Mádara - áchací recenze zde). Ale známe to každá. Nadchne nás jeden výrobek značky a pak v náhlém entuzismu z vynikajících účinků jdeme, skoupíme zbývající produkty celé řady a doma většinou těžce zpláčeme nad výdělkem, protože nám zbytek věcí nesedí. Možná proto jsem tak dlouho otálela. Nechtěla jsem si balanční řadu sesadit z božského obláčku. Je fakt, že jsem od Mádary zkusila vícero věcí pro smíšenou pleť, od lehkých krémů a fluidů až po čistící masky. S čistým svědomím však můžu říct, že většina z nich mě neohromila a ta druhá půlka rovnou zklamala. Ne tak balanční řada. Takže dnešním článkem pokračujeme v hitparádě.

    Kdo si pamatuje na mou anabázi s pleťovými mýdly, ví, že pokaždé dopadnu jak ten sedlák - tedy pěkně blbě. Pleť mi zcitliví, začne reagovat krupičkou, začervenáním, svěděním, pálením apod. radostmi. Ještě teď nemůžu zapomenout, jak jsem měsíc léčila obličej z pokusu o používání  mýdla Nablus s bahnem z Mrtvého moře (odrazující počtení zde). Na mýdla jsem zkrátka nikdy nereagovala dobře a mohla za to hlavně vrtkavost smíšené pleti. Jakmile jí jen hrozí možné vysušení, pak už preventivně reaguje odbojem a vyhlašuje stávku. Otázku, proč jsem tedy do mýdla nešla dřív už máme, myslím, zcela vyřešenou.



    Mýdlo si objednáte, nebo koupíte (já mám z Biooo, ale dost často jsou slevy na Mádaru na zahraničních e-shopech - nepřišly mi však nějak světoborné, vlastně to vyšlo šul nul a navíc byl sortiment dost prohrabaný). Přijde vám roztomilá papírová krabička vonící čistotou, jak po ránu vonívaly na dětských táborech umývárky zbytky mýdla a zubní pasty. Docela mě překvapilo, že je krabička poměrně malá. Mýdlo takovým dojmem sice nepůsobí, ale asi za to mohly jen zkosené strany, protože skutečná velikost je 75 gramů (Edit: tohle je gramáž uváděná na ofiko Biooo.cz, ale ve skutečnosti je to 70gramové mýdlo, což e uvedeno i na krabičce!), což se mi zdá poměrně málo. Nebo jsem jen já rozmlsaná mýdly od 100 gramů výš? Ale aspoň mýdlo líp padne do ruky a dobře se drží.

    Tím se dostáváme (trochu netypicky odzadu) k výdrži. Mýdlo ke mně doputovalo začátkem února a od té doby má za sebou každodenní používání. Jak vypadá nyní můžete posoudit na fotce s mýdlovou pěnou. Používání obnášelo i 14denní zátěžový test v podobě mytí ráno a večer. Pak jsem se zase vrátila pouze k večerní očistě.


    Složeníčko, složení, to máme pěkné počtení..
    Na složení si nemůžu stěžovat. Jako jo, můžu - když jsem vytvářela recepty na mýdla, mohla jsem se div nepřetrhnout, aby v nich byly směsky těch nej olejů apod. a pak se stejně ze všech mých oblíbených tuhých produktů dozvím, že asi nejlepší je vsadit na jednoduchost a vrznout tam základ z palmového a kokosového oleje, které sice mohou trochu vysušovat, ale co by nedohnalo přidání trošky glycerínku, že jo, hlavně, že je zajištěná dobrá tvrdost, mycí účinky a pěnivost. No a vidíte, v podstatě je to stěžování jen na mou hlavu, protože to složení tu fakt funguje. Mýdlo nevysušuje, takže tu toho glycerinu je akorát, zároveň skvěle až krémově pění, pěna vzniká okamžitě (žádný půlhdinový pokus každý večer o vydolování pár bublinek) a navíc se mýdlo neroztéká, je tvrdé a dlouho vydrží. 



    Jasně, máme tu tajemnou složku"aroma", zřejmě tvoří i to 1 % ze složení, které postrádá přírodní původ. No, nebrabala bych ho tam za životně důležité, ale rvát si vlasy z jeho přítomnosti taky nebudu. Navíc mi to voní opravdu svěže, jemně a čerstvě, ne jako prazvláštní chemka, takže u mě dobrý. Jako třešničku zde máte nezmýdelněný olej z pšeničných klíčků (který může způsobit docela velké ucpávání pórů, ale proto jsem to zkoušela tak dlouho, abych to vyvrátila, což se nakonec stalo - naštěstí), který může z velké části i za to, že mýdlo nevysušuje. Pak zde máme u Mádary už klasickou složku - březový extrakt - a extrakt z mořských řas. Březová šťáva je velmi prospěšná a zdravá a je jedno, jaký typ pleti vlastníte, to s mořskými řasami je to už problematičtější, protože určité druhy ucpávat póry mohou -zde se mi to naštěstí opět nepotvrdilo.

    V podstatě se jedná o mýdlo svým složením dosti rozporuplné až schizofrenické - část dobře čistí a myje, část zase pečuje a hydratuje. Tím se však dostáváme k naprostému ideálu pro smíšenou pleť, která tak bude vyčištěná, nebude jevit známky podráždění a ani ji mýdlo nevysuší, protože to zase doženou aktivní hydratační a vyživující látky. Prostě "smíšená" pohádka.


    Aplikace
    Je skvělá! U většiny "přírodních" mýdel bývá čisté složení ničeno doplňováním sulfátových pěnidel, protože holt mýdlařina je věda a kdo se dlouho nepárá s receptem, pak zákonitě na nějakou věc dojede (mýdlo vysušuje, nemyje, mastí, nepění, rozpouští se apod. - true story) a pak to dohání chemkou, aby se mýdlo dalo vůbec používat. 



    U Mádary vězte, že zde je vše promyšleno do posledního detailu a já smekám, protože tohle by mě nikdy v životě nenapadlo. A jak to krásně funguje. Stačí, když vezmete hladkou kostku poprvé do ruky a strčíte pod proud vody. Ani se nemusíte snažit a během vteřiny máte dlaně samou bublinu. Ty jsou nejprve velké, čím déle mydlíte, tak vám začne vznikat krémovější pěna. Pokud to přeženete, musíte si ji zase zpětně naředit trochou vody, aby vám dlaně po obličeji hezky klouzaly. Pěna navíc vydrží jakkoli dlouhé šudlání obličeje - nemizí jako u čistící pěny Mádara.

    Pěna v očích neštípe!! Beru si mýdlo každý večer do sprchy a namydlím si celý obličej a stejně tak ho celý opláchnu. I přes zkoušku, zda na pleti něco zbylo, tamponek s micelárkou byl vždy čistý, takže vězte, že mycí schopnosti jsou naprosto geniálnía plně vystačí s jedním čištěním na celodenní make-up. Ale pozor, oči s ním opravdu neodličuji. Většinu linek a tužek mám voděodolných a byť by si s nimi možná mýdélko i poradilo, nemám ráda, když mi tato líčidla tečou a rozmazávají se na jemné pleti kolem očí. Takže oči vždy stahuji dřív smostatně micelárkou. 

    *

    Pokus č. 1 - večerní čištění a odlíčení pouze mýdlem
    Tak ten nevyšel. Stejně jako většina z vás, nemám ráda na pleti pocit vrzavé čistoty. Pleť byla pár dnů v pohodě a pak se začala lehce vysušovat. Navíc, já mám ráda dvoufázové večerní čištění, takže jsem zařadila do mycího kroku č. 2 opět čistící pěnu (náhodou taky Mádara, která mi nikdy nedokáže make-up sama o sobě dobře smýt, ale jako 2. čištění je ideální). Ta hned potlačila vrzání a stahování pleti a byl pokoj. Pleť se zase uklidnila a byla spokojená.

    Jemná pěna získaná jen pár promnutími mýdla v dlaních (stačí i na odlíčení)

    Pokus č. 2 - ranní i večerní čištění pouze mýdlem
    Tady už jsem si trochu zariskovala, ale musela jsem to zkusit. Byla jsem zvědavá, jestli vám budu moci po tomto testu nadšeně napsat, že mýdlo nevysušuje ani při používání a čištění pleti pouze jím. Pleť mi za moje pokusy moc nepoděkovala a dala mi to pěkně sežrat. Po 4-5 dnech začala v oblastech tváří, nosu a brady červenat, začala lehce svědit a pokožka šupinkovatět. Takže tento druh aplikace bych spíš doporučla pouze hodně mastné pleti (ale opět pozor na nežádoucí možné přesušování pleti).


    Pokus č. 3 - mytí mýdlem jen ráno
    Tak za prvé, nerada jsem se vzdávala pocitu naprosto dokonalého vyčištění pleti od make-upu, takže jsem se s díky k mýdlu na večer vrátila a za druhé.. Je pravda, že mýdlo má stejné účinky jako Vyrovnávací tonikum - okamžitě zmenšuje póry a vyhlazuje pleť. Je to skvělé, když vám třeba tonikum dojde a vy zatím nemáte dokoupené zásoby. Ale! Pokud to takto budete aplikovat pravidelně, pak se bude pleť zase přesušovat.  On totiž vyhlazovací a póry zmenšující efekt funguje podobně jako báze pod make-up, takže pak následně pleť pojme i méně hydratačního krému, který po ní bude spíš jen klouzat. Tím nedožene potřebnou hydrataci na celý den a večer už to moc nezachráníte. Po pár dnech jen ranního používání zjistíte, že vaše pleť sice na první pohled vypadá ok, ale něco ji chybí.

    Dosažení krémové konzistence pěny zabere jen o pár promnutí navíc

    Pokus č. 4 - vysazení mýdla a opětovné nasazení do denní péče
    Tohle je pokus ze všech nejmírumilovnější a já jsem se tím snažila zjistit, zda mýdlo opravdu něco dělá a jestli objevím prokazatelné účinky na pleť, když jej z rutiny vyřadím a pak jej zase zapojím do práce. Tento pokus dopadl skvěle.. (čtěte dále)

    *

    A co tedy mýdlo vlastně dělá?
    • naprosto dokonale čistí pleť
    • dokáže si poradit na jedno pár-vteřinové pošmrdlání obličeje s celodenním make-upem
    • při používání jednou denně mou smíšenou pleť nevysušuje
    • nedráždí
    • pleť je po použití zářivá, čistá, jemná, hedvábná na dotek
    • po smytí je pokožka vypnutá a vyhlazená, ale bez pocitu tahání

    Vlastně funguje stejně jako její tekutá balanční kamarádka - vyhlazuje pleť, zmenšuje a čistí póry, dělá pleť krásnější a čistší, netvoří se na ni tolik neplechy a vše se rychleji léčí. Jednu dobu jsem i zkoušela používat mýdlo na ranní očistu pleti a po něm dát na pleť Balanční tonikum - špatná volba, už toho vypnutí bylo na pleť moc a trochu tahala. Navíc mi přišlo jako pusté mrhání účinky Balančního tonika i mýdla najednou, takže jsem jejich role pěkně rozdělila a každý má svou část dne, které kraluje. 

    Ustálila jsem si tedy pro mě vyhovující rutinu a mýdlo používám na odlíčení make-upu večer ve sprše a poté ještě rychle přemyju mycí pěnou/mlékem/gelem, která dodá zpět pokožce větší komfort hydratace a pleť už nevrže. 



    Pro koho je určeno?
    Nadšené z něj budou majitelky smíšené a problematické pleti, stopro i ty z vás s mastnou pletí a normální pleti se šikne též. Rozhodně není určeno pro suché obličejíčky. Maximálně, pokud jste sušenky a přesto trpíte občas neduhy problematické pleti, pak můžete mýdlo používat v rámci čistícího hloubkového procesu třeba před maskou jednou - dvakrát týdně a pak vám mýdlo navíc vydrží věčně.

    Mýdlo používám už od začátku února, tedy denně po dobu 3 měsíců a ubyla mi cca půlka. Za necelé dvě stovky je tohle snad to nejlepší, co jsem na mytí měla. Možná proto mi chudinka Juliet (milovaný mycí gel od Antipodes) leží stále v depozitáři kosmetiky "na dny příští" a já nedokážu tenhle poklad ze své rutiny jen tak vyřadit.

    Mádara má pleťová mýdla všeho všudy dvě - Vyrovnávací a Čistící. To druhé je jemně šeříkové barvy a má jen dvě rozdílné složky ve složení a to extrakt z ostružiny a kaolín, takže je ještě o něco šetrnější k citlivé a  suché pleti, než jeho Vyrovnávací bráška. Jakmile dojedu "zeleňáka", pak budu pokračovat testováním fialového kaolinového.




    Tak co, dokázala vás někdy takto kostka mýdla vzít za srdce? =)


    Na čem si poslední dobou ulítávám

    $
    0
    0

    Na čem si převážně kosmetická, navíc těhotná, blogerka může ulítávat? No, i já byla docela překvapená, když mi to došlo. Zvlášť, když to jsou věci, které jsem spíš zatracovala a nikdy by mě nenapadlo, že na nich teď budu ulítávat. Takže dnes to bude trochu o kosmetice, trochu o oblékání, o technologiích a o způsobu si užívání života..

    Po včerejší recenzi na mýdlo Mádara jsem potřebovala trochu uvolnit. Ono se řekne - píšete o něčem, co dobře znáte, víte, jak o tom psát a co o tom chcete napsat.. Ale pak vás dostihne tíživý pocit zodpovědnosti "Co když tam zapomenu něco napsat a bude to důležité?". V podtstatě z tohoto důvodu většina mnou chystaných článků ještě nespatřila světlo blogo-prostoru. V hlavě si začnu říkat, co všechno o tom musím napsat - všechno se mi zdá důležité - pak přijdou obavy, jestli už jsem to nezapomněla a nakonec to vždy posunu s tím, že si musím občerstvit vjemy a ještě jednou to "naposledy" před recenzí vyzkoušet. Proto tedy dnešní odpočinkový článek..



    Na čem si tedy poslední dobou ulítávám?

    Na sytých rtěnkách! Já, která jsem se celé dětství styděla za křestní jméno Michaela, protože mi připomínalo jména slečen a dam ze zadních stran Annonce, já která se i na střední na diskotéky líčila hodinu a pak se mě kamarádky vyčítavě ptaly, jestli jsem si nemohla dát aspoň řasenku!, já která vždy razila cestu, že to, co máš a nosíš na sobě nesmí být nikdy výraznější než tvoje osobnost, protože pak to nejsi ty, ale jen namalovaná maska, nebo výstřední hadry.. No, tak ta osoba - já - se zamilovala do sytých rtěnek.



    Říká se, že při důležitém jednání, nebo ve špatný den, stačí nanést rudou rtěnku a hned vám dodá sebevědomí. No, já razím trochu jiný názor - když mám špatný den, rtěnka mě rozhodně nezachrání a naopak přitíží v tom, že si ji neustále musím hlídat a potýkat se s případnými čumily, přitom bych chtěla někam zalézt a být ta nejmenší na světě. Syté rtěnky nosím, když na ně mám náladu, když je venku krásně, sluníčko svítí, udělám si lehký ale blyštivý makeup (protože s rudou rtěnkou jde nádherně dohromady lehký nazlátlý třpyt rozjasňovače) a vyrazím do ulic. Netřeba říkat, že existují mraky odstínů rudé, malinové, růžové, korálové, ostružinové a vždy se najde většina, která vám udělá žlutý úsměv a zvýrazní nedokonalosti v make-upu. Ale mezi nimi je pro každou i odstín, který jí sedne a pak je to paráda. Možná proto jsem dřív syté rtěnky nenosila, protože jsem nenašla ty pravé. Teď už je mám a nedám na ně dopustit.


    Na průsvitných halenkách! Paradoxně až teď, kdy jsem těhotná - a to dost! - tak jsem začala nosit průsvitné halenky, svetry s velkými oky apod. Možná za to můžou i těhotenská tílka z H&M, o kterých jsem se tu zmiňovala (jsou zároveň i kojící), která nosím už od ledna denně jako spodní košilku. Jsou totiž dlouhá, nahoře mají tvar jako podprsenka, jsou pohodlná a pod průsvitnými halenkami jsou naprosto dokonalá. Např. pod černou zcela průsvitnou halenkou, připomínající spíš závoj, nosím bílé tílko s drobnými černými puntíky. Zmírní to tak prvoplánovou průsvitnost halenky a navíc je to roztomilé a s rudou rtěnkou i docela chic. Rozhodně bych pod ni nenosila tělové prádlo! =D

    Zdroj


    Vezměte si k tomu ještě rudou rtěnku, uplé skinny džíny a máte Sexy mamu jak vyšitou! - takto mě označila eMka, já jsem v tom nevinně! =D Fór je v tom, že buď je to tím, že se poslední dobou cítím tak dobře, nebo je to tím těhotenstvím, ale nikdy by mě nenapadlo si vzít spojení mnou dříve tak zavrhovaných vyzývavých věcí - syté rtěnky a průsvitné halenky - dohromady. Přidejte si k tomu ještě moje jméno a dřív by mě tahle představa spíš vyděsila a rozhodně bych tak nevyšla ani z domu (ani by mě nenapadlo si to doma cvičně obléct). Teď si to užívám.


    Na minimalistickém make-upu! Samozřejmě neplatí pro situace viz výše. Jde o to, že jak jsem doma už přes měsíc na mateřské, tak člověk má pak tendence se na všechno vykašlat - "No co, vždyť stejně dneska nevylezu z domu" - a omezí ranní rutinu na minimum. Já dokonce občas vynechávala i ranní očistu obličeje, který se mi vždycky večer odvděčil tím, že se ohodil. Navíc pak ani neotestujete (a pište si bez toho recenze) spoustu make-upů, krémů apod. 



    Takže jsem začala dodržovat ranní rutinu, jako bych chodila stále do práce a dělám si  i make-up. Když jsem fakt jenom doma, stačí mi k tomu 3-4 věci - řasenka Alverde (miluju její zvýraznění a nenápadný, přesto viditelný objem - umí to ze všech  Alverde řasenek snad jako jediná), korektor Catrice (na neplechy), korektor pod oči Astor (protože miluju projasnění očí a tento navíc nezalézá do vrásek, nevysušuje, celý den drží a má plné krytí) a krémová tvářenka (je jedno, jakou použiju, ale poslední dobou si užívám nové Lavery, kterou jste už mohly vidět na mém Instagramu, nebo FB stránkách. Stačí málo a člověk si připadá hned líp a má větší chuť do práce. Díky tomu (kvůli tomu - češtináři pochopí) jsem se na mateřské ještě nezastavila. Buď dělám něco do školy, nebo vařím kosmetiku, nebo uklízím, nebo letím k doktorovi, nebo vyřizuju bla bla bla. Já bych vlastně ani neměla čas chodit do práce =D


    Na krémových a tekutých konzistencích všeho druhu! Já, letitá věrná milovnice minerálního sypkého make-upu jsem teď schopná skoupit všechny tekuté make-upy, BB, CC v dosahu a nezastavím se ani nad krémovými stíny na oči nebo tvářenkami. Ještě hledám krémový bronzer, ale do benefití novinky - paletky Hoola - se mi moc nechce jen kvůli jednomu produktu, takže čekám, až to někdo vymyslí a šoupne na náš český trh. 



    Dřív jsem sice milovala tinty na tvář od Benefitu, ale přeci jen jste si musely dát majzla při aplikaci a vůbec jste si ji nestihly užít, jak musela být rychlá. S krémovkami si můžete štětcem blendit, jak je libo a udělat si tak nános, kde chcete, v jaké intenzitě chcete a případně vše doopravovat i dodatečně. Taky jdou skvěle dohromady s tekutými make-upy. Všechno do sebe tak krásně zapadne, splyne a nikde nevidíte ani přechody, ani tahy štětcem (benefití tint je holt sviňa) - všechno působí svěže a přirozeně. Na minerálním make-upu to už tak dobře nepracuje, protože si krémovým nánosem většinou smažete vrstvu make-upu pod ním a pak vám vzniknou šmouhy a fleky.


    Na nákupech kosmetiky! Co dělat lepšího, když se vám nechce dělat nic, ani vylézt z postele, než v ní zůstat a začít brouzdat po netu a nejdřív jen fiktivně a později  doopravdy vybírat a nakupovat. Tohle je fantastický koníček, zvlášť když koukáte i na složení. Hraju takovou hru - objevím nějaký nový produkt, kouknu na sliby účinků výrobce, pak kouknu na složení, zkusím dát dle svých znalostí, co by to tak mohlo dělat v reálu a jestli výrobce nekecal a pak si to jdu potvrdit nebo vyvrátit do komentářů nakupujících. No, většinou to dopadne pro produkt blbě, ale když po takovém několikahodinovém přehrabování v kyberprostoru najdete poklad, pak jste ztracené a už jen výše vašeho konta vás dělí od nákupu (a i to se dá velmi rychle zařídit - budoucí dárky k narozeninám, Vánocům, svátkům apod. =D). 



    Od ledna jsem si toho v této oblasti užila dost a na vás už teď čeká jen jeden závěrečný poslední NEW IN. Poslední proto, že mi už neomylně došly prachy a začala chodit mizérie v podobě mateřské (a to bude rodičák ještě nižší =/), takže jsem s nákupy skončila. Ale myslím, že toho mám nasysleno hodně aspoň do Vánoc, ne-li dýl. Takže pokud Prtě dá, budou se tu nejen DIY, ale i kupované kosmetické poklady objevovat i nadále.


    Na vaření kosmetiky! Konečně se ke mně múzák vrátil. Takže nakupuju a zkoumám nové ingredience, vymýšlím nové receptury a kosmetické řady, hraju si s obaly a vůbec si to užívám. Taky mi už nevadí vůně, ale čich mám zostřený stále stejně, takže momentálně sedím na sedačce v obýváku, píšu článek a vdechuju krásnou vůni včelího vosku, který mi v kilovém balení včera přišel z Ekokozy a nechala jsem ho na lince v kuchyni. 



    Jsem nadšená i z toho, že najednou mě to baví a dělám to pro radost, ne z nutnosti namíchat krém, který mi právě došel. Prostě je to sranda. Si řekněte, vlastní samoopalovací řada, medová řada, banánová řada.. A navíc se vracím k mýdlařině. K tomu mě právě dovedla ta medová a banánová řada. Holt to asi chtělo nějaký odstup od vařícího loňského maratonu a teď přišel správný čas. Uvidíme, jak moc mi to půjde pokračovat s Prtětem, ale je zase fakt, že si na to zvykal poslední měsíce v bříšku. =)


    Na tom, jak mě každý pouští sednout! A to i puberťáci!! Je to paráda, protože teď už nejsem ve stavu, kdy bych si to lajzla odmítnout - nohy mě i z několika minutového stání bolí, pak se přihlásí i záda a celková únava z chození obecně. Už jsem to tu psala, ale je to fakt paradox, protože dřív, kdy jsem to opravdu potřebovala - v 1. trimestru - kdy mi bylo neustále na omdlení a dost zle, to na mě nikdo nepoznal a mysleli si, že mám jen kocovinu a ať si klidně trpím. 

    Zdroj


    Ale aby to nebylo jen takové růžové, tak se stále najde ještě dost lidí, kteří se na vás vybodnou, stoupnou si tak těsně, že se vám neustále otírají o břicho, nebo do vás třískají baťohem a taškou. Osobní prostor mám cca metr a fakt mám co dělat (navíc mě na to až moc bolí záda a nohy), abych to nešla radši pěšky, než podstupovala tohle. 


    Na vlastní porodní asistentce! Jak jsem vám psala v posledním článku z těhotenského deníčku, tak mě začíná docela popadat strach z porodu. Ne přímo z něj, to asi teprve přijde, ale spíš z lidí a nemocničního personálu, na který natrefím a na to, jak moc se budou jejich zásahy rozcházet s mými představami. Pořád jsem nevěděla a strach se prohluboval a pak mě to napadlo. Oslovila jsem PA, která nás provázela po porodnici a s Ondrou jsme z ní oba byli nadšení (což myslím už tak je velká věc, když je chlap nadšený z porodnice). 



    Od chvíle, kdy mi zavolala a domluvily jsme se napevno, se mi v duši rozlil klid. Věřila jsem jí už od první chvíle, kdy jsem ji potkala a působila na mě neuvěřitelně uklidňujícím dojmem, což si přiznejme, je v těch chvílích asi nejdůležitější. Takže sice už teď šetřím na tuhle docela drahou srandu a mamča si ze mě dělá legraci, že to jsou skoro stejné prachy jako za funus, ale ona i já jsme rády, že to tak dopadlo, protože nervovat se už dva měsíce před porodem a pak ještě na sále - to by za ty ušetřené prachy nestálo..


    Na Instagramu! Instagram jsem objevila už asi před, já nevím, třemi lety? Založila jsem si na něm účet, ale to je asi tak všechno. Neměla jsem na to v té době telefon, nebavilo mě to, nic mi to neříkalo a neviděla jsem v něm pro sebe žádné využití. No a pak přišel blog a stále ticho po pěšině. Až poslední měsíce, kdy jsem se pustila do blogování zase trochu víc, kdy na to v práci zbýval čas, začala jsem pokukovat po něčem, čím bych blog pro sebe udělala zase poutavější a novější, aby mě lákal. No a přišla jsem na Instagram. 



    Nebudu vám ani líčit, jak jsem byla zabedněná, nebo jejich návody jsou fakt hodně blbé, protože jsem na propojení Facebooku s Insta přišla cca po týdnu? Viním z toho i to, že pro iPhone, na který jsem do té doby nebyla zvyklá, platilo jiné nastavení než pro Android. Ale jo, prostě jsem viděla poprvé Insta a nechápala jsem ani jak vložit příspěvek. Metodou pokus omyl se mi to časem podařilo, přišla jsem i na odpovědi na komentáře (ale to až celkem nedávno =D) a tak trochu, na co jsou hashtagy (u kterých si ale do teď nejsem jistá, jestli je píšu pro sebe, jestli je mám psát v ofiko tvaru jak už jednou někým byly zadány, nebo zda dělat mezi víceslovnými názvy podtržítko, nebo je nechat dohromady..). 

    Ještě je furt co vylepšovat. Ale faktem je, že si mě Insta získal. Přijde mi to jako nejrychlejší a nejpraktičtější spojení s vámi - čtenáři - a i reakce jsou okamžité, aniž by je zkreslovala doba odpovědi. V podstatě to jsou takové mini příšpěvky/články, bez nutnosti zapínat počítač, hlásit se do bloggeru a zdlouhavě upravovat fotky v html nebo druhy nadpisů. Od té doby se snažím házet aspoň jeden příspěvek ob den, občas několik denně a mám z toho stejně dobrý pocit, jako po dopsání článku. Co si myslíte o Instagramu vy? (Najdete mě zde)

    *

    Tak a to je asi vše, čím se poslední dobou kochám a těším. Vidíte, zapomněla jsem na blogo-asistenta a naše pravidelné procházky (jak jsem teď doma). Ale naposledy mě, namísto něj (protože on má samozřejmě už dávno protiklíštěcí pipetu), pokousalo klíště a tak trochu mu to stále zazlívám =D


    A co dělá poslední dobou radost vám?


    Zdroj titulního obrázku.

    Vlasová péče | Přírodní šampony, kondicionéry, styling

    $
    0
    0


    Dnes si dáme pro mě nezvyklou rychlovku. Žádné vykecávání, prostě jen klady a zápory. Za poslední rok jsem vystřídala docela dost šamponů. Neměla jsem žádný speciální, pro který bych se nadchla a s nadšením zkoušela, nebo stálý, kromě svého DIY a milované lávovky, takže jsem bez přemýšlení sáhla vždycky do nějakého regálu přírodky a koupila, co mi přišlo pod ruku jako první. Dneska tedy o šamponech, kondicionérech a speciální vlasové péči..

    Na lávovku (marocký jíl) u mě stále nic nemá. Proto jsem ji začala dávat i do svých šamponů (a ne málo), protože mi jako jediná dokázala uklidnit podrážděnou pokožku hlavu. Po roce no poo s lávovkou (článek o tom zde) a po dalším roce s hennou, jsem myslela, že už nemám s hlavou vůbec žádné problémy. Dokonce ani těhotenství se na vlastnostech vlasů a pokožku, třeba v podobě rychlého maštění, nijak nepodepsalo. Ale špatné šampony bohužel ano. 

    Proto si vlastně také dneska nečtete o pleťovce Alverde, jak jsem původně zamýšlela, ani o úžasné paletce od theBalm, ale čtete poněkud impulzivní a iritovaný článek o vlasovce. Jakmile jsem přestala používat sulfáty (SLES, SLS) v produktech, tak byl klid. Kůže nesvědila a vlasy byly zdravé, pevné a pružné. Později jim začaly vadit i coco-sulfáty, tak jsem vynechala i je. V té době to byl ještě oříšek, protože těmi se vesměs nahrazovaly SLS a SLES ve veškeré přírodce. Skončila jsem tedy u lávovky a jak mi bylo. 

    Ale člověk si zvykne na vše a pak začne pomalu zapomínat. Vzpomíná, jak některý šampon krásně pěnil a moc hezky voněl, ale to, že mu po něm olezla půlka hlavy už milosrdně zapomněl. Jednou však vždy dojde k okamžiku, kdy mu paměť uštědří ťafku a pocity svědění, pálení a nezdravé hlavičky zase vybublají na povrch. A tak je tomu teď. Byla jsem donucena si vzpomenout, že vyhýbání se coco-sulfátům nebylo pouhým rozmarem, ale nutností. Už druhý den po mytí hlavy se můžu udrbat a věřte mi, že to není vůbec príma pocit, když nevíte, jestli si máte dřív držet břicho, hledat záchod, nebo se drbat na hlavě. A protože jsem našla viníka, hodíme si to sem krásně najednou, abyste měly porovnání..




    Dead See Spa Magic šampon
    Začínáme hitparádu.. Hmm, minerály z Mrtvého moře, říkala jsem si, to bude určitě něco skvělého a šup!, už byl šampon v košíku. Hmm, tak věřte mi, dámy, že takovej odvar to opravdu nebyl:
    Zdroj
    • šampon smrdí jako staré komunistické hotelové šampony v těch gumových mini pytlíčcích, co se povalovaly po umyvadlech a šetřilo se s nimi jako se zlatem - já je dokonce sbírala
    • musíte mýt dvakrát
    • šampon moc nepění a je poměrně tekutý, navíc divně barevný (proč se proboha dobarvují a doparfemovávají přírodní šampony??)
    • udělá vám z hlavy koudel a budete potřebovat dost silný kondicionér 
    • smrádek z šamponu je cítit i po použití přírodním kondicionérem
    • svědila mě po něm hlava

    Je ho poměrně dost (320 ml) a stál cca 300,- Kč. Ale díky špatným mycím schopnostem a tekutosti mi vydržel cca 1-2 měsíce a to si myju hlavu jednou týdně..



    ECO cosmetics Hydratační šampon
    Po předchozím propadáku a ještě stále svědící hlavě jsem si říkala, že by to chtělo trochu hydratace a péče. Nic zatěžujícího, ale co můžete zkazit hydratačním šamponem? Sáhla jsem po tomto. Až když jsem si s ním myla hlavu mi došlo, že od této značky už něco mám a že jsem s tím nebyla vůbec spokojená - s jejich přírodními tuhými deodoranty. Hm, takže zase jsem šlápla vedle:


    • šampon mi smrdí, ale když se budu hodně snažit o objektivitu, uklidním vás, že se jedná o neutrální přírodní vůni (to jsem to vylepšila, co?)
    • je spíš gelovitý, ale moc nepění (zůstává po něm pocit mastných ulepených vlasů), takže jsem musela mýt dvakrát
    • vydržel asi měsíc
    • nesvědila mě po něm hlava
    • vlasy byly opět vysušené jak koudel (po jednom, nebo dvou mytích, bylo to jedno), nevzhledné, matné a nerozčesatelné
    • nutnost použít kondicionér

    S tím smrádkem mám problém. Zatímco předchozí šampon Spa Magic opravdu uměle smrděl, tak tento není tak iritující. Ale! Ať vyzkoušíte od ECO cosmetics jakýkoli gelový produkt - mycí gel na obličej, jakoukoli verzi šamponu, pokaždé voní stejně a to mě trošku krká.. Za 200 ml zaplatíte cca 230,- Kč. A jo, najdete v něm coco-sulfáty, čehož jsem si všimla až při focení a byla jsem překvapená, že po tomto mě hlava nesvědila. Asi jsem ho dopoužívala moc rychle na to, aby to mělo trvalejší následky..

     *

    Ještě bych tu ráda upozornila na fakt, že vlasy mám celkově bez problémů a nemastící, takže mi stačí v klidu mýt jednou za týden. Kondicionér používám vždy, ale ne vždy je to nutnost, takže pokud to u šamponu zmíním přímo, jedná se o něco, co není běžné (tedy nedostatečná péče a vyšší míra vysušování vlasů způsobená šamponem).

    *


    Eubiona Šampon Aloe vera a henna
    Koukám, že mi na fotku vlezla místo butelky od šamponu ta od sprcháče. No, to je jedno, berte to tedy jako ilustrační záběr =)  Tady jsem byla potěšená. Nejenže byla vůně poměrně příjemná (musela jsem si na ni napoprvé zvykat, ale pak jsem si ji téměř zamilovala), ale gel byl čirý, žádné dobarvování, žádný parfémek navíc a jo, ta aloe tam něco fakt dělá. Hlavička se mi po něm hezky uklidnila. Ani tolik nevysušoval vlasy, takže kondiš jsem sice dávala, ale při troše trpělivosti byste vlasy rozčesaly i bez něj.


    • dobře myl, nebylo třeba mýt dvakrát
    • hezky jemně pěnil a ve vlasech příjemně klouzal
    • neiritoval pokožku hlavy

    Nevím, co to ty přírodní značky mají, ale ony snad, jak najdou jednu ucházející parfemaci, zůstanou u ní. Vyzkoušela jsem ještě srpcháč aloe a regenerační šampon Eubiona a všechno vonělo stejně. Nutno dodat, že to není vůně nepříjemná, ale opět taková univerzální - na zadek se z ní nikdo neposadí. Měla jsem menší balení 200 ml za cca 170,- Kč.



    Urtekram Šampon mořské řasy BIO
    Kdo by neznal Urtekram. Když začalo veřejné období "pálení sulfátových čarodějnic", tak byl bohužel první na pranýři co by nejdostupnější a njerozšířenější přírodní značka. Ale můžou si za to sami. Jejich šampony totiž vesměs hlavičky iritují a vysušují. A ano, můžou za to coco-sulfáty. Mám dojem, že existuje pouze jedna varianta jejich šamponu - rhassoul - která toto svinstvo nemá a ten je obecně chválen. Já ho nevyzkoušela a nevím jestli mám chuť. V Urtekramu totiž dávají dost na frak vůním, takže jo, je to přírodní, ale mně to většinou smrdí (nebo aspoň mírněji řečeno - nevoní).


    • tady by stačilo říct jediné: je to ha**l a strašně mě po něm svědí hlava!
    • dobře, něco dodám - ani s výživnou pečující uklidňující maskou JMO není pokožka hlavy v pořádku
    • dělají se lupy
    • mastí se po něm vlasy, mých 7 dní už nezvládnu a myju po 4-5
    • drbu se, nejde to ovládnout
    • smrdí jak chlorovaná voda v bazénu
    • coco-sulfáty tu řádí ve složení jak černá ruka
    • jako jediný ze všech přírodních šamponů však z vlasů neudělá suchou koudel a nemusíte použít ani kondicionér (vlasy jsou hned po prvním mytí pružné a hebké i v mokrém stavu)
    • skvěle pění a velmi dobře a rychle myje

    Moc jsem ho chtěla vyzkoušet, až mi přišel letos o Vánocích od jedné čtenářky jako dárek. Hrozně mě to potěšilo a o to víc, jsem na šampon naštvaná, že bych tímto pojednáním snad mohla zklamat i ji. Snad ne, prosím, proti dárku nic nemám, byl skvělý, bohužel si se šamponem nejsme souzeni.. Tento šampon byste dnes už v nabídce hledaly marně. Koukám, že s novými obaly šel tento kousek z trhu. No, škoda ho není. Ještě ho mám půlku a přemýšlím, že půjde asi na hanbu mýt vanu a musím najít jiný kousek - nemáte nějaký tip?



    Desert Essence Kokosová vlasová řada
    Úmyslně píšu řada, protože jsem měla jak šampon, tak kondiš. To druhé je snad nesmrtelné balení. Mám ho už třetím rokem a je ho tam stále víc než 3/4. To s ním přitom moc nešetřím. Konzistenci, vůni, ani účinky nezměnil, tak si spolu vesele jucháme dál. Co se týče šamponu, je natřískaný coco-sulfáty a to tak intenzivně, že je to jeden z nejpěnivějších přírodních šmaponů na trhu. Bohužel však nejvíc iritující pokožku hlavy, která mě svědila už při schnutí vlasů. Musela jsem mýt cca po 3 dnech, protože vlasy ač pěkné, tak hrozně svědily a stupňovalo se to, že jsem si takhle musela ulevovat. Jak jsem přišla na viníka, letěl opět na vanu. Nechala jsem si jen jeho kondišího bráchu.


    • po kokosu vůbec nevoní, spíš jen sladce (mám i malinovou řadu a je to to samé - jako červené levné lízátko, po malinách ani stopy)
    • šampon krásně pěnil a dobře myl
    • myl až moc dobře, takže hrozně vysušoval hlavu
    • hlava svědila úporně a stupňovalo se to každým dnem
    • kondicionér je skvělý - stačí jen vmasírovat do vlasů, můžete okamžitě smýt a účinek stejně hned cítíte
    • vlasy jsou krásně lesklé, pružné a dobře se rozčesávají

    Šamponům Desert Essence se vyhýbám obloukem - nestojí to za to. Jsou to ještě horší zmetci než ten Urtekram o pár řádků výš. Kondiše jsou však fajn, dobře se vymývají, vlasy nezmastí, přesto hydratují a vůně ač neodpovídající "příchutím" jsou příjemné. Jo, ještě dodám, že ten pekelný šampon má být přímo na suché vlasy. Hmm, to by teda majitelky těchto vlásků opravdu poděkovaly. Butelky jsou krásné, v praktických tubách, dobře se vše aplikuje. Ceny vychází na 237,- Kč za 237 ml (to byl úmysl??). Jo a bacha, mají i nové řady v téměř 400ml balení, ale nenechte se zmást slovy jako tea tree, regenerace, nebo jojobový olej, coco-sulfát je tam většinou na 2-3 místě.



    Eubiona Objemové tužidlo  s mátou
    Tohle už je taková specialitka. Chtěla jsem něco pro mamču a našla jsem objemové přírodní tužidlo z mátového hydrolátu. No nekupte to! A protože nejsem minimalistka a mamča si ho chválila, říkala jsem si, že s krátkymi vlasy musím posichrovat vlny něčím silnějším, než jen gumičkou, tak jsem si ho koupila i pro sebe. Mamče vyhovuje, mně ne:


    • je hrozně silně pafémované (voní to jako parfém nějaké strašně staré rusky mluvící dámy)
    • smrádek přebije vůni kondicionéru i masky a po vyfénování se opět přihlásí o slovo
    • je cítit dlouho
    • a objemové účinky? Nevšimla jsem si (jen mamča s jemnými vlasy pochvaluje, že jí tužidlo vlasy neulízne, ale udrží je hezky od sebe)
    • tužící účinky? Tak tuží to asi jako cukrová voda - když to s ním přeženete, slepí se vám vlasy do prstýnků, které se pak po jednom dni rozpustí a po tužidle ani stopy
    • nezatěžuje vlasy, nelepí, dobře se vymývá
    • mně je k ničemu, prospěch na hezčí texturu vln to nemá

    Kdyby mě tak neodpuzoval ten smrádek, tak tužidlo používám aspoň jako péči před občasným fénováním vlasů. Což je asi blbost, jak mi právě došlo, když je v tužidle obsažen alkohol a je tam i dost cítit. A taky nevím, co dělá ve složení "Parfum", když to přitom tak hrozně srmdí, možná, aby to smrdělo dlouho? 150 ml za 230,- Kč, no nekupte to (doslova: "nekupujte to", ledaže by vám to hrozně vonělo). 



    JMO Bezoplachový kondicionér Zelený čaj a Měsíček
    Vím, že většina z vás na JMO vlasovku spíš nadává. Nic to nedělá a stojí to strašné prachy.. Jenže já si jejich vlasovku nemůžu vynachválit. Alespoň co se týče kondicionérů (jen oplachových) a pečujících sprejů. Jejich šampony mi taky dobrou službu nikdy neprokázaly. Po levandulové Mořské mlze se mi do spárů dostal pečující kondicionér ve spreji. Ten Měsíček tam, dámy, berte se vší vážností, protože to po něm docela dost smrdí. Tak lehce mýdlově a nahořkle. Ale! Ty účinky jsou skvělé! Vlasy jsou po něm hebké, jemné, pružné, dobře se rozčesávají, dodává jim lesk, nikdy to s ním nepřeženete, protože nelepí a navíc regeneruje a pečuje před možným vysušením ze sluníčka, nebo fénování a žehlením. Taky je fajn jako péče po vyráchání se v chlorované vodě v bazénu.


    • trochu smrdinká, ale naštěstí po uschnutí vůně nezůstává ve vlasech
    • má fantastické pečující složení
    • neslepuje
    • nemastí
    • je to blaho pro pokožku vlasů i vlasy samotné
    • vydrží vám při pravidelném používání cca půl roku

    Sice smrdí, ale ze všech produktů v tomto článku na mě udělal největší dojem co do účinků a využití. Moc mi pomáhal na vlasy přesušené hennou, nebo když se mi při super dlouhém háru udělala vzadu koudel a já ji potřebovala rozčesat. Kupováno zde a na léto ho vřele doporučuju.Pokud chcete vyzkoušet sílu JMO kondicionéru na vlasy se slevou téměř 200,- Kč, pak jděte do Greenwave, kde probíhá momentálně akce na kondicionéry udržující barvu. Co do pečujících a regeneračních účinků jsou skvělé a levněji je neseženete ani v zahraničí. Jedná se o podzimní novinku 2014 a dělí se do 4 kategorií - černá, blond, hnědá a červená - a řídit se tím můžete, ale nemusíte, protože aspoň ten červený nemá na barvu vlasů žádný vliv (paradoxně, ale o tom třeba jednou v samostatné recenzi). Ale účinky si na něm vyzkoušíte a vydrží vám dlouho, to garantuju, stačí maličko.



     Tak co, zkoušely jste něco z výše zmiňovaných? Máte nějaký tip na dobrý šampon?



    Pohoda v 8. měsíci a peklo od 37. týdne | "Jsem v tom!", těhotenský deníček

    $
    0
    0

    Ne, ještě jsem neporodila. Jen jsem měla strašně práce, až jsem nestihla na blog napsat ani čárku. Myslíte, že se teď začnu vymlouvat na těhotenství a chystání věcí pro Prtě a do porodnice? Ne, tak to opravdu ne. Nachystáno třeba do teď nemám, vlněné plenky a deka nejsou ještě vyprané a naimpregnované, pro věci na koupání jsme ještě nezajeli. Já měla totiž na pilno s testováním nové dekorativky, pleťovky a s vařením krémů. Holt jsem si ten poslední měsíc dala takový pracovní a zábavný. A co se u mě dělo po té těhotenské stránce? Do konce 8. měsíce to byla docela sranda..

    Myslím, že už je to jasné z názvu článku. Osmý měsíc byl brnkačka. A to jsem si uvědomovala už během něj, ne až ve srovnání s potížemi, které přišly potom. Byl to prostě krásný klidový stav. Fyzicky jsem na tom byla relativně dobře - nic mě nebolelo, netrápilo, mohla jsem se docela dobře hýbat, hezky jsem spala, jezdili jsme na výlety, všichni ke mně byli už moc milí, takže jsem se cítila jako v bavlnce. Časově vám 8. měsíc moc nezařadím, protože každý ho počítá jinak (buď po kalendářních měsících, takže pro mě by to bylo od půlky dubna do půlky května, nebo po lunárních měsících, kdy jsem vlastně nyní v 10. měsíci a jak to počítají v porodnicích). No, vyznejte se v tom. Prostě tu mluvím o kalendářním úseku a to do půlky května + první týden v 9. měsíci. To byla ta pohoda.

    Tak si zavzpomínáme. Těch změn se děje tolik, že mi už splývají, nebo tak navazují, že si ani sama neuvědomuju, kdy něco nově začalo a skončilo to původní. Co bych vypíchla jako hlavní? Tak třeba to, že zatímco jsem až do té doby trpěla syndromem malého bříška (to jsem si prý namlouvala jen já, okolí to vidělo zcela opačně, ale bůh ví, kde je pravda, že jo), aby ne, když se na něj celou dobu díváte jen seshora, v 8.  měsíci už jsem si teda užívala zasloužené pozornosti, protože to na mě bylo fest vidět. A už jsem si to začala myslet i já. Foto z fandění na pražském maratonu, které jsem vám dávala na Instagram je toho důkazem.

    Zblázněná do nakupování kosmetiky a zkoušení tekutých MU


    Zatímco jsem v 6. měsíci měla problémy s bolestmi zad, v 7. měsíci zase s bolestmi chodidel, v 8. byl klid. Jen se občas začalo ozývat pravé tříslo, ale bylo to tak málo a tak nepatrné, že jsem tomu nevěnovala pozornost. Tento měsíc pro mě byl totiž ve znamení kosmetiky. A to komplet. Ať už se jednalo o její vaření, o nakupování pleťovky, nebo dekorativky, nebo o sledování zahraničních youtuberek, byla jsem prostě zblázněná a nedělala jsem nic jiného. Ani to nešlo. 

    Zamilovala jsem Kathleen Lights, byť pro mě normálně až moc mladičkou youtuberku, navíc z Ameriky, což beru jako velké mínus, protože se k vychvalovaným a recenzovaným kouskům téměř nemám šanci dostat. Po nějaké době sledování mě však překvapilo, že je to docela oboustranné, protože na americkém trhu zase moc snadno neseženete některé evropské dekorativní značky, např. Bourjois. To samé platí i pro nás pro Češky známé zahraniční přírodky, kterou sice u nás neseženete, ale je dobře dostupná a hlavně téměř každé z nás i známá, např. Antipodes, Jurlique apod. Tam je to raritou. Až k neuvěření. No a pak jsou tu samozřejmě takové banální rozdíly, jakože zatímco my v ČR jsme ještě před pár lety považovaly sortiment Real Techniques za něco neuvěřitelného, NYX a spol. ještě stále za parfumerkové vymoženosti, u nich se to prodává běžně v drogérce a tomu se přisuzuje i cena a očekávaná kvalita.. Ale abych uzavřela kapitolu Kathleen, doporučuju na ni aspoň juknout, protože mě okouzlila, vůbec mi nepřipadá puberťácká, naopak má videa velmi profesionální a svým projevem a hlasem mi připomíná Rory z Gilmorek.

    Kathleen Lights


    Co se týče těch nákupů, co jsem se tak dozvěděla, nejsem mezi těhotnými v tak pokročilém stadiu jediná, kdo to bral stejně - prostě se nakupuje kosmetika jako o život, jako by už po porodu mělo všechno skončit. Ono se i dá docela dobře očekávat, že pak budete utrácet za zcela jiné priority a ne za kosmetiku a šminky, takže jsem jednala vlastně zcela přirozeně..? =D Nevím, jestli na to najdu odvahu, sílu (ta ruka!! Ale o ní až v druhé části článku) a čas, ale schválně bych sem hodila NEW IN článek z posledního měsíce. Dost to podpořila i výplata poslední části dovolené z práce a moje narozeniny, které mi všechny nákupy velmi rychle obhájily. 


    A teď k tomu, co se se mnou událo za změny:
    • hodně přibírám (jak jsem do té doby stagnovala, tak teď se to rozjelo a je to cca 1 kg týdně)
    • mám strašně přecitlivěou kůži (stačí se otlačit o hranu stolu, knihy, časopisu, někde se poškrábat, nebo schytat štípanec, hned mi to nateče, zrudne a začne svědit. Naštěstí to po pár minutách vymizí.
    • moc nejím a rozhodně ne za dva, spíš míň jak před těhotenstvím, až se celá rodina bojí, že držím nějakou šílenou dietu (poslední "třešničkou" v tomto bodě bylo moje zhubnutí o cca 1 kg v 36. týdnu)
    • přestala jsem mít chuť na sladké, úplně (přestala jsem jíst sušenky, dezerty i moje milované žvýkačky, jedlý papír a bonbony, prostě nic sladkého), o slaném to platí taky (žádné chipsy, tyčinky apod.)
    • stále u mě vedou jablka, přidala se k nim však i vášeň pro Makadamové mléko s bílou čokoládou od Mullera (jsem na něm lehce závislá, momentálně jich máme v ledničce stále doplňovaný počet okolo šesti kusů)
    • po celých 7 měsících na meltě už jí mám dost a vracím se k instantní kávě (najednou se těším na každé ráno - ta slast!)
    Konec 8 . měsíce - foto z pražského maratonu

    • Prtě mi už poněkud víc utlačuje žaludek a ostatní orgány a mě hrozně pálí žáha (pálila i předtím, ale teď je to až nesnesitelné. Když mě to zastihlo v autě, měla jsem smůlu, ale v obchodě je to brnkačka a zvládla jsem na ex mezi regály vypít i půllitr mléka - nic jiného mi totiž na žáhu nezabírá, kam se hrabou Rennie, Gaviscon a spol.!)
    • ze začátku 8. měsíce jsem se nemohla nabažit jogurtů (ty jsem nejedla nikdy), pak jsem přešla na mléko a od té doby mám zvýšenou spotřebu mléka, cca 2 litry denně vytáhnu jako nic
    • zatím jsem přibrala cca 14 kg, ale nejsou na mě, až na bříško, nikde vidět (nepoznaly byste to na mě ani z boků zezadu)
    • začala jsem holdovat uplým věcem a vyžívám se v kreativním a někdy i dost extravagantním oblečení
    • úplně v klidu se nasoukám do auta a řídím, nedělá mi to zatím žádný problém (tím, že už jsem vlastně od dubna doma, tak mi odpadlo rozčilování a dlouhé dojíždění do práce po jižní spojce, takže už si vesele přejíždím jen mezi obchody a zatím mi to ty nákupy vždycky vynahradily)
    • stále nemám nachystané ani vyprané věci pro Prtě a ani mě to nijak netrápí
    • dost mě tlačí pravá strana žeber (levá vůbec) a musím se i v leže podpírat pod žebry polštářem, abych je měla v rovině a ne prohnutá, jinak do nich dostávám křeč (křeč v žebrech - je to vůbec možné??)
    • kdo si myslí, že těhotenské bříško je krásné, ukázkově kulaté a občas z něj hororově vyleze obrys nožičky, tak se mýlil a nechal se obloudit fotkami z časáků stejně jako já (bříško mám většinou hranaté, protože Prtě na nás vystrkuje zadek a nohy si zásadně protahuje doprava, kde mi pak vyleze boule a vypadám jak mutant z Futuramy). Navíc jsou na něm vidět tmavé žíly a pokud na něm máte nějakou pihu, tak se vám z milimetrové může roztáhnout až do centimetrového kolečka.
    • koncem měsíce se mi při zvýšené aktivitě přes den začíná dělat špatně a jsou to takové křeče, jako když to máte dostat (PA = porodní asistentka mi to vysvětlila jako přípravu dělohy na porod a její správnou funkci - tě pic a to si na to nemůžu vzít ani brufen!)
    • WC je místnost, ve kterém se nacházím nejčastěji z celého dne (ne tak dlouho, ale tak často. Prtě je hlavou snad zavrtané přímo v močáku a kromě toho, že to někdy dost bolí, tak chodím čůrat asi 50 denně, cvrkám jak Mates po hodinové procházce a v noci mě to dokáže klidně i 10x pěkně vzbudit)
    • nemůžu se soustředit na školu (s přibývajícími těhotenskými příznaky mi odchází mozkové buňky do pryč a já dobrovolně vzdávám školu bez plánovaného ukončení zkoušek v závěrečném ročníku. Po návrhu studijního jsem ráda za možnost přerušení studia s okamžitou platností z důvodu mateřství a s díky přijímám.)
    • zatímco pálení žáhy řádí jak šílené a dokáže mě v noci i probudit, jiné obtíže se mi zatím vyhýbají - otoky, žaludek, zácpy, nadýmání apod. lahůdky..
    • střídají se mi dny nabité energií se dny, kdy nejsem schopná vylézt z postele a celé je prospím
    Vlasy ostříhané a snaha o odbourání zrz henny

    • na mé gyndě mi do sbírky přidali další vtipnou hlášku a to, že jsem prý na konci 35. týdne ještě málo těhotná na to, abych začala chodit na poradnu do porodnice (dobrý fór, že?! Zvlášť, když vezmeme v potaz, že se přede mnou touto hláškou ohánějí už od 14. týdne vždy, když se zeptám na to, co mě ještě kdy za vyšetření čeká). Pak se nemám cítit v 8. měsíci málo těhotná! Moje PA má však jiný názor (navíc v Neratovivích je podmínkou pro přítomnost vlastní PA u porodu návštěva poradny od 36. týdne) takže se na gyndě loučím a začínám docházet na poradnu do porodnice.
    • Neratovice jsou opravdu parádní, neznám nemocnici ani penzion, které by na mě působili víc jak horský hotýlek o dovolené! Jsem z ní nadšená a navíc z jejich přístupu - řeknu vám, že povinné vnitřní prohlídky na gyndě, které stejně nic nezjišťovaly, jen se zkrátka jednalo o rutinu, už mě začínaly lézt krkem (nejen krkem), v Nera se nedělají, pokud nemá rodička žádné problémy. Juch!
    • Prtě už je prý správně hlavou dole
    • kardiotokograf mi dělali poprvé v 34. týdnu ještě na mé gyndě a bylo to dost nepohodlné v malém nízkém křesle a ještě prohnutá na bok. To v porodnici mi dají za záda a pod ně krásně načechraný obr polštář a já u toho usínám. Jo a pro neznalé, je to tzv. "monitor", který měří tep miminka, jak se mu vede a jak na něj reaguje děloha. Trvá to 20 minut a já si u toho většinou pospím.
    • v 36. týdnu mě ještě čekala kultivace - jedná se vlastně o poslední povinné vnitřní odběry kvůli přítomnosti streptokoku v těle matky, který by se mohl přenést během porodu na Prtě. Bohužel, tento test mi jako jediný během celého těhu vyšel pozitivní, takže během porodu dostanu kapačkou ATB, aby se Prtěti nemusela podávat pak a měl je v mírné formě přes tělo mámy. Vem to čert, hlavně, že to nebyly během těhu horší problémy..
    • jo a málem bych zapomněla na moje oblíbené info o prsou - stále při starém - nerostou! =D

    Jestli vám to až sem přišlo jako docela sranda, tak jo, máte pravdu, taky jsem to tak brala a beru. Furt jsem nechápala, kde vzaly ostatní těhotné to, že 9. měsíc je peklo. Já jsem do něj v klidu přešla, aniž bych o tom věděla a celý první týden posledního měsíce si užívala jako dřív. Tedy bez větších potíží, problémů a zátěže. No a pak to přišlo..



    Peklíčko od 37. měsíce

    Časové rozmezí - od 37. týdne do teď, tedy do 39+1 týdne (což je dnes). Pro netěhotné - má se za to, že přesný termín porod daný ultrazvukem je v 40. týdnu těhotenství, ale v tom porodí jen cca 5 % žen, zbytek spíš do 14 dnů před a zbytek do 14 dnů po termínu. Dýl vám to lékaři už nedovolí, protože by to nebylo bezpečné pro dítě a porod se začne vyvolávat (kurňa! To doufám, že mě nepotká). 

    Vlevo foto z 4. - 5. měsíce, vpravo týden staré aktuální foto (38. týden)


    Začíná přituhovat. Nevydržím dlouho stát, ani chodit a řízení už mi dělá problémy. Ani ne fyzické, jako psychické. Jsem roztěkaná a abych se plně soustředila na řízení po Praze a jejích rychlo-okruzích, vyvíjím tak pekelnou snahu o soustředění, že mě to téměř okamžitě vyčerpává a usínám už za volantem. S řízením tedy nadobro končím. Jednou jsem vyjela s Matýskem na veterinu přes celou Prahu, protože musel dostat injekci a Ondra nemohl a od té doby už šlus.

    Do porodnice už na poradnu docházím každý týden. Neratovice i PA Květu jsem si zamilovala. Vím, že i přes to všechno může být porod jakýkoli, ale už ten klid před ním mi za to stojí. Minulý týden jsme si dokonce tak hezky pokecaly, že ve mně dokázala zastrašit všechny obavy rojící se poslední měsíce a to, co až se Prtě narodí, jestli ještě budeme moct žít a bavit se jako předtím? Jezdit autem po road tripech, být veselí a nevázaní, nebo se z nás stanou jen nerudní uhádaní rodiče, kteří už spolu jsou jen kvůli dítěti, protože jinak nemají nic společného? Tohle když jsem poprvé zmínila před mou mámou, tak se rozesmála. Pak jí došlo, že to myslím vážně a vyděsila se taky. Prý nechápe, jak mě to vůbec napadlo. 

    Jednoduše, masírka z internetu a slepičích diskuzí udělaly své. Byť jsem na ně přestala  chodit někdy na podzim, tak to ve mně bohužel zůstalo. Květa všechny moje obavy rozptýlila během dvaceti minut, kdy nám začala povídat, že miminko si vybralo nás a tedy asi kvůli našemu životnímu stylu a že ho do něj máme postupně zapojovat, pokud zdraví a podmínky dají. Taky nás začala častovat povídám o jejích dřívějších rodičkách a jak to zvládají v praxi a můžu vám říct, že obavy byly rázem pryč. Teď jsem naopak ve stavu, kdy Prtě přemlouvám, aby se už na to těsnání vykašlalo a přišlo za námi, že "bude pr**l" =D!

    Oslava narozenin - byla jsem převážně sama doma (středa, no), ale dárky od Enky, Emky mi to spolu s našimi pejsky vynahradily


    Tak a teď zpět k faktům. Začala jsem trpět silným nechutenstvím. Neměla jsem na nic chuť a když do toho ještě celý den proležíte, pak nemáte ani potřebu dopňovat energii, takže se stávalo, že jsem se nasnídala až ve dvě odpoledne, slupla dva toasty s nutellou a pak si dala jen pár jablek a šla večer spát. Naštěstí s příchodem veder se dostaly do obchodů i pochutiny jako melouny a broskve

    Několikaměsíční jablečná posedlost vylítla komínem a vyměnila ji nová, melounová. Za poslední dva týdny jsem snědla asi 8 melounů o celkové váze 26 kg. No, můžu vám říct, sežrat celý 5kg meloun za půl dne je i normálně o žaludek, ale v době, kdy máte všechno cca o 4/5 utlačené Prtětem, to je div, že jsem nepraskla. Ale blbě mi teda pokaždé bylo. Nemohla jsem si však pomoct. Doporučuju kupovat v Bille bezsemenné, protože ty klasické, jsou nedozrálé, plné vody a nemají chuť. Jo, ale teď tam mají špaenělské broskve v akci po kilových vaničkách a není problém sežrat kilo na posezení - už je z nich cítit sluníčko, voní a jsou úžasně sladké a plné šťávy. Statistický údaj na konec - do dnešního dne jsem  přibrala celkově už skoro 16 kilo a bohužel to na mě sice až teď, ale začalo být vidět - je to zřejmě podle vašich vrozených dispozic, protože se kila projevují přesně na mých problémoých partiích a to na mém teď už uctihodném pozadí (dle Ondry prý ne, ale on je na mě vážně moc hodný =D) a hlavně na stehnech, což poznám i podle kalhot a začínám tahat milované maxišaty.

    Obvyklý údaj - prsa stále nerostou ani se neprokazují jinou nezvyklou aktivitou. Paradoxní je, že zatímco všichni z okolí mě považují už za porodu dávnou schopnou a vlastně při každé SMS nebo zavolání z mé strany, začínají konverzaci otázkou "Mám vyjet?, nebo "Už?".. Jediný, kdo se tak necítí, jsem já sama a vlastně možná ještě Prtě. To teda nevykazuje žádnou zvláštní aktivitu, hezky se tam protahuje, až mi leze vepředu jeho zadek a vpravo pod žebry boule (asi kolena), ale že by se mělo chystat něco zvláštního, to ne. A to mu už dlouho povídám o statistikách, že přece není možné, abychom se my do těch 5% vlezli. A že vyvolávání nepřipadá v úvahu, doufám, ani z jeho strany. Každopádně, okolí je na mě velmi milé, mamča mi jezdí skoro ob den z práce uklízet a střídají se v tom s Ondrou (jakoby mně, která skoro už neudělá ani krok, záleželo na prachu na nábytku, neumytém nádobí a chlupech od Matesáka na podlaze - stejně je z gauče není vidět). Ale jsem jim za to vděčná a jsem zvědavá, jak to pak budu zvládat s Prtětem sama, když jsem si na to už skoro odvykla.

    Zatímco já mám pocit, že se jen válím a už jsem k ničemu a jsem z toho patřičně otrávená, ostatní kupodivu zastávají opačný názor a ještě mě v mé velmi poskrovné aktivitě brzdí. Ze začátku to byl opruz, teď jsem za to ráda. Přišly totiž docela nečekaně fyzické problémy, na které jsem po takové dlouhé bezstarostné době nebyla připravená. 

    Narozeninový dárek pro mě ode mě - Lenovo Vibe X2 ;)


    Občasné zabolení v třísle se začalo stupňovat. Bolest mě vždycky zlomí až do překlonu a nemůžu stát ani chodit. Bohužel se stupňuje nejen intenzita bolesti, ale i intervaly, takže mě to dokáže občas přikurtovat k posteli na celý den - nebolí to totiž jen vleže. Zjistila jsem, že za to však může nejspíš asi Prtě, protože je to vždy v závislosti na jeho pohybech a jestli je vzhůru nebo spí. Hmmm, zvláštní...  

    A pokračujem tím, proč je toto můj možná na nějakou dobu poslední článek na blogu. Začaly mi dřevěnět prsty na pravé ruce. Nejdřív to bylo jen mravenčení na prostředníčku - říkala jsem si, že jsem si asi jen přeležela ruku. Pak se to protáhlo k dlani a přeneslo na prsteníček a teď už z počátečního brnění necítím konečky prstů a zdřevěnělou mám půlku ruky. Jde to docela rychle a už teď se mi hodně blbě píše na klávesnici, protože ji vlastně pod prsty skoro necítím. Tímto se omlouvám za množství chyb, které v tomto článku asi nasekám. Na můj dotaz Květy i doktorky v poradně zněla odpověď jako vždy vtipně - v těhotenství je všechno možné, ale nedá se s tím nic dělat. Po porodu by to mělo odeznít. Hmm, skvělý, no nic.

    Do ještě minulého týdne jsem každý den chodila sama na kratší půlhodinové kolečko se psama v poledne a pak s Ondrou vždy odpoledne na kratší hodinový okruh okolo domu. Bohužel, poslední sobota mě dostala a já jsem v půlce cesty začala mít pocit, že už nedojdu domů. Prostě to nešlo. Břicho bylo hrozně těžké a jeho váha doslova bolela, tak tak jsem popadala dech, nemohla jsem mluvit, jak jsem se soustředila, abych pokládala nohy přes sebe a aspoň působila dojmem chůze. To mi tak zaměstnalo mozek, že jsem nebyla schopná ani reagovat. Ondru s mámou jsem tím docela vyděsila. Kdybych měla sílu, asi bych se rozesmála při představě, jak mé teď už o 1/5 váhy těžší tělo tahají domů se dvěma psy =D. No, ale do humoru mi moc nebylo, protože mi došlo, že už nemůžu vážně nikam. Navíc mi ta brňavá ruka celá otekla a pekelně to bolelo, až jsem si to doma musela zledovat.

    S tím se pojí i jedna velká psychická změna. Zatímco jsem do teď byla jen přehnaně agresivní (místo přecitlivělá), tak od té doby jsem už pořádně vzteklá a přednaštvaná, protože bych toho tolik ráda dělala a nemůžu - nezvládnu to. Zatímco bych šla nejradši k vodě, zaplavala si, šla na výlet, na nějaký pořádný puťák do Krkonoš, nebo vyjela na celodeňák na kolo, musím zůstat doma. Docela otrava. Bohužel to dávám sežrat i ostatním a poprvé za celou dobu, co jsme spolu, jsem začala být poslední dny hnusná i na Ondru. Takže se k tomu, po sebe uvědomění, přidala samozřejmě i lítost a co z toho vzniklo v rámci jednoduché rovnice? Pěkně vypsychovaná těhule. Fuj. Takže už moc doufám, že se s Prtětem domluvíme a už to nebude dále protahovat, protože jsem nesympatická sama sobě.


    37. - 38. týden - FAKTA:
    • stále si sama zavážu tkaničky na botách (asi pozůstatky z baletu a gymnastiky z mládí, ale stále si dám nohu za krk, takže mi tkaničky nedělají problém)
    • začala jsem si lakovat nehty na rukou i na nohou (nevím, asi to chtělo to léto a otevřené boty)
    • vydržím sedět 3 hodiny na filmu v kině (Jupíííí!! Aspoň nějaké povyražení mi zůstalo - jo a chodím zásadně na akční filmy typu Mad Max a Avengers, nic jiného mě nezajímá, nebo Prtě?)
    • můžu se utlouct po instantní kávě, slabším alko pivu (letos jsem bezinkového Pardála nikde nenašla, škoda, bylo to nejlepší low-alc pivo), broskvích, melounech a makadamovém mléku. Jo a málem bych zapomněla, zamilovala jsem se do citronových kornoutů od Pegase!
    • už se pro nic nesehnu, takže když mi něco spadne, zanadávám si jako dlaždička a nechám to tam. Někdy se Ondra dovtípí.. =)
    • nesnáším slova jako vyprdnout, vymlasknout, vyklopit apod. ve spojení s porodem dítěte (klidně si tomu říkejte přehnaná přecitlivělost, ale přijde mi to vulgární, hnusné a dost urážlivé jak k matce, tak k dítěti). Chcete-li se mnou zabít konverzaci hned v úvodu, zeptejte se tedy na tohle!
    • začala jsem brát homeopatika na přípravu porodních cest - po 3 kuličkách jednou denně Caulophyllum a Actaea rasemosa, obojí 9CH (po porodu mám připravenou na hojení Arnicu montanu a ostatní v případě dalších potíží)
    Humpolácké foto, ale břicho tu už opravdu vyniklo - konec 38. týdne

    • musela jsem si začít při ležení podpírat bederní páteř, takže vlastně v leže pořád jen vystrkuju břicho, jinak mě začnou bolet záda
    • spím už jen na levém boku, což je právě ta doporučovaná pozice a bohužel jen v ní mi není zle, navíc už musím mít pod břichem polštář, jinak mi Prtě začne přepadávat a to v břichu docela bolí (občas se ale vzbudím na zádech a vůbec mi to nevadí)
    • přes den se zase válím nejčastěji v poloze na zádech, jen musím být dostatečně vypodložená polštáři
    • sice mám doma už několik měsíců koupený Aniball (balónek na nácvik porodu), ale tak nějak jsem si řekla, že porod mi stačí jen jednou, až přijde a ne si ho "užívat" při tréninku měsíc dopředu dvakrát denně
    • stejně jsem vzdala porodní plán (jak jsem vám tu vyjmenovávala, co všechno chci a nechci. Sice to stále platí, ale kdyby šlo do tuhého, ihned kývnu bez přemýšlení i na císaře, takže se nebudu vypisovat s nějakým lejstrem navíc, zvlášť když Květa bere přirozený porod jako samozřejmost, pokud se něco nepokazí)
    • mám už vyplněná a nachystaná lejstra do porodnice a řeknu vám, že porod je vlastně byrokracie třetího levelu a řadím jej jako ještě větší voser než je daňové přiznání
    • tašky do porodnice sbalené nemám (neumím balit jen na konkrétní příležitosti, takže jsem si zabalila hlavně jídlo a všechno ostatní nechávám přirozeně plynout - nabíječku, telefony, časák a knížku už mám samozřejmě v tašce od začátku a zbytek jako hygienické potřeby si koupím v nemocniční lékárně, kašlu na to =D)
    • a závěrem? Do dnešního dne jsme s Ondrou nekoupili jediný kus oblečení na Prtě a po pravdě, stále je mi to naprosto šumák (což potěšilo všechny babičky, které tím pádem dostaly volnou ruku a nám se tak sešla sbírka ale opravdu nádherných originálních oblečků)


    Ha, to jsem si s tou nemohoucí pazourkou teda užila. A vy asi taky, jestli jste dočetly na jeden zátah až sem. No jo, ale jestli je tohle poslední těhotenský článek, tak to musí nějak vypadat, že jo? Abych to nějak zakončila. Těhotenství bylo do začátku 9. měsíce fajn. Teď už si připadám jak neohrabaný brouk neustále převrácený na krovkách a už se hrozně těším, až s Prtětem vyrazíme na výlet se psama v jeho novém, námi tolik vybíraném kočárku. Toť vše. Vlastně teď už jen čekám na Prtě a jsem hrozně zvědavá na naše první setkání. Jsem introuš a víte, jak introuši těžce snášejí seznamování s cizími lidmi =D. No a taky je tu samozřejmě otázka, zda se narodí ještě jako maminka - jako blíženec - nebo jako babička - jako rak, protože já citově založeným rakům moc nerozumím a někdy máme obě co dělat, abychom se na něčem s mou mamčou domluvily. Ještěže Ondra hrdinně prohlásil, že s raky problém nemá (tedy ani s mou mámou a ani, kdyby se Prtě narodilo jako rak), takže nám bude tlumočit! ;)

    Rozlučkové foto, kdyby to byl poslední článek ode mě coby "2v1"


    Tak já si jdu po tomhle výkonu natáhnout žebra a věnovat se zase blogovému instagramování, protože to mi dělá menší problémy, než psaní článků. Snad vám nevadí a berete to sportovně, že s vámi poslední týdny komunikuju jen přes instagram, protože v tom hodlám pokračovat a házet tam i kratší recenze na používané produkty - a že těch nových není málo! Kvůli tomuto insta spojení s blogem vlastně padla i volba pro výběr daného typu nového telefonu (na insta se jukněte na foto nové Lenova vibe X2) a jde to s ním jako po másle a je mu úplně jedno, jestli se u toho válím, nebo zrovna lítám se psem. A jo, místo krámů na Prtě jsem si koupila k narozkám radši nový telefon a jsem z něj nadšená! =D



    Kudla, co vy, ostatní těhotné, jak to zvládáte? A co vy, ostatní netěhotné, jak se na tohle těšíte? =D



    Kuk na svět, Prtě! - Porod | "Jsem v tom!", těhotenský deníček

    $
    0
    0

    Poprvé od posledního článku se mi podařilo zapnout počítač. Nejenže ještě stále necítím prsty na pravé ruce, takže i teď je to docela kovbojka, ale nebyla chuť a ani čas. Teda, čas by byl, ale radši jsem si četla, nebo koukala na TV a navíc teď začala Tour de France, takže to bylo jasný.. A jsem moc zvědavá, na kolikrát budu tento článek psát, protože Prtě vydává už dvě hodiny budící zvuky a znáte Murphyho. Za tu dobu čekání, než se probudí, jsem mohla mít článek snad i publikovaný, ale sedám si k tomu až teď, což znamená, že do 5 minut bude vzhůru. Ale zkusím to..
    Další informace »

    Na dně.. | Spotřebováno

    $
    0
    0

    Ano, konečně jsem se dostala na dno. Na dno všech těchto krémů, lahviček, krabiček apod. Omlouvám se za mystifikaci, ale fakt nemám ráda název "spotřebováno". Takže vítejte ve článku, který je jeho obdobou. Najdete zde klasickou koupelnovou všehochuť a něco málo i z dětské kosmetiky.
    Další informace »

    Pohádky o kojení | Mateřský deníček

    $
    0
    0

    Pohádek o kojení je hodně. Pokud jste již matkami, určitě jste už nějakou slyšely. Pokud jste nastávajícími matkami, bude se vám tento pohádkář moc hodit. Jaké pohádky o kojení tedy nejčastěji kolují dnešní společností, mezi maminkami, pediatry, některými laktačními poradkyněmi a sestrami na poporodním? Bohužel, místo pohádkového uklidnění vás spíš vystraší, vystresují a v posledním, nejhorším, případě mohou i ukončit kojení. Na co se tedy s klidným svědomím můžete u kojení vybodnout?
    Další informace »

    Vánoční dárky na poslední chvíli | DIY i kupované

    $
    0
    0

    Kolik že zbývá času do Vánoc? Jen 14 dní??!!! A že ještě nemáte všechny dárky, nebo jste stále nepřišly na něco speciálního? A chcete podarovat své blízké něčím opravdu speciálním? Nebo si jen rády hrajete a chcete skloubit všechno dohromady? Paráda, tak tento článek je přesně pro vás!

    Už třetím rokem vymýšlím něco speciálního. První rok to bylo DIY někoho jiného (více níže) a další roky jsem se do toho už pustila sama. A kdo by si řekl: "No, jo, to se jí to říká, je na mateřské, tak má spoustu času.", tak ho vyvedu z omylu. Největší zápřah na diy dárky jsem měla právě o Vánocích, kdy jsem trávila v práci téměř 12 hodin denně a jeden rok z toho jsem byla navíc i těhotná. Takže to jde, ne že ne. Naopak, na mateřské na to mám času míň, takže jsem začala tentokrát už v listopadu, abych nemusela nic honit a všechno v klidu zvládala o malých pauzách i s Áňou (na pletací stav valí oči a hrozně ji zajímají vlněná klubíčka - bombahra pro kočičáky i děti - testováno =).



    *Umění*

    Umění jako ozdoba bytu je paráda. je to totiž univerzální dárek a můžete jej dát téměř každému. Vlastně mě nenapadá nikdo, kdo by byl uměním nepodarovatelný. Snad jen ten, kdo ho nemá rád. První rok jsem tedy volila diy někoho jiného a to mé milované eMky, která dělá kromě krásných fotek i parádní obrazy. Každý z mých nejbližších tak dostal obraz. 


    Zdroj

    Ondra dostal vlastní portrét sebe s Matýskem, mamča super obrovské okno do zahrady (to si vždycky přála, aby tím prosvětlila tmavý kout bez oken v bytě) a domů jsem jako společný dárek nadělila zasněženou krajinu a oblohu. eMky dílna se už rozrostla i na krásné polštáře s fotografiemi, tak jukněte. Nejenže tím můžete potěšit třeba tchýni, nebo šéfa, ale navíc si můžou pyšně vážit i toho, že je to originál, který třeba vznikl jen pro ně. ;)



    *Pletení*

    Loni ode mě každý dostal pletenou šálu, čelenku, nebo čepici, někdo i celou sadu. Můžete se inspirovat jak šálami pletenými velkými oky pomocí rukou na předloktích, nebo u Tuteate, která má perfektně natočená instruktážní videa, jak plést na kruhových i jinak tvarovaných stavech. Jen pro upřesnění - pletení na stavu je daleko jednodušší, než na jehlicích a můžete na nich prakticky udělat vše. Jukněte k Tuteate a budete zírat. 

    Pro děti můžete uplést zvířátka, nebo srandovní koule. Áňa má nejoblíbenější právě kouli s ksichtíkem a vlásky. K Vánocům asi dostane zajíce. Mimoně zase dávám infantilním kamaádkám a je to skvělý polštář! =D




    *Bambulky, kam se podíváš*

    Opět objev tohoto roku. Pro mě. Jednou to na mě vyskčilo na FB a už byl nápad na světě. Bambulkovou metodou můžete udělat od plédu, přes deku, předložku až po celý koberec. Co jsem koukala, tak je více způsobů, jak na to. Můžete bambulky lepit na textilní podložku, můžete je přišívat na protiskluznou podložku, nebo si udělat celobambulkový kobereček na improvizovaném stavu.

    To samé bambulky. Nemusíte dělat jednu po druhé na papírovém půlkruhu, jak nás to učili ve školách, ani nemusíte dělat opět jednu po druhé na důmyslných čínských udělátkách na bambulky. Vemte vlnu, natáhněte od kliky po kliku (dveře, okna, je to jedno, jen by vám tam asi neměl chodit žádný návštěvník) a udělejte bambulek třeba stovku najednou v jedné řadě. To se pak koberec dělá skoro sám. Návod s docela vtipným komentem zde.



    *Domácí kosmetika*

    To už je klasika. Od mých prvních pokusů podle receptů Mišky Bee, už mám recepty vlastní, nějaký ten rok zajeté a "musím" je vařit celé rodině na všechny svátky, narozeniny a takže i na Vánoce. Pokud chcetet někoho podarovat, doporučuju místo jednoho krému celý balíček. Skvělé je tak hydratační sérum, krém, čistící balzám, olejové sérum na noc a např. mycí gel.

    Tady máte ukázku dárků 2v1 - domácí krémy a v pozadí můžete vidět ručně pleteného Mimoně podle návodu Tuteate


    Další balíček může obsahovat třeba tělovku - šlehané bambucké máslo např. s mandlovým olejem v poměru 1:1, zakápnout vitaminem E a nějakým ÉO a uvařit k tomu třeba tělové mléko stejné vůně. Můžete vytvořit i vlasový balíček s kondicionérem, šamponem a vlasovým krémem. Jak je libo.

    Do kosmetických dárků řadím i mýdla. Kromě mýdel dělaných metodou za studena, které byste ještě teď mohly stihnout, ale je to tak tak (kvůli tvrdnutí mýdla, na které je třeba většinou cca 6 týdnů, 4 jsou minimum a ještě to musí být jen z určitých olejů, které nepotřebují víc času, jako třeba echt olivové - tomu to trvá až půl roku, ale pak stojí za to), můžete zkusit tavnou mýdlovou hmotu , tzv. Melt and Pour, kterou nejenže přibarvíte, jak budete chtít, ale taky ji můžete obohatit různými aditivy od panthenolu, přes mořské řasy až po různé druhy jílů. Pak je jen nalijete do jakékoli silikonové formy a máte super dárek. Kdo by se však nechtěl ochudit o kuchtící složitější alchymistický proces výroby mýdla z louhu, použijte metodu za tepla a mýdlo můžete použít už druhý den. Inspirujte se třeba zde.



    *Peřinková mýdla*

    Napadlo mě to při vaření jedné várky mýdel. Když se nechcete patlat s přídavky, přepočty poměrů a nakupovat kvanta surovin, jednoduše jen vezměte nejlevnější mýdlovou hmotu (můžete si ji i samy vyrobit, ale zabere to pěknou řádku hodin a potu ;), obarvěte buď oxidy železa, slídami, nebo tekutými  mýdlovými barvami, něčím ozdobte a dejte aspoň trojnásobné množství éterické směsi olejů, nebo jen jednodruhový. Mýdlo pak dáte do skříně, do prádla, do šuplíčku a ovoní vám tam naprosto všechno. Opět platí, že pokud budete na nějaké složce šetřit, buď bude mýdlo ošklivé (nekvalitní barvy) a tím nevhodné k podarování, nebo bude smrdět, jako většina rádoby pravých éterických olejů, které můžete za pade koupit v květinářství. Já dávám jak barvy, tak mýdlový základ i ÉO kosmetické kvality. Za pvé vydrží vonět opravdu dlouho, hezky, ale budou mít i aromaterapeutické účinky, když budu chtít (např. levandule pro klidný spánek a mysl, ale i proti šatním molům).




    *Vlastní čajová směs*

    Já jsem loni každému do šmakounských domácích balíčků dávala ručně trhaný a sušený šípkový čaj s hřebíčkem a skořicí alá Vánoční směs. Ale co jsem četla, tak se už prodávají v potřebách pro DIY i čajové pytlíky a můžete tak vyrobít dokonale vypadající profi sadu čajů. Bylinky nakoupíte jednodruhové třeba u Dědka Kořenáře, nebo u Sonnentoru apod., nebo můžete použít i hotové směsi, ale tím trochu ztrácí smysl DIY. To už tu krabku radši kupte.



    *Svíčky a tavné vosky*

    Fantazii se meze nekladou. Můžete doma vyrobit svíčky normální, čistě včelí, barevné, různě voňavé, aromaterapeutické, masážní apod. Stejně tak je můžete udělat do skleniček (které ale vydrží vysoké teploty), hrníčků, masážní zase do malých džbánečků na mléko, nebo třeba do skleněných mističek, které se v Ikee prodávají za pár kaček jako svícny. Můžete si vyhrát i s odléváním do forem. Doporučuju silikonové na roztomilé tvary, vosk z nich jde sám krásně vyklepnout.  Ale můžete koupit i pravé, myslím z nerezu, nebo hliníku. Jsou však dražší a musíte je nahřát a už je to větší věda, aby vám hezky vyšly. 

    Masážní svíčky alá Bolavé mazání


    Letos dělám svíčky do tlustostěnných skleněných hrnků s hvězdami z Kik (jeden vyšel asi na 40,- kaček), masážná svíčky alá Bolavé mazání na unavené svaly, bolavé klouby a záněty a tavné vosky. Až na specifickou směs éterických olejů Bolavého mazání je vše s vůní Vánoc (směs éo s citrusy, kořením a vůní vánočního stromečku). Pokud si netroufnete na vlastní směsi, nebo nemáte doma potřebný arzenál éterických lejů, kupte si u Karla Hadka vánoční směs Ježíšek. Je úžasná!!!

    Tavné vosky s vůní Vánoc


    Tavné vosky jsou super dárek. Já na ně používám vánoční směs, která už při výrobě provoní celý byt. Recept na ně jsem dávala na FB, ale asi ho ještě napíšu do samostatného článku pro ty, kteří můj FB profil nesledují.



    *Kokedamy*

    Tento skvost ke mně přišel sám. Lenka Hrubá, tvůrce těchto úžasných závěsných mini kytiček, mě oslovila do mailu kvůli kosmetice a já, po zhlédnutí jejích stránek Zahrada na niti, jsem byla natolik okouzlená, že jsem ji obratem kontaktovala zase já kvůli vánočním dárkům. Je to nádhera. Nemusíte kytky ani zavěšovat, byť jim to na niti víc sluší. Pro přechodnou dobu, než se dostanou k podarovaným, jsem je umístila na mělké skleněné misečky a krásně si hoví na parapetu. A vypadají úžasně!

    Zdroj

    Doporučuju se rozhodně podívat do Lenčiného krámku na Školské ulici 7, kde je takových pokladů moře. Jukněte speciálně na asparagus, nebo malý "baobab Malého prince" aka ficus.  Když k tomu dodáte ještě skleněnou figurku Malého prince, máte dárek pro milovníky této postavy jako vyšitý. Asparagus zase vypadá jako neuvěřitelné kapradí a vytvoří lesní atmosféru celé místnosti, do které jej umístíte. Až se mi ho nechtělo ani darovat dál. Určitě si pořídím domů taky jeden. Tak jukněte. Je to sice kupovaný dárek, ale v podstatě DIY někoho jiného. ;)



    *Pro sporťáky a muže, co už "všechno mají"*

    Hehe, přesně typ Ondry. Co potřebuje, to si hned koupí a co si nekoupí, to nepotřebuje. Jak snadné, že? A pak někoho takového obdarovávejte. Každý rok se mi naštěstí podařilo vymyslet něco speciálního. Jednou dostal profi čelovku (protože běhal se psem v zimě po nocích), jednou dostal roční permici na dostihy do Chuchle a jednou zase profi cyklo dres od Scottu. Omluvte mou paměť, ale na víc si už nevpomínám. Letos se mi podařlo najít skvost v podobě sněžnic. Super, ne? Tak jukněte na Tchibo, kde je momentálně mají za krásných necelých 1700,- i s fusakem a jsou univerzální až do velikosti 47. Takže většině chlapů sednou.


    A co jiného? Určitě mu můžete koupit i profi termo, nebo sportovní spodní prádlo na lyže pod kombinézu, nebo cokoli, co by takto využil. Mně se hrozně osvědčilo dávat kvalitní a sportovní dárky, které by si jen tak nekoupil, ale pak je velmi rád použil. Navíc, pokud budou opravdu super, pak bude mít radost o to větší, když mu je někdo navíc pochválí, viz cyklo dres, čelovka, nebo právě ty sněžnice (tedy doufám =D). Pokud máte větší rozpočet, co třeba koupit běžky? Nevyjde to zas na tolik a v dnešní době a pro horala a sportovce je to skvělý dárek. 



    *Pro maminky*

    Super je udělat domácí přírodní bepanthen. Vím, že jsem se s ním už chlubila fotkou na FB, ale pak jsem ještě další měsíc vychytávala recepturu a suroviny. Už to mám, takže recept bude následovat. Na suroviny to není zas tak náročné, pouze potřebujete jemné oleje a vosky pro miminka. Připravte si tedy meruňkový olej, nebo bambucké, mangové máslo, mandlový olej.. Já použila jojobový, který je super na regeneraci a ochranu pokožky. Zvlášť na dětské pozadí se tato vlastnost docela hodí. 



    Stopro si kupte lanolin a panthenol a pokud doma najdete kvalitní levandulový éterák, připravte si i ten. Píšu to pro to, aby vám v případě objednání surovin stihl balíček dorazit před Vánocemi. Umíchané to pak máte za pár minut a můžete hned použít. Vsadím se, že vám ségra nebo kamarádka budou vděčné, že dostanou něco, co je přírodní a navíc funguje. A navíc tím můžou prcka pomazat od hlavy až k patě.



    *A zase ty knihy!*

    Nebyly by to pro mě kompletní Vánoce, kdybych nedostala a zároveň nedarovala pod stromeček knihu. Pro sebe jsem si objednala mýdlařskou "bibli" od Alicie Grosso. Mýdlařské bible jsou dvě a traduje se, že jsou to nejlepší dvě zpracované a srozumitelně napsané publikace o vaření mýdla na trhu. První se už dostala k nám, je přeložená do češtiny a napsala ji Susan Cavitch. Asi znáte.. Já chtěla i tu druhou. A co bude následovat? No jasně, "bible" pro produkty do vany. Je jí kniha "Make it fizz" od Holly Port a dozvíte se tam naprosto vše od výroby šumivek, bath truffles (nevím, jestli má tento název i český ekvivalent?), bath melts (dtto), šumivých rolád, solí apod. Kromě konkrétních receptů a vysvětlivek se tam však nachází i kapitola o chybách a problémech při jejich výrobě a co udělat pro to, aby se nic nekazilo. Toť můj Ježíšek a pokud si ho chcete (nebo někomu jinému) udělat taky, doporučuji stránky bookdepositary.com, kde mají snad všechnu světovou literaturu, posílají z UK, stále mají ještě garanci, že zboží dorazí do Vánoc a navíc, kozelné heslo "free worldwide delivery", no nezní to super? =D



    Teď dál. Z našich luhů a hájů doporučuji knihu "Děláme si to doma sami 2", která kromě kosmetiky obsahuje i recepty na domácí  léčivky jako šalvějové bonbony, sirup proti kašli, nebo domácí prášek do pečiva. Tuto knížku jsem dávala dokonce Ondrovi, protože má rád zdravé vaření bez umělých dochudovadel. Samozřejmě nesmím zapomenout na vtipný pořad Lindy Rybové a Katky Winterové "Herbář", jehož psaná podoba už se dočkala třetího dílu. Pro pokročilejší kosmetické kuchařky mám zase tip na dost podrobnou publikaci Mišky Suché o tvorbě minerálního makeupu a obsahuje i plné recepty na korektory, stíny, tvářenky, různé báze apod. Mám ji doma, je to velmi dobře zpracované a skvěle vysvětlené krok za krokem. 



    A poslední knižní tip. Kuchařky, no jasně! Miluju listování stránkami s fotkami krásného papání a když se k tomu sejdou i dobré recepty a vtipné popisky, musím tu kuchařku mít. Jsem tak zamilovaná do Nigelly Lawson a samozřejmě do Jamieho Olivera. Ten letos nezahálel a vyšly mu další kuchařky. Nedokázala jsem se rozhodnout a koupila jsem prostě všechny najednou a už půl roku je dávkuju do rodiny a postupně rozdávám. 



    *Domácí potraviny*

    Ne všichni mají čas péct cukroví a ne všichni ho rádi pečou.  Ale rád ho mlsá skoro každý. A právě pro ně můžete udělat malé balíčky s vaším cukrovím. Pokud je doplníte domácím vanilkovým cukrem (upřímně, mně moc nejede, smrdí mi, ale asi jsem už natolik zvyklá na ten kupovaný bez obsahu vanilky, že ani nevím, jak ta pravá voní) a flaškou vaječného likéru (letos jsem dělala prvně - je to úžasně rychlé a jednoduché a moooc dobré. Kupovaný mi moc nejede, protože je na mě dost silný), máte úžasný gurmánský domácky vyrobený dárkový koš. A si pište, že se po všem jen zapráší. Navíc to vypadá líp, než ty kupované. Obdarovávanému dají pocit, že vám na něm záleží.

    Rodinné Ceresky asi už znáte z mého Insta nebo FB. Ale fakt recept prozradit nemůžu. Dám vám ale spoustu jiných ;)


    Vaječný koňak po domácku
    6 žloutků 
    200 g cukru moučky
    450 ml nízkotučného mléka
    500 ml rumu

    Jako první si svaříme mléko, nejlépe trvanlivé z krabice. Nechceme, aby se kvůli čerstvému mléku vajeňák do tří dnů zkazil - zkysnul. Žloutek vyšleháme s cukrem a pomalu přidáme vychladlé mléko a rum. Já jsem dala nakonec jen cca 200 ml rumu a i pak jsem to musela ředit, protože to na mě bylo moc silné. Rum piju ráda i samotný, ale vaječňák mám ráda jemný. Takže spíš přilívejte podle chuti. Když vše vyšleháte, dříve než slijete do lahví, raději vše přeceďte - na dně mi zůstal lehce hrudkovatý zbytek žloutku, což je hnusné na jazyku, když popíjíte. A uskladňujte jen v lednici. Nejlepší je následující den. Jo a těhotné se mu asi vyhnou, protože obsahuje nijak neupravená syrová vejce.

    Na zdraví! ;)


    Vanilkový cukr jsem dělala podle tohoto receptu a je to půl kg cukru krupice na  jeden vanilkový lusk. Za prvé mi to po vanilce nechutná, za druhé to z počátku strašně smrdělo a za třetí mi to mixér nedal úplně, takže tam zbyly hrubší kusy slupky. Doporučuju tedy trochu recept předělat podle Jamieho Olivera - z lusku vydlabete rníčka, rozmixujete s cukrem a ten pak nasypete do vzduchotěsné sklenice a doprostřed zastrčíte ten vydlabaný lusk. Takto se vyhnete zbytkům slupky v cukru a přesto z lusku využijete nejvíce aroma. Jo a cukr dělejte aspoň týden před darováním. Vůně se rozleží a stane se z ní ta hezká vanilka, jak ji známe z nevanilkového "vanilkového" cukru z obchodu.



    No a to by bylo asi tak vše. Ještě nemám půlku hotovou, takže letím dál vyrábět a vařit. Času na vaření mám s Áňou docela málo, takže využívám každé minuty. 



    A co vy, co děláte na Vánoce vy? Nebo jaká je vaše nejkrásnější tradice, bez které byste si neužily Vánoce?




    Hojivá mast alá domácí "bepanthen" | DIY

    $
    0
    0

    A je to tady, jak jsem slíbila. Mast je již dlouho zkoušená, prubla jsem i několik receptur a ustálila se na této. Je vhodná na miminkovskou citlivou kůži, na léčení opruzenin, na prevenci proti nim, na rychlejší hojení a regeneraci čehokoli, na obličej, na ruce, na nohy, na extrémně vysušená místa, ale i proti mrazu. Tak jedem!

    Dala jsem si předsevzetí, jak jste, doufám, mohly už číst v mém předchozím článku o splněných slibech a přáních, že budu psát zase častěji. Jako jo, mám dítě a jo, nemám moc času sama pro sebe, zvlášť, když ho musím dělit ještě mezi aktivního Ondru, neméně aktivního Matýska a zbytek rodinných příslušníků. Nedejbože, kdybych si chtěla přečíst knížku, nebo se koukat na seriál na víc než dva díly v kuse. To radši z opatrnosti zatím do rubriky o přáních nedávám. Ale u mě je to jako se zvyšováním výplaty. Čím máte víc peněz, tím více vám jich chybí, protože začnete i víc utrácet. Tak je to i s volným časem. Takže i když mi dává Ondra denně cca 2 hoďky k dobru a jde Áňu vyvenčit s Matesákem, během tohoto času stejně nic moc nestihnu. A já chci. Je dost deprimující koukat na to, že za půl roku jste kromě miliony praček a složení tun suchého prádla nic moc neudělaly, natož aby za vámi něco zbylo. Takže šup, jdu makat. Články už nebudou tak dlouhé, jako dřív, ale bude jich snad víc a půjdou rovnou k věci. /jako tento úvod, že?!! =D/

    Takže domácí "bepanthen".. Ze začátku jsem používala na Áňu ten kupovaný. Pak jsem se jednou sekla a novou tubu už nekoupila. Áňa, asi jako většina malých miminek, má prcku docela citlivou, takže konec preventivního mazání se na ní do týdne projevil. A to už jsem musela začít řešit. První verzi jsem chtěla vymazlenou, ale snažila jsem se dost kopírovat složení pravého Bepanthenu, takže je tam cca 5 emulgátorů a až na ropný olej jsem se držela kupovaného základu. 

    Bezvodý lanolin aka Adeps lanae (existuje víc druhů včetně rostlinného, já používám tento)


    Jako konzervant jsem použila pro mě novinku Leucidal - čiště 100% přírodní konzervant z ředkviček. Hmm, při dávkování 1 % prostě nestačil a do týdne jsem celou pikslu vyhazovala, protože obrostl plísní. Výrobcem je uváděno až 4% dávkování. Do toho už nejdu. Sice je skvělé, že je echt přírodní a narozdíl třeba od Cosgardu i opravdu bez vůně, bez zápachu, ale není na něj spoleh. A při nejvyšší koncentraci bych zase přišla na buben, protože to není nic levného. Níže vám tedy ukážu verzi už dobře posichrovanou Cosgardem v obvyklém dávkování cca 0,6 % na výsledný objem produktu. Mám vyzkoušeno a tedy vám garantuju, že to stačí. Pikslu teď dojíždím a celý měsíc jsem do ní sahala několikrát za sebou i mokrýma rukama (to vše několikrát denně) a ležela mi vedle přebalováku. Párkrát mi do ní hrábla Áňa oslintanou ručičkou, nebo kopla nohou a obablala v tom ponožku. Vydržel to všechno. Už jsem na dně a půjdu na vaření další várky.

    V receptu jsem použila i ÉO Levanduli lékařskou, tedy jednu z nejhojivějších a nejúčinnějších odrůd levandule. Nejsem si však jistá, že to má víc benefitů, než rizik možné alergické reakce nebo podráždění a byť jsem dala poloviční než normální množství dané na objem produktu určeného na obličej, příští verzi udělám zcela bez ÉO. Sice to bude smrdět jako opravdový kupovaný Bepanthen (dělá to ten lanolin), ale zase bude vhodný i pro tu nejcitlivější pleť. Tak uvidíme, jestli ztratí něco na hojivých účincích.

    Oleje jsem teď volila taky jiné a to podle jejich účinku. Nakonec to vyhrál Jojobový (tedy tekutý vosk), protože se mi zdál k tomuto účelu nejvhodnější. Na malé množství jsem pak nechtěla kombinovat několik druhů olejů po množství v ml, tak jsem dala pouze Jojobu (můžete dát i meruňku, mandli apod.). Někoho může zarazit i použití včelího produktu, tedy včelího vosku na miminkovský produkt. Vím, že se všude píše, že děti do jednoho roku by pro velké riziko alergie neměly do styku s včelími produkty vůbec přijít. Záleží na vás, klidně ho vynechte, já jsem vyzkoušela, nic se nestalo a používat budu dál. Navíc vám, stejně jako v balzámech na rty, udělá ochrannou vrstvu, kterou jsem potřebovala. 



    K tomu lanolinu. První receptura ho obsahovala pouze 15 % a panthenolu jsem dávala 4 %. Zato jsem dala 1 % včelího vosku. Výsledná konzistence byla dokonalá pro suchou pleť na obličej, jako vysoce regenerační krém. Ihned se vstřebávala a pleť po něm zůstávala nádherně namazaná, ale ne mastná. Na zadek to však dobré moc nebylo. Při umývání se větší vrstva začala drolit. A to jsem nechtěla. Potřebovala jsem ochranný plášť, který vydrží a pokožku zároveň i lehce promastí. A drolení při mytí prcky x-krát za den taky není zrovna žádoucí. Zdvojnásobila jsem tedy dávku lanolinu na 30 %, panthenolu jsem dala maximum - 10 % - ubrala o půku včelího vosku. A povedlo se. Dokonce po nočním namazání můžu ráno ještě objevit místy zbytky balzámu. Chrání tedy dokonale a v tlustší vrstvě i celou noc. Vstřebá se, ale nechává promazanou kůži, ne však mastnou. Je tužší, musela jsem ho šlehat ručně metlou, protože kapučínovač na baterky mi to nedal. Ještě uvažuju o tekutější verzi do pumpičkové botely, která přece jen bude praktičtější a i rychlejší k aplikaci. Blbý je, že tím bych musela vynechat všechny potřebné emulgátory, které se mi starají o hydrataci, promazání a ochranný povlak. Ještě to musím promyslet. Teď jdeme vařit..



    Budete potřebovat:
    10 g Jojobový olej
    5 g Olivem 900
    5 g Včelí vosk
    25 g Lanolin (hehe, tak koukám, že jsem nakonec zase nedala celých 30 %)
    4 g OliveOil
    10 g Bambuckého másla

    10 g Panthenol
    37 g voda
    4 g koncentrované Aloe (na poměr 100:1)
     
    20 kapek Cosgardu
    15 kapek ÉO Levandule
    10 kapek vitaminu E

    Já vím, poměry nějak nevychází. Nakonec jsem se rozhodla tam vrznout ještě bambucké máslo, aby tam nebylo víc emulgátorů, než pečujících olejů. Celkem to vychází na cca 110 gramů produktu. Konzervant jsem navýšila o dvě kapky a v receptu už je vše přepočítáné a uvedené správně. Výsledná emulze bude olej ve vodě v poměru cca 60:40.

    Vlevo rozetřený, vpravo ukázka konzistence. Po pár minutách byste vlevo neviděly ani ten mastný povrch.


    Červená barva označuje olejovou složku a modrá zase tu vodní. Postup je už klasika. Do pánví jsem nalila vodu a v jedné misce rozpustila emulgátory a vosky s oleji a ve druhé zahřála na stejnou teplotu vodní složku. Pak nalila vodní složku do olejové a mixovala, dokud to šlo. Do ještě teplé směsi jsem přidala poslední ingredience a vymíchala metlou. Výsledná konzistence je pevná, drží jak přibitá, ale dobře se rozmazává. Krém vám tak nikde nepoteče, ale zůstane i při teplejších teplotách tam, kam jste jej daly a to samé platí o vyšší odolnosti proti stěru. A hotovo.

    Toto množství mi vydrželo na měsíc. Teď už vypatlávám okraje kelímku, takže budu vařit další várku. Asi se budu držet zatím tohoto receptu. Uvidím, jaká bude verze bez levandule. Jo a příště bude následovat dětské tělové mléko a krém do mrazu. Ale až je vymyslím ;)



    Tak hezké vaření a Šťastný Nový rok!!!



    Viewing all 127 articles
    Browse latest View live